menu

16.9 C
Czech
Neděle 6. července 2025

Stovka lidí se střetla v ulicích Heiligenhausu, na místo vyrazila i helikoptéra

Německé město Heiligenhaus zažilo v neděli večer masivní rvačku mezi dvěma početnými rodinami. Do bitky, která se odehrála v rezidenční čtvrti na ulici Harzstraße, se zapojilo zhruba sto lidí. Policie hlásí sedm zraněných, někteří jsou ve vážném stavu.

Rusko podniklo proti Ukrajině největší dronový útok, jeho cílem byl hlavně Kyjev

Rusko v noci na dnešek nasadilo k útoku na Ukrajinu 539 dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze. Proti sousední zemi odpálilo také 11 balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle kterého byl hlavním cílem útoku Kyjev. Úřady v metropoli po útoku hlásí více než 20 zraněných. V důsledku ukrajinských dronových útoků přišla o život jedna žena v Rostovské oblasti na jihu Ruska a bez dodávek elektrického proudu zůstalo náboženské centrum Moskevské oblasti.

Zdraví a bezpečnost jsou na prvním místě. Zákaz mořských plodů z vod u Fukušimy ponecháme, míní Jižní Korea

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Vztahy Japonska a Jižní Koreji se v posledních týdnech výrazně zlepšily. Některá palčivá témata však i nadále přispívají k vzájemnému napětí. Jihokorejská vláda ve čtvrtek oznámila, že do budoucna nehodlá odvolat svůj zákaz dovozu mořských plodů z vod v blízkosti Fukušimy. Upřednostnit chce dle svých slov bezpečnost a zdraví obyvatelstva. Informoval o tom server Al Jazeera a Nikkei Asia.

Kvůli nebezpečí radiace zakázala Jižní Korea v roce 2013 dovoz mořských plodů z osmi japonských prefektur, včetně Fukušimi. Kontaminace vod v blízkosti elektrárny, způsobené havárií z roku 2011, se ovšem obává až do současnosti. Jihokorejská vláda svůj postoj potvrdila podle serveru Al Jazeera ve čtvrtek. Oznámila totiž, že mořské plody z okolí tsunami zasažené jaderné elektrárny „nikdy nevstoupí“ do Jižní Koreji.

„Názor vlády zůstává nezměněný, považuje totiž zdraví a bezpečnost lidí za svou hlavní prioritu,“ vzkázala dále vláda. Rozhodla se tak navzdory zlepšujícím se vztahům s Japonskem. Před dvěma týdny se totiž jihokorejský prezident Jun Sok-jol zúčastnil historického summitu v Tokiu. Podle serveru Nikkei Asia se tak stal první hlavou státu za posledních 12 let, která se dostavila na bilaterální setkání s Japonskem.

Při konferenci hovořil Jun Sok-jol s japonským premiérem Fumio Kišidou. Oba státníci se pak rozhodli nechat složitou historii za sebou. Právě „roztání“ vzájemných vztahů rozpoutalo diskuzi o tom, zda Jižní Korea svůj zákaz odvolá. Spekulovala o tom především japonská média. Země mají složité vztahy od konce druhé světové války, za které Japonsko korejský poloostrov okupovalo. Japonská vláda se prozatím ke čtvrtečnímu prohlášení jihokorejského protějšku nevyjádřila.

Dovoz mořských plodů z oblasti Fukušimy dovolují USA, Tchaj-wan i Evropská unie

Rozhodnutí Jižní Koreji nedovážet mořské plody z vod v blízkosti Fukušimy podpořila v roce 2019 také Světová obchodní organizace. Změnila tak své dřívější prohlášení, ve kterém obchodní omezení odmítala. Importy z oblasti blízko elektrárny prozatím nedovoluje také Čína a Hong Kong. Kromě mořských plodů ovšem nehodlají dovážet také mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. Naopak Spojené státy americké, Tchaj-wan nebo Evropská unie ovšem dovoz povoluje.

Nejmenovaný úředník z jihokorejské prezidentské kanceláře měl pak podle serveru Korea JoongAng Daily prohlásit, že zákaz vláda odvolá pouze za dostatečné podpory vědeckých stuidí i veřejnosti. Podpora obyvatel takového rozhodnutí ovšem naopak ještě více klesla po rozhodnutí Japonska z roku 2021. Tehdy země prohlásila, že hodlá postupně vypouštět radioaktivní vodu uloženou v tancích elektrárny do Tichého oceánu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kongres schválil Trumpův „velký a krásný“ zákon. Sníží daně bohatým a potopí chudé

Americký Kongres schválil „velký a krásný“ zákon (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco v Senátu prošel o jeden hlas, ve Sněmovně reprezentantů rozhodly čtyři hlasy. To poukazuje na značnou kontroverzi legislativy, do níž šéf Bílého domu vložil své předvolební sliby. Cupují ji hlavně demokraté. Trump prohlásil, že ho nenávidí a že on zase nenávidí je.

Shein dostal ve Francii rekordní pokutu 40 milionů eur

Francouzské úřady udělily módnímu řetězci Shein pokutu ve výši 40 milionů eur. Důvodem jsou klamavé slevy a nepravdivá tvrzení o ekologickém dopadu výroby. Společnost pokutu přijala a tvrdí, že již změnila své postupy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kongres schválil Trumpův „velký a krásný“ zákon. Sníží daně bohatým a potopí chudé

Americký Kongres schválil „velký a krásný“ zákon (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco v Senátu prošel o jeden hlas, ve Sněmovně reprezentantů rozhodly čtyři hlasy. To poukazuje na značnou kontroverzi legislativy, do níž šéf Bílého domu vložil své předvolební sliby. Cupují ji hlavně demokraté. Trump prohlásil, že ho nenávidí a že on zase nenávidí je.

Shein dostal ve Francii rekordní pokutu 40 milionů eur

Francouzské úřady udělily módnímu řetězci Shein pokutu ve výši 40 milionů eur. Důvodem jsou klamavé slevy a nepravdivá tvrzení o ekologickém dopadu výroby. Společnost pokutu přijala a tvrdí, že již změnila své postupy.

Trump oznámil obchodní dohodu s Vietnamem

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil dosažení obchodní dohody s Vietnamem. Dovoz z Vietnamu do USA bude zatížen clem ve výši 20 procent a překládka 40 procent. Původně se měly na dovoz z této země vztahovat tarify ve výši 46 procent.

Notino propustí tři sta lidí včetně šéfů

Český e-shop Notino sahá po největší personální změně ve své historii. Firma propouští zhruba desetinu zaměstnanců, tedy přibližně 300 lidí. Odejít musí i někteří zástupci vrcholového managementu.

Trumpův „krásný“ zákon prošel Senátem, Musk kvůli tomu vyhrožoval Kongresu

Americkým Senátem podle webu Euronews a agentury AP prošel „velký, krásný zákon“ (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa v nerozhodném hlasování. Trojice republikánských senátorů se totiž nakonec obrátila proti jeho návrhu. Patovou situaci zvrátil až viceprezident J. D. Vance. Pozměněná verze se teď vrací zpět do Sněmovny reprezentantů.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Bitcoin se drží pod tlakem. Klíčový odpor zůstává nepokořen

Cena bitcoinu se 5. července pohybovala v těsném rozmezí mezi 107 386 a 109 117 dolary. Po sérii poklesů přišlo mírné zotavení, ale objemy klesly a býci zatím nepřesvědčili. Bitcoin tak zůstává v zóně nejistoty pod rezistencí kolem 109 000 dolarů.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás