Válka na UkrajiněZelenskyj navštívil Polsko, prezident Duda slíbil Ukrajině další stíhačky

Zelenskyj navštívil Polsko, prezident Duda slíbil Ukrajině další stíhačky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Polsko, přičemž jeho hostitelé slíbili poslat na Ukrajinu více stíhaček. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.

Prezident Andrzej Duda prohlásil, že pošle zbývající polskou flotilu stíhaček MiG-29, „pokud je bude Ukrajina potřebovat“.  Zelenskyj poděkoval zemi za podporu proti ruské invazi.

Ukrajinský prezident přijel do Varšavy ve středu ráno. Jedná se o jeho první oficiální návštěvu Polska od loňské ruské invaze na Ukrajinu, píše BBC. Stalo se tak v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin obvinil západní zpravodajské služby z účasti na teroristických útocích na Rusko.

V projevu na kremelské bezpečnostní radě Putin neuvedl žádné důkazy, ale řekl: „Existují všechny důvody tvrdit, že západní zpravodajské služby jsou zapojeny do přípravy sabotáží a teroristických činů.“

Polsko je klíčovým spojencem při podpoře Ukrajiny. Jako první země přislíbilo Ukrajině tanky Leopard 2 a nyní přislíbilo další stíhačky MiG-29 ze sovětské éry. Prezident Duda zopakoval, že země pevně podporuje snahu Kyjeva vstoupit do NATO. Uvedl, že se snaží získat „další bezpečnostní záruky, které posílí vojenský potenciál Ukrajiny“.

Již dříve generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že aby se Ukrajina mohla připojit k NATO, musela by být nezávislá a demokratická. Tato dvě kritéria v současné době není možné splnit v důsledku ruské invaze.

Ruský prezident Vladimir Putin dříve využil přání Ukrajiny připojit se k NATO jako ospravedlnění útoku na sousední zemi.

Problém s obilím

Návštěva Zelenského se uskutečnila v době, kdy polský ministr zemědělství podal demisi, neboť zemědělci si stěžují na levné ukrajinské obilí. Polsko zachvátila vlna protestů kvůli tomu, že ukrajinské obilí snižuje tržní cenu polského obilí, a zemědělci tvrdí, že EU by měla poskytnout pomoc.

Ministr zemědělství Henryk Kowalczyk uvedl, že k rozhodnutí rezignovat ho přiměl nedávný návrh EU na prodloužení daňových úlev na dovoz ukrajinského obilí. Poté, co Varšava požádala EU o pomoc s cílem minimalizovat dopad ukrajinského obilí na trh, prohlásil, že nevěří, že „základní požadavky zemědělců nebudou ze strany komise splněny“.

Zelenskyj se během své návštěvy touto otázkou také zabýval. Novinářům řekl, že očekává brzké rozhodnutí, které by zmírnilo hněv zemědělců.

Našli jsme východisko,“ řekl. „Věřím, že v příštích dnech a týdnech konečně vyřešíme všechny otázky. Mezi tak blízkými partnery a skutečnými přáteli, jako jsou Polsko a Ukrajina, nemohou být žádné komplikace.

Podle CNN předal při návštěvě Duda Zelenskému nejvyšší státní vyznamenání, řád Bílé orlice.

Během setkání obou lídrů ve Varšavě si Putin vzal na mušku západní bezpečnostní služby. Obvinil je, že pomohly Kyjevu zinscenovat „teroristické útoky“. Na televizním setkání s oficiálními představiteli rovněž obvinil Ukrajinu, že s pomocí západních zdrojů páchá zločiny proti ruským úředníkům a novinářům.

Putinovy komentáře přišly pouhé tři dny po smrti militantního blogera Vladlena Tatarského, který byl zabit v Petrohradě. Rusko ženu podezřelou z útoku obvinilo z terorismu.

Doporučujeme

Sophie Adenot jako první Francouzka vystoupila do volného vesmíru

Francouzská astronautka Sophie Adenot se zapsala do historie. Jako první Francouzka opustila Mezinárodní vesmírnou stanici a vydala se do volného prostoru. Společně s americkým kolegou Anilem Menonem pracuje na výměně důležité komunikační antény.

Kultovní komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím míří na Broadway

Romantická komedie, která pomohla odstartovat kariéru Heatha Ledgera a Julie Stiles, dostane muzikálovou podobu. Tvůrci nyní oznámili datum prvního představení i složení hlavního kreativního týmu.

V londýnském královském parku zaútočil jelen na člověka. Strážci museli zvíře zastřelit

Jelen v londýnském Richmond Parku zranil muže, který si v parku dělal piknik. Zvíře následně museli strážci zastřelit, protože ohrožovalo návštěvníky. Správci parku zároveň varují veřejnost, aby jeleny nekrmila a nepřibližovala se k nim.

Menšík a Nosková postoupili v Cincinnati do osmifinále

Čeští tenisté slavili na turnaji v Cincinnati dvě vítězství. Jakub Menšík přehrál Australana Rinkyho Hijikatu 6:3, 6:4 a Linda Nosková zdolala Dánku Claru Tausonovou 7:6, 6:2. Jiří Lehečka naopak podlehl Francouzi Arthuru Filsovi 1:6, 7:6, 3:6. Pozornost poutal také společný návrat Sereny a Venus Williamsových.

Na moskevský region mířilo přes 600 dronů, uvedl starosta ruské metropole

Na moskevský region útočilo v noci na dnešek 620 dronů, uvedl podle agentury AFP starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ruská protivzdušná obrana podle něj přes 180 bezpilotních prostředků v oblasti hlavního města zničila, zraněni byli tři lidé.

Kanada se snaží na poslední chvíli odvrátit americká cla

Kanada se na poslední chvíli snaží odvrátit nová americká cla, která mají vstoupit v platnost už ve středu. Vyjednavači obou zemí vedou ve Washingtonu intenzivní rozhovory, dohoda ale zatím nevznikla. Premiér Mark Carney označil jednání za velmi citlivá a odmítl zveřejňovat podrobnosti.

Hamás podle AFP potvrdil dodržování mírové dohody v Gaze, Izrael ji zatím odmítá

Teroristická organizace Hamás dnes podle agentury AFP potvrdila, že bude dodržovat mírovou dohodu v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však dohodu, která má zahájit druhou fázi plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy, odmítá, připomíná agentura. V pondělí uvedl, že hodlá pokračovat v útocích na dosavadními boji zpustošenou oblast.

Mořské želvy na Floridě překonaly rekord v počtu hnízd

Na floridských plážích letos vzniká rekordní množství hnízd mořských želv. Karety obecné se rozmnožují ve vyšších počtech než kdy dříve, ochránci přírody ale upozorňují, že jejich návrat z kritického stavu ještě není u konce. Budoucnost populací navíc může ovlivnit oslabování ochrany ohrožených druhů ve Spojených státech.

Pokus o převzetí Hugo Boss nevyšel. Frasers přesto získala téměř polovinu firmy

Britská maloobchodní skupina Frasers Group zvýšila svůj podíl v německé módní společnosti Hugo Boss téměř na 48 procent. Nabídka na úplné převzetí však nezískala dostatečnou podporu ostatních akcionářů.

Hasičí se na východě Belgie snaží obklíčit nejhorší lesní požár v dějinách země

Hasiči, kteří na východě Belgie bojují s nejhorším lesním požárem v historii země, doufají, že se jim dnes podaří zasaženou lokalitu definitivně uzavřít tak, aby se oheň nemohl dál šířit. Požár v belgickém regionu Hautes Fagnes v blízkosti německých hranic od pátku spálil přibližně 3000 hektarů přírodního parku a stále se jej nepodařilo dostat plně pod kontrolu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Americký torpédoborec zůstal v Jihočínském moři čtyři dny bez proudu

Americký raketový torpédoborec USS Benfold zůstal koncem července čtyři dny bez elektřiny v Jihočínském moři. Technická závada vyřadila nejen pohon plavidla, ale také klimatizaci, toalety, kuchyň a zásobování pitnou vodou. K incidentu došlo v době, kdy sílí obavy z tlaku na americké námořnictvo kvůli válce s Íránem a dalším globálním závazkům.

Sýrie obvinila Izrael z útoku na vojenské letiště v syrském Idlibu

Sýrie obvinila Izrael z útoku na opuštěné vojenské letiště Abú Zuhúr na severozápadě země v provincii Idlib, kde se nacházejí ozbrojené složky ministerstva obrany. Uvedl to podle agentury AFP blíže neupřesněný vojenský zdroj citovaný syrskou stanicí Al-Ichbáríja.

Ruský opoziční politik dostal 11 let vězení za kritiku války

Ruský opoziční politik Lev Shlosberg dostal trest 11 let a jeden měsíc v trestanecké kolonii. Soud ho uznal vinným z diskreditace armády a šíření údajně nepravdivých informací o válce na Ukrajině. Shlosberg vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický proces.

Při ruském útoku v Charkovské oblasti zemřelo nejméně deset lidí

Při ruském raketovém útoku v obci Pečenihy v ukrajinské Charkovské oblasti zahynulo nejméně deset lidí, uvedl náčelník oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov. Dalších osm osob bylo podle něj zraněno, poškozeno bylo deset rodinných domů. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi.

Vybombardujeme je, vyhrožuje Trump spojenci USA Ománu

Americký prezident Donald Trump odmítl prodloužit prozatímní dohodu s Íránem a prohlásil, že Teherán nepřistoupí na podmínky, které podle něj mohou ukončit válku. Zároveň pohrozil bombardováním Ománu, pokud bude podle něj překážet jednáním o obnovení dopravy v Hormuzském průlivu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama