-10.2 C
Czech
Pondělí 19. ledna 2026
ZajímavostiZastřelila jsem svého psa a kozla, šokuje možná budoucí Trumpova viceprezidentka v...

Zastřelila jsem svého psa a kozla, šokuje možná budoucí Trumpova viceprezidentka v kontroverzních pamětech

Jedna z potenciálních kandidátek na viceprezidentku Donalda Trumpa čelí kritice za to, že ve svých pamětech uvedla příběh o tom, jak zabila svého psa. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.

Dvaapadesátiletá Kristi Noem, guvernérka Jižní Dakoty, ve svých pamětech, které brzy vyjdou, napsala, že fenka Cricket byla „nevycvičitelná“ a „nebezpečná“.

Poté, co se paní Noemová rozhodla, že je třeba psa utratit, odvedla ho ke štěrkové jámě a zastřelila. „Nebylo to nic příjemného,“ napsala. „Ale musela jsem to udělat.“

Memoáry s názvem No Going Back: The Truth on What’s Wrong with Politics and How We Move America Forward (Není cesta zpátky: pravda o tom, co je v politice špatně a jak posunout Ameriku kupředu), má vyjít 7. května, úryvek z ní však získal deník The Guardian.

Na internetu se pravicová guvernérka setkala s odsouzením, píše BBC. Národní výbor Demokratické strany uvedl: „Pokud chcete volené úředníky, kteří se nechlubí brutálním zabíjením svých domácích mazlíčků… volte demokraty.“

Meghan McCain, dcera republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina z roku 2008, uvedla: „V politice vám může projít spousta věcí. Ale ne zabití psa.“

Kristi Noem se ve svém příspěvku na X obhajovala slovy: „Zvířata milujeme, ale taková těžká rozhodnutí se na farmě dělají pořád. Nedávno jsme museli utratit tři koně.“ Ve své připravované knize slíbila více „skutečných, upřímných a politicky nekorektních příběhů“.

Zabité slepice

Noem, která ve 22 letech opustila vysokou školu, aby mohla vést rodinnou farmu v Jižní Dakotě, v memoárech píše o tom, jak se snažila naučit Cricket, čtrnáctiměsíčního dlouhostrstého ohaře, jak se má chovat. Brala ji například na lov bažantů se staršími psy.

Pokusy o její ukáznění, včetně použití elektronického obojku, však skončily neúspěchem.

Cestou domů z lovu se zastavila, aby si promluvila s místní rodinou, když Cricket utekla a napadla jejich slepice. „Jednu slepici za druhou popadla a zakousla. Vypadala jako trénovaný vrah“. Když se fenu snažila zvládnout, vrhla se na ni a chtěla ji kousnout. „Měla z toho čirou radost“.

Poté, co se plačící rodině za chování psa omluvila a pomohla uklidit zabité slepice, si prý uvědomila, že ho musí utratit. „Toho psa jsem nenáviděla. Jako lovecký pes byl nepoužitelný,“ řekla.

Kulku dostal i kozel

Díky této situaci si však uvědomila, že ten den bylo třeba udělat „další nepříjemnou záležitost.“ A to zbavit se kozla, kterého její rodina vlastnila. Kozel byl „odporný a zlý“, páchl „hnusně, pižmově, žlukle“ a honil její malé děti, které srážel k zemi.

Paní Noemová uvedla, že kozla pak zastřelila stejným způsobem jako Cricket. Kozel ale první střelu přežil, takže se musela vrátit do auta pro další náboj.

Krátce nato se prý vrátily ze školy její děti.  Dcera si všimla, že pes nikde není, a zeptala se: „Ahoj, kde je Cricket?“

V úryvku z knihy Noem uvedla, že se o tento příběh podělila, aby ilustrovala svou ochotu dělat v politice i v životě věci, které jsou „obtížné, špinavé a ošklivé“, pokud je to nutné. „Myslím, že kdybych byla lepší politička, tak bych tu historku nevyprávěla,“ řekla.

Donald Trump, předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta, naznačil, že Kristi Noem je na seznamu jeho potenciálních kandidátů na viceprezidenta. Kristi Noem působila osm let jako jediná členka Sněmovny reprezentantů svého státu, než byla v roce 2018 zvolena jeho první guvernérkou.

Reklama

Doporučujeme

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.

Prezident odmítl kritiku Macinky, Ukrajina chce podle něj letouny koupit

Prezident Petr Pavel odmítl kritiku ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé). Macinka Pavla kritizoval za to, že tento týden při návštěvě Ukrajiny nabídl napadené zemi několik menších letounů na obranu proti dronům. Podle Pavla ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což by pro českého výrobce byla příležitost. Pavel to dnes řekl novinářům před odletem do Vatikánu.

Trump chce od zemí miliardu dolarů za stálé členství v navržené Radě míru

Americká administrativa bude chtít nejméně jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy Kč) od každé země, která chce být stálým členem Rady míru vytvářené prezidentem Donaldem Trumpem, napsala v noci na dnešek agentura Bloomberg. Tato informace je obsažena i v chartě Rady míru, kterou zveřejnil server The Times of Israel. Ten také upozornil, že v dokumentu není zmínka o Gaze. Trump přitom navrženou Radu míru označil za součást urovnání situace v palestinském Pásmu Gazy. Podle Bloombergu se někteří obávají, že se Trump snaží vytvořit konkurenci vůči Organizaci spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje.

Požár v pákistánském obchodním centru zabil nejméně šest lidí

Při rozsáhlém požáru vícepodlažního nákupního centra Gul Plaza v pákistánském Karáčí zahynulo nejméně šest lidí, mezi nimi i jeden hasič. Dalších přibližně dvacet osob utrpělo zranění. Úřady se obávají, že uvnitř budovy mohou být stále uvězněni další lidé.

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři dnes vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách dnes ČTK potvrdilo české ministerstvo zahraničí. APA dnes také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a dnes vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.

Macron chce, aby EU sáhla po nástroji proti ekonomickému nátlaku

Emmanuel Macron chce v EU prosadit tvrdší odpověď na nové celní hrozby Donalda Trumpa. V Bruselu má tlačit na aktivaci takzvaného anti coercion instrumentu, nástroje určeného pro situace, kdy třetí země tlačí na EU obchodními nebo investičními opatřeními.

Vězni v Guatemale ovládli tři věznice a drží desítky rukojmích

Vězni v Guatemale v sobotu koordinovaně ovládli tři věznice a vzali nejméně 46 rukojmích. Mezi zadrženými jsou hlavně dozorci, podle úřadů také další zaměstnanci vězeňské služby. Bezpečnostní složky se snažily převzít kontrolu nad areály a vyjednat propuštění zajatých.

Pentagon připravil 1500 vojáků pro případné nasazení v Minnesotě

Pentagon nařídil zhruba 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení do Minnesoty. Jde o reakci na napětí ve státě, kde už několik dní pokračují protesty namířené proti federálním imigračním agentům a kde prezident Donald Trump ve čtvrtek 15. ledna 2026 veřejně zvažoval použití zákona o povstání.

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama