Válka na UkrajiněZelenskyj: Ukrajina se připravuje na zesílenou ruskou ofenzivu, protože protivzdušná obrana selhává

Zelenskyj: Ukrajina se připravuje na zesílenou ruskou ofenzivu, protože protivzdušná obrana selhává

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil znepokojení nad stupňující se ruskou ofenzívou na severovýchodě země a varoval, že Kyjev je špatně vybaven a má pouze čtvrtinu protivzdušné obrany potřebné k udržení frontové linie. Nedávný překvapivý útok ruských sil v Charkovské oblasti, zahájený 10. května, vedl k jejich nejvýznamnějším územním ziskům za posledních 18 měsíců.

V rozhovoru pro AFP Zelenskyj prozradil, že ruské jednotky postoupily o tři až šest kilometrů podél severovýchodní hranice, než je zastavily ukrajinské síly. Varoval, že konflikt v regionu by mohl být předzvěstí širší ofenzívy. „Nebudu říkat, že je to velký úspěch (Ruska), ale musíme být střízliví a pochopit, že jdou hlouběji na naše území,“ prohlásil podle Moscow Times.

Situace v Charkovské oblasti je sice pod kontrolou, ale podle Zelenského ještě není stabilní. Zopakoval výzvu, aby spojenci poskytli více prostředků protivzdušné obrany a stíhaček, aby tak čelili ruské vzdušné převaze, protože válka vstupuje do třetího roku. „Dnes máme k dispozici asi 25 % toho, co potřebujeme k obraně Ukrajiny. Mluvím o protivzdušné obraně,“ řekl a dodal, že Ukrajina potřebuje 120 až 130 stíhaček F-16 nebo jiných moderních letounů, aby dosáhla parity s Ruskem.

Zelenskyj přiznal problémy, kterým ukrajinská armáda čelí, včetně personálních problémů a nízké morálky v řadách často přestárlých a početně slabších vojáků. Zdůraznil potřebu personálního posílení záloh a poznamenal, že mnoho brigád je v současné době prázdných, napsal deník Guardian.

Navzdory probíhajícímu konfliktu prezident zdůraznil, že Ukrajina je stále odhodlána dodržovat dlouhodobou strategii, a to i přesto, že západní spojenci tlačí na rychlé řešení války. Kritizoval obavy Západu z toho, že Rusko válku prohraje, a zároveň touhu, aby Ukrajina neprohrála.

Mezitím ruský prezident Vladimir Putin během cesty do Číny zdůvodnil severovýchodní ofenzívu jako odpověď na ukrajinské ostřelování pohraničních regionů. Prohlásil, že cílem Moskvy je vytvořit „bezpečnostní zónu“. Jak píše deník Telegraph, Putin rovněž upřesnil, že v současné době se neplánuje obsazení Charkova, druhého největšího ukrajinského města, kde žije více než milion obyvatel.

Doporučujeme

Magyar oznámil, že jeho vláda spustí odvolání hlavy státu ústavním dodatkem

Maďarský premiér Péter Magyar dnes v parlamentu oznámil, že jeho vláda se rozhodla dosáhnout odchodu prezidenta Tamáse Sulyoka z funkce ústavním dodatkem. Uvedl také, že v září začne příprava komplexní reformy ústavy, do které se má podle představ nové vlády zapojit celá společnost. Následně bude návrh ústavy předložen občanům ke schválení v referendu, uvedl podle agentur.

Tříletý chlapec, vhozený do krokodýlího výběhu v britské zoo, je z nejhoršího venku

Tříletý chlapec, který ve čtvrtek utrpěl vážná zranění po incidentu ve výběhu s krokodýly v zoologickém areálu Johnsons of Old Hurst v britském hrabství Cambridgeshire, již není v kritickém stavu. Policie oznámila, že jeho zdravotní stav se stabilizoval.

Andy Burnham uvedl, že bude usilovat o post šéfa labouristů a britského premiéra

Bývalý starosta Manchesteru a nynější poslanec Andy Burnham dnes oznámil, že se bude ucházet o post lídra Labouristické strany a tím i předsedy britské vlády. Učinil tak podle všeobecného očekávání krátce poté, co na funkci vůdce labouristů pod sílícím tlakem vlastních spolustraníků rezignoval premiér Keir Starmer. Burnham mu poděkoval za jeho působení v roli předsedy vlády.

Chalamet a Gomez propůjčí hlasy nové animované dvojici

Timothée Chalamet a Selena Gomez se potkají v novém animovaném filmu Not Alone. Chystá ho studio Illumination, které stojí za značkami jako Já, padouch, Mimoni nebo Super Mario Bros. ve filmu.

Írán souhlasil s návratem inspektorů jaderné agentury, řekl J. D. Vance

Teherán souhlasil s návratem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do Íránu. Na tiskové konferenci to dnes uvedl americký viceprezident J. D. Vance poté, co v noci na dnešek skončilo ve švýcarském Bürgenstocku první kolo americko-íránských rozhovorů na vysoké úrovni. Jednání o působení inspektorů začne již tento týden, dodal Vance s tím, že půjde o první krok k trvalému ukončení íránského programu vývoje jaderných zbraní. Teherán opakovaně popírá, že by o atomovou zbraň usiloval.

Evropu dusí extrémní vedra. Ve Francii zemřeli tři lidé, Británii čeká až 40 stupňů

Evropu zasáhla jedna z nejvýraznějších vln veder letošního roku. Teploty ve Francii a Španělsku překračují 40 stupňů Celsia, úřady vydávají nejvyšší výstrahy a horko si už vyžádalo první oběti. Mimořádně teplé počasí míří také do Británie, kde meteorologové varují před podmínkami ohrožujícími zdraví i běžný chod země.

KOMENTÁŘ: Růst o stovky procent za rok. Intel a Micron jsou teď ve středu AI mánie

Poprask kolem akcií spojených s umělou inteligencí nadále trvá, momentum po Nvidii přebírají další dvě americké firmy. Intel a Micron předvádějí na burze extrémně vysoké zhodnocení. První jmenovaný nově těží i z dohody s Applem, kterou oslavil i Donald Trump.

Počet potvrzených případů eboly v Kongu přesáhl 1000

Počet potvrzených případů eboly v Kongu přesáhl 1000. K nedělnímu večeru oznámily místní úřady 1003 nakažených a 254 zemřelých, informovala dnes agentura Reuters. V sobotní aktualizaci konžská vláda uvedla, že počet potvrzených případů činí 956 a počet úmrtí 247.

Jihokorejský exministr spravedlnosti dostal 25 let za podíl na stanném právu

Jihokorejský soud dnes uložil exministru spravedlnosti Pak Song-čeovi 25 let vězení za jeho klíčovou roli při vzpouře tím, že se předloni podílel na snaze někdejšího prezidenta Jun Sok-jola vyhlásit stanné právo. Napsala to agentura Jonhap. Kvůli mimořádnému stavu dostal Jun doživotí a vysoké tresty vězení dostali i další členové vlády včetně expremiéra.

Ceny ropy klesají. Pokrok v rozhovorech mezi USA a Íránem ulidňuje trhy

Ceny ropy si v posledních dnech drží volatilní povahu. Po oznámení Íránu o opětovném uzavření Hormuzského průlivu mírně vzrostly. Mediátoři Katar a Pákistán však následně oznámili pokrok po prvním dni jednání mezi americkými a íránskými představiteli ve Švýcarsku, což poslalo ceny černého zlata níže. Obě strany se dohodly na plánu, jehož cílem je dosáhnout konečné dohody do 60 dní. Rozhovory budou pokračovat po zbytek týdne, přičemž jedním z hlavních témat budou boje mezi Izraelem a Hizballáhem.

Na Moskvu útočily desítky ukrajinských dronů, metropole dočasně zavřela letiště

Protivzdušná obrana od začátku dnešního dnes zneškodnila 80 ukrajinských dronů mířících na Moskvu, ohlásil její starosta Sergej Sobjanin. Informace o případných škodách nejsou k dispozici. Nad ránem byla na půldruhé hodiny zavřená čtyři letiště v ruském hlavním městě.

Britský premiér Keir Starmer rezignoval. V čele britské vlády zůstane do výběru nástupce

Britský premiér Keir Starmer dnes oznámil, že odstupuje z funkce lídra vládní Labouristické strany. V čele kabinetu zůstane, dokud strana v příštích týdnech nevybere jeho nástupce. Starmer to řekl novinářům před premiérským úřadem v londýnské Downing Street.

První jednání mezi Íránem a USA ve Švýcarsku skončilo, Teherán hovoří o pokroku

Írán a Spojené státy se dohodly na cestovní mapě směřující k dosažení konečné dohody do 60 dní. Uvedly to dnes brzy ráno Katar a Pákistán, které zprostředkovávají jednání o trvalém ukončení války s Íránem. Technické diskuse se povedou do konce týdne, uvádí v prohlášení ke konci víkendového prvního kola jednání ve Švýcarsku na základě memoranda o porozumění podepsaného minulý týden. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes podle agentur pochválil Pákistán a Katar za jejich zprostředkování rozhovorů ve Švýcarsku a uvedl, že "dosáhli významného pokroku".

Rusové pronikají do klíčového města. Zvyšují úsilí o dobytí Donbasu

Ruský postup na Ukrajině se v posledních měsících zastavil. Obránci podle svých slov letos dobyli více území, než kolik ztratili. Podařilo se jim dokonce narušit zásobovací trasy na Krym. Ukrajinské síly mezitím provádějí mohutné dronové údery hluboko uvnitř Ruska. V plamenech se ocitla i Moskva. Zatímco to vypadá, že situace hraje do karet Kyjevu, nepřítel infiltroval strategicky důležité město Kosťantynivka.

Manželka španělského premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi, čelí obvinění z korupce

Manželka španělského premiéra Pedra Sáncheze, Begoña Gómez, bude čelit soudnímu procesu kvůli obviněním z korupce. Rozhodl o tom soudce Juan Carlos Peinado, který jí zároveň zakázal opustit území Španělska.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama