Sociální síť X, dříve známá jako Twitter, čelí od převzetí Elonem Muskem exodu uživatelů. Podle výzkumu odborného časopisu Nature prchají z platformy ve velkém i vědci. Na jejich komunitu má transformace Twitteru v X neblahý dopad, napsal web Popular Science.
Twitter čelí po převzetí Elonem Muskem za 44 miliard dolarů odlivu uživatelů. Zkázu kdysi nejvlivnější a největší sociální sítě dokonal miliardář jejím přejmenováním na X. Její budoucnost tak zůstává nejistá.
Podle průzkumu časopisu Nature jsou mezi prchajícími i vědci. Z téměř 9200 výzkumníků, kterých se časopis zeptal, tráví na sociální síti X méně času polovina z nich. Úplně ji opustilo sedm procent vědců.
Many cited Elon Musk’s “management of the platform” as the reason they left. https://t.co/1BlBIa1EfA
— Popular Science (@PopSci) August 21, 2023
Celkem 46 procent respondentů se přesunulo na konkurenční sociální sítě, jako jsou Mastodon, Threads, Bluesky a TikTok. Více času na sociální síti tráví ani ne deset procent dotázaných, napsal web Popular Science.
Vědci kritizují hlavně řízení platformy Muskem, nárůst falešných účtů a trollů a nenávistných příspěvků. Podle mnoha pozorovatelů skutečně zaplavily sociální platformu nenávistné a urážlivé projevy, dezinformace a boti.
Musk roztříštil vědeckou komunitu
Sociální média jsou v posledních letech pro vědce klíčová z hlediska komunikace, organizace a sdílení informací. Již neexistující Twitter dal navíc hlas lidem, kteří nebyli ve společnosti vyslyšeni, například černošským vědcům.
Zásah Muska do platformy ale vědeckou komunitu roztříštil a dezorganizoval. Vědecké komunity diverzifikují na různé platformy a za sebou zanechávají volný prostor pro dezinformace a neověřené zprávy.
„Lidé zkrátka přišli s hashtagem a viděli všechny, kteří mluvili o jejich velmi konkrétním zájmu,“ uvedla Inger Mewburn, expertka v oblasti vzdělávání a technologií na Australské národní univerzitě v Canbeře.
Další velkou překážkou pro vědce je Muskovo omezení obsahu a zpoplatnění aplikačního programového rozhraní (API). Na něj se spoléhali hlavně výzkumníci v oblasti online sociálních kultur, dezinformací a reakcí na katastrofy.
Z tohoto rozhraní získávali velké množství souborů dat. Co bude dál? Vědecká online komunita diverzifikuje a roztříštěnost se nadále formuje. Jak píše Nature, je otázka, zda přijde hráč podobný Twitteru, který by poskytl vědcům útočiště.