0.7 C
Czech
Sobota 14. února 2026
Válka na UkrajiněZelenskyj poprvé přiznal, že ukrajinské jednotky operují v ruské Belgorodské oblasti

Zelenskyj poprvé přiznal, že ukrajinské jednotky operují v ruské Belgorodské oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vůbec poprvé veřejně potvrdil, že ukrajinské jednotky operují na území Ruské federace, konkrétně v Belgorodské oblasti. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.

Podle něj jde o legitimní obrannou strategii. „Pokračujeme v aktivních operacích v pohraničí nepřítele. Je to spravedlivé – válka by se měla vrátit tam, odkud přišla,“ uvedl prezident v pondělním projevu.

Zmínil také přítomnost ukrajinských sil v Kurské oblasti, kde se od loňské ofenzivy udržely na malém území. Hlavním cílem těchto operací podle Zelenského není expanze, ale obrana vlastního území (konkrétně ochrana pohraničních regionů Sumy a Charkov) a snaha zmírnit tlak na východní frontu. A to zejména v Doněcké oblasti, kde Rusko v posledních měsících postupuje, i když pomalu.

Náš hlavní cíl zůstává stejný: chránit naši zemi a naše komunity v Sumské a Charkovské oblasti před ruskými okupanty,“ řekl Zelenskyj.

Ruská armáda v minulých týdnech informovala o pokusech Ukrajiny proniknout do Belgorodské oblasti, které podle ní skončily neúspěchem. Zelenskyj ale v pondělí ocenil jednotky působící právě tam, a to konkrétně 225. útočný pluk.

Dobrá práce, hoši! Jsem hrdý na každého, kdo bojuje za Ukrajinu,“ řekl prezident. Jde o první přímé potvrzení ukrajinské přítomnosti na tomto území, ačkoli už v březnu se k ní Zelenskyj vyjádřil nepřímo.

Taktické operace ukrajinských jednotek

Podle ruského ministerstva obrany byly všechny útoky v oblasti Děmidovky a Prilesje odraženy. Někteří ruští vojenští blogeři ale o bojích v těchto oblastech informovali. Zejména v samotné Děmidovce, která leží jen pár kilometrů od ukrajinské hranice. Americký Institut pro studium války (ISW) ve své zprávě uvedl, že ukrajinské síly v oblasti nedávno postoupily a snaží se zde upevnit své pozice. Jeho tvrzení nicméně nelze nezávisle ověřit, upozorňují média.

Blogeři na ruské straně v posledních dnech tvrdí, že se část ukrajinských sil z oblasti stahuje. I tak ruské velení nutí přeskupovat vlastní jednotky, což může oslabit jejich pozici jinde, především v Donbasu.

V porovnání s Kurskou oblastí je přítomnost Ukrajiny v Belgorodu zatím omezená. V Kursku se Kyjevu podařilo dočasně obsadit i několik vesnic včetně strategického města Sudža. Analytici se shodují, že tyto operace mají význam především z taktického hlediska: narušují ruskou logistiku, vyvolávají paniku v pohraničí a vynucují si přesuny ruských sil.

Někteří experti ale zároveň upozorňují na vysoké riziko těchto taktických operací. Ukrajinské jednotky v hloubce ruského území čelí složitému zásobování, a mohou být zranitelnější vůči protiútokům. Kritici z řad západních i ukrajinských analytiků se ptají, zda přínosy převyšují možné ztráty.

Reklama

Doporučujeme

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi jsou Američané Jessica Meirová a Jack Hathaway, Francouzka Sophie Adenotová a Rus Andrej Feďajev. Na ISS by podle agentury Reuters měli dorazit v sobotu odpoledne.

Ruský útok na přístav v Oděské oblasti má jednu oběť, na Kramatorsk čtyři

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla útok na přístav v ukrajinské Oděské oblasti. Jeden člověk přišel o život, dalších šest utrpělo zranění, oznámil na telegramu ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Čtyři lidé zahynuli ve čtvrtek večer v Kramatorsku, kde ruská armáda zasáhla rodinný domek. Ruské úřady hlásí tři zraněné po ukrajinském dronovém útoku z Volgogradu a okolí.

Šéf Microsoft AI: Kancelářské práce se zautomatizují do 18 měsíců

Většina, ne-li všechny úkoly „bílých límečků" budou automatizovány umělou inteligencí (AI) během příštího roku nebo příštího roku a půl. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl ředitel AI divize Microsoftu Mustafa Suleyman.

Bangladéšská BNP si připsala ve volbách drtivé vítězství

Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) Taríka Rahmána, syna někdejší premiérky Bégam Chálidy Zijá, v pátek drtivě vyhrála v parlamentních volbách – prvních od povstání generace Z v roce 2024, které vedlo ke svržení autokratického režimu. Volby jsou také považovány za první spravedlivé po dvaceti letech. Slibují ukončení nepokojů a nestability v zemi.

Portugalsko a Španělsko sužují další silné bouře

Iberský poloostrov dál bičují silné deště a vítr. Portugalsko i Španělsko vyhlásily nejvyšší stupně varování. Bouře ničí infrastrukturu, přerušují dopravu a zavírají školy. V Portugalsku si série extrémů vyžádala nejméně 16 obětí a škody jdou do stovek milionů eur.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama