-8.5 C
Czech
Pondělí 2. února 2026
MagazínZelenskyj bude mít svou akční figurku. Newyorská firma na její výrobu vybrala...

Zelenskyj bude mít svou akční figurku. Newyorská firma na její výrobu vybrala 130 tisíc dolarů

Newyorská společnost v kickstarterové kampani získala prostředky na výrobu akční figurky v podobě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Firmě z Brooklynu, která se zabývá produktovým designem, se podařilo vybrat přes 130 tisíc dolarů (více než 3 miliony korun). O kampani ve středu informovaly agentura Reuters a další servery.

Společnost FCTRY před dvěma týdny spustila kampaň na Kickstarteru na financování produkce. Svého cíle ve výši 30 tisíc dolarů přitom dosáhla za pouhé tři hodiny. Ve čtvrtek pak částka převyšovala 132 tisíc dolarů, přičemž přispívat je možné do pátku. Podle Reuters pak z každé prodané postavičky poputuje dolar Ukrajině.

Patnáct centimetrů vysoký hliněný prototyp akční figurky Zelenského vytvořil umělec ze Seattlu Mike Leavitt. Postavička bude sériově vyráběna z plastu v Číně. FCTRY očekává, že k přispěvatelům se dostane v březnu.

Nepravděpodobný hrdina

„V kampani jsme ho pojali jako ‚nepravděpodobného hrdinu‘,“ prohlásil Jason Feinberg, výkonný a kreativní ředitel FCTRY.

„Pro tuto chvíli je to perfektní leader, prostě super inspirativní postava. Má skutečnou sílu, která z něj čiší, ale ve vší skromnosti. Představuje tak trochu opak všeho, co jsme si zvykli spojovat s politikou,“ uvedl na adresu Zelenského, který na Ukrajině čelí ruské invazi.

Čtyřiačtyřicetiletý bývalý komik se před třemi lety dostal k moci, když obsadil prezidentský post. Tehdy slíbil, že ukončí válku s Moskvou podporovanými separatisty na východě Ukrajiny. I díky svým komunikačním dovednostem si získal celosvětovou chválu za neobyčejný vzdor při vpádu ruských vojsk do země.

Ruský prezident Vladimir Putin vyslal vojáky na Ukrajinu 24. února v rámci takzvané „zvláštní vojenské operace“ s cílem zemi odzbrojit a „denacifikovat“.

Reklama

Doporučujeme

Francouzský gigant Capgemini prodává dceřinou firmu kvůli smlouvě s ICE

Francouzský technologický gigant Capgemini prodává svou americkou dceřinou společnost, která má smlouvu s Imigračním a celním úřadem (ICE). Ten čelí ostré kritice po zabití dvou amerických občanů v Minneapolis.

Írán si předvolal velvyslance EU kvůli označení íránských gard za teroristy

Írán si dnes předvolal všechny velvyslance Evropské unie působící na jeho území. Protestuje tím proti rozhodnutí všech ministrů zahraničí zemí EU, kteří se minulý týden shodli na zařazení íránských revolučních gard na unijní seznam teroristických organizací. Informovala o tom agentura AP.

Íránský nejvyšší vůdce varoval USA před válkou

Íránský duchovní vůdce a faktický vládce islámské republiky Alí Chámeneí prohlásil, že jakýkoli útok Spojených států vyústí v regionální válku a obvinil je ze snahy získat obrovské zdroje ropy a zemního plynu. Americko-íránská jednání pokračují.

Ukrajina hlásí po nočních ruských útocích nejméně šest zraněných

Nejméně šest zraněných si vyžádaly útoky, které Rusko v noci na dnešek podniklo na různých místech Ukrajiny. Vyplývá to z hlášení ukrajinských úřadů. Podle gubernátora ruské Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova dva lidé zemřeli při požáru v domě, který zasáhl ukrajinský dron.

Čtyři Britové zemřeli po dovolené na Kapverdách, rodiny chystají žaloby

Kapverdy řeší opakované vlny vážných žaludečních onemocnění u turistů. Čtyři Britové zemřeli během několika měsíců poté, co na ostrovech onemocněli. Rodiny mluví o chaosu na místních klinikách a tvrdí, že se o rizicích dozvěděly pozdě.

Fosilní firmy mohou nést náklady klimatických škod podle chystané dohody OSN

Státy znovu otevírají debatu, kdo zaplatí účet za klimatickou krizi. Na stole leží návrh globálních daňových pravidel pod hlavičkou OSN. Míří na zisky fosilních firem i majetek nejbohatších lidí planety. Vyjednávání pokračuje v New Yorku a napětí roste.

BYD po slabých lednových prodejích táhl dolů čínské elektromobilky

Akcie čínských výrobců elektromobilů v Hongkongu v pondělí oslabily poté, co lednové prodeje naznačily, že poptávka na největším automobilovém trhu světa slábne. Největší tlak dopadl na BYD, který spustil vlnu výprodejů v celém sektoru.

Zelenskyj: Další jednání o míru mezi USA, Ukrajinou a Ruskem začne ve středu

Další kolo mírových rozhovorů mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Ruskem se uskuteční v Abú Zabí 4. a 5. února, napsal dnes na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Schůzka zástupců těchto tří zemí se ve Spojených arabských emirátech měla konat už dnes, k tomu ale Zelenskyj nic nesdělil. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv řekl, že po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou jednání s Američany produktivnější.

Ruský dronový útok zabil v Dnipru dva lidi

Kyjev/Moskva 1. února (ČTK) - Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipru dva lidi, uvedl na platformě Telegram náčelník vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Po dvou útocích v Záporoží pak utrpělo zranění šest lidí, uvedl šéf správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Moskva útočí především na dopravní spoje a na energetiku, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko dnes podle agentury Interfax oznámilo dobytí dvou vesnic v Charkovské a Doněcké oblasti.

Republikánům se po doplňovacích volbách v Texasu snížila většina ve sněmovně

Republikánům se po doplňovacích volbách v americkém státě Texas zmenšila už tak těsná většina ve Sněmovně reprezentantů. Křeslo po loni zemřelém kongresmanovi Sylvesteru Turnerovi obsadí demokrat Christian Menefee, informovala dnes agentura AP. Do senátu v Texasu se pak dostal další demokrat Taylor Rehmet.

Írán považuje armády států EU za teroristické

Írán považuje ozbrojené síly zemí Evropské unie za teroristické skupiny, uvedl dnes předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Jde podle něj o odvetný krok za to, že EU zařadila íránské revoluční gardy na unijní seznam teroristických organizací, informují tiskové agentury.

Ficův bezpečnostní poradce Lajčák rezignoval kvůli Epsteinovým dokumentům

Národní bezpečnostní poradce slovenského premiéra Roberta Fica Miroslav Lajčák rezignoval v souvislosti se zveřejněním dokumentů americkým ministerstvem spravedlnosti, které odhalily jeho komunikaci s již zesnulým finančníkem a odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem.

Musk tvrdí, že SpaceX omezila zneužívání Starlinku ruskými drony

Opatření, která SpaceX nasadila proti neautorizovanému využívání Starlinku ruskými drony, podle firmy začínají zabírat. Elon Musk naznačil, že zásah už má konkrétní dopad, a vyzval ukrajinskou stranu, aby dala vědět, pokud bude potřeba přitvrdit.

Trumpův kandidát na šéfa Fedu rozhýbal trhy

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že do čela Federálního rezervního systému chce nominovat Kevina Warshe. Trhy na zprávu zareagovaly okamžitě. Zlato i stříbro po sérii rekordů výrazně oslably, zatímco akciové indexy v USA zaznamenaly jen mírné ztráty.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama