Více
  11.3 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Virus marburg podobný ebole zabil v Tanzanii pět lidí

  V severozápadním regionu Kagera v Tanzanii zemřelo pět lidí po nákaze virem marburg, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Běžným příznakem onemocnění podobného ebole je vysoká horečka, po které mnohdy následuje krvácení a selhání orgánů.

  Ukrajinské síly během středy odrazily 83 ruských útoků, uvedl generální štáb

  Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země. Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

  O víkendu proletí mezi Zemí a Měsícem zabiják planet

  Asteroid dostatečně velký k tomu, aby zničil město. Právě takový o víkendu proletí mezi Zemí a Měsícem. Astronomové uklidňují, že srážka nehrozí ani s jedním objektem. Tento návštěvník však bude díky vzácnému přiblížení dobře pozorovatelný dalekohledy.

  Záplavy kromě Německa sužují i Belgii, Nizozemsko a Francii

  Ničivé povodně zasáhly kromě Německa i další evropské státy. Problémy hlásí úřady v Belgii, Holandsku i Francii. Informovala o tom rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW).

  Záplavy ve východní části Belgie si vyžádaly nejméně 18 obětí na životech, zatímco 19 osob je nezvěstných. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury AP a AFP s odvoláním na místní úřady.

  Belgická ministryně vnitra Annelies Verlindenová v pátek uvedla, že dosud bylo oficiálně potvrzených 18 úmrtí. Některá belgická média už hlásila přes 20 úmrtí.

  Záchranné práce v okolí řeky Meuse ve Valonsku pokračují a počet obětí se podle úřadů zřejmě ještě zvýší. V postižených oblastech jsou aktuálně nasazeny tisíce příslušníků záchranných složek.

  V jižní a východní části Belgie zůstaly zaplaveny dálnice. Přerušená je i vlaková doprava. Úřady od čtvrtečního poledne uzavřely železniční stanici ve městě Liege. Podle místních reportérů byly po záplavách v okolí Limburku evakuovány všechny obce podél řeky Meuse.

  Nizozemské úřady nařídily 10 000 obyvatelům města Maastricht a přilehlých vesnic, aby ve čtvrtek večer opustili své domy podél řeky Maas. 

  Král Viliam Alexander a královna Máxima navštívili město Valkenburg ležící východně od Maastrichtu, kde voda zaplavila domy i obchody.

  Řeka Aire zase v severní Francii stoupla v některých oblastech na nejvyšší úroveň za posledních 30 let, informovaly noviny L’Est Républicain. Francouzská národní meteorologická služba uvedla, že v oblasti zaznamenali za uplynulé dva dny více srážek než za poslední dva měsíce. V severovýchodní Francii voda zaplavila pole, domy i muzeum první světové války v obci Romagne-sous-Montfaucon. Hasiči museli evakuovat lidi z přilehlých kempů.

  Problémy hlásí i Lucembursko. Tamní vláda zřídila krizový štáb, který má reagovat na mimořádné situace vyvolané silnými dešti. Předseda vlády Xavier Bettel uvedl, že několik domů bylo zaplaveno a „už nejsou obyvatelné“.

  Známý německý klimatolog pákistánského původu Mojib Latif v souvislosti s vlnou povodní prohlásil, že schopnost současné společnosti přizpůsobit se výkyvům počasí se blíží k nule. Historicky byli podle něj lidé zvyklí na relativně stabilní klimatické podmínky, ale katastrofy se nyní dějí rychlostí, „která se nikdy předtím nevyskytla“, uvedl Latif pro páteční vydání deníku Neue Osnabrücker Zeitung.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.