Více
  25.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Zelenskyj navštívil jih Ukrajiny. Podpořil vojáky v Oděse i Mykolajivu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Poprvé od začátku války navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj města na jihu Ukrajiny. V poničených městech Mykolajiv a Oděsa potkal a ocenil vojáky, úředníky i zdravotníky a zastavil se u rozbombardovaných budov. Podpořit tím chce nejen morálku Ukrajinců, ale také ukázat, že jsou města přes pokračující invazi dostatečně bezpečná. Informoval o tom server BBC a The New York Times.

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v sobotu bez ohlášení jižní města Oděsu a Mykolajiv. Při svém krátkém pobytu pozdravil a ocenil tamní vojáky, úředníky i zdravotníky. Zastavil se také u poničených dominant obou měst, která byla hlavním cílem ruské armády při její snaze získat přístup k pobřeží Černého moře. Informoval o tom server BBC.

  Svými cestami se snaží Zelenskyj nejen zvednout morálku bojujících Ukrajinců, ale také ukázat bezpečnost ubráněných regionů. V uplynulých týdnech proto navštívil také Charkov na východě Ukrajiny. „Je důležité, že jste naživu. Dokud tu jste, máme pevnou ukrajinskou zeď chránící naší zemi,“ vzkázal ukrajinský prezident vojákům. Poděkoval jim také za „bezchybnou službu“.

  „Ukrajinské instituce zůstávají odolné i v podmínkách trvající války. Ani ukrajinské demokratické zvyklosti prozatím neztratily svoji sílu,“ prohlásil také nedávno Zelenskyj ve svém video proslovu. Nejsilnějším bitvám čelí v současnosti Donbas, region na východě Ukrajiny. Ruská armáda se už týdny snaží dobýt tamní město Severodoněck. Silným útokům se ale musí bránit také nedaleké město Lysyčansk.

  Postup ukrajinské armády závisí na dodávce zbraní od západních partnerů

  Město Mykolajiv odolává náporu ruských sil od začátku války. Úplnou vládu nad městem se ukrajinským vojákům podařilo získat pár týdnů po prvních střetech s ruskou armádou. Začátkem tohoto týdne však podle serveru The New York Times guvernér města Vitaliy Kim varoval, že ruské síly ničí mosty poblíž nedalekého města Cherson. Snaží se tím totiž zpomalit postupující ukrajinský protiútok.

  Ukrajinská armáda pak upozornila, že její úspěch v dané oblasti záleží na dodávce zbraní dlouhého doletu přislíbených od jejích západních partnerů. O podpoře Evropské unie (EU) byl však prezident Volodymyr Zelenskyj ujištěný při nedávné návštěvě lídrů Itálie, Francie a Německa. V pátek rovněž Evropská komise opět potvrdila zájem na tom, aby se Ukrajina stala kandidátskou zemí EU.

  Rusko napadlo Ukrajinu dne 24. února pod falešnou záminkou její „demilitarizace“ a „denacifikace“. Od začátku války pak podle informací Organizce spojených národů (OSN) zemřelo více než 4,5 tisíc civilistů. Své domovy pak muselo opustit více než 13 milionů lidí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS