0.3 C
Czech
Středa 11. února 2026
Válka na UkrajiněZápad má obavy z referend na Ukrajině. Čeká se anexe dalších oblastí

Západ má obavy z referend na Ukrajině. Čeká se anexe dalších oblastí

Kremlem organizovaná referenda, která mají Moskvě posloužit jako záminka k anexi Ruskem ovládaných oblastí Ukrajiny, skončila v úterý. Předurčený výsledek hlasování zvýšil napětí mezi Ruskem a Západem. Píše o tom AP News, CNN a další servery.

Moskvou podporovaní představitelé čtyř okupovaných regionů na jihu a východě Ukrajiny uvedli, že volební místnosti se po pěti dnech hlasování v úterý odpoledne uzavřely a začalo sčítání hlasů.

Anexe regionů, k níž by mohlo dojít již v pátek, vytváří podmínky pro novou nebezpečnou fázi války na Ukrajině. Rusko varovalo, že by se mohlo uchýlit k nasazení jaderných zbraní na obranu vlastního území. A to právě včetně nově získaných zemí.

Po hlasování se „situace radikálně změní z právního hlediska i z hlediska mezinárodního práva. A to se všemi odpovídajícími důsledky pro ochranu těchto oblastí a zajištění jejich bezpečnosti,“ uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Hlasování, které začalo v pátek v Chersonské, Záporožské, Luhanské a Doněcké oblasti, a povolání ruských vojenských záložníků, které nařídil Putin, jsou dalšími strategiemi zaměřenými na posílení exponované pozice Moskvy.

V referendech se obyvatel ptají, zda chtějí, aby byly oblasti připojeny k Rusku. Hlasování však bylo všechno možné, jen ne svobodné a spravedlivé, komentuje AP News.

Desetitisíce obyvatel již z regionů uprchly uprostřed války a snímky sdílené těmi, kteří zůstali, ukazovaly ozbrojené ruské jednotky, jak chodí od dveří ke dveřím a tlačí na Ukrajince, aby hlasovali.

Rusko vyhrožuje jadernými zbraněmi

Ruský prezident Vladimir Putin od minulého týdne hovoří o jaderném útoku v návaznosti na ukrajinskou protiofenzívu. Ta vedla k nedávným neúspěchům Ruska na bojišti a stále více zahání kremelské síly do kouta.

Dmitrij Medveděv, zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady, které Putin předsedá, v úterý tuto hrozbu formuloval zatím nejstručněji.

Představme si, že Rusko je nuceno použít nejmocnější zbraň proti ukrajinskému režimu. Ten se dopustil rozsáhlého aktu agrese, jenž je nebezpečný pro samotnou existenci našeho státu,“ napsal Medveděv na Telegramu. „Věřím, že NATO se v takovém případě vyhne přímému vměšování do konfliktu,“ dodal.

Spojené státy odmítly řeči Kremlu o jaderných zbraních jako zastrašovací taktiku.

Prezident Joe Biden prohlásil minulý týden ruská referenda za podvod. O výsledku hlasování bylo pravděpodobně rozhodnuto dávno předtím, než byly odevzdány hlasovací lístky, míní CNN. „Ruská referenda jsou podvodem. Falešnou záminkou k pokusu o násilnou anexi částí Ukrajiny, která je hrubým porušením mezinárodního práva, včetně Charty OSN,“ prohlásil Joe Biden.

Postupuje se tak podle podobného návodu, jaký Rusko použilo při zabrání Krymu v roce 2014. Referendum, které tam bylo uspořádáno a v němž se oficiálně 97 % voličů vyslovilo pro anexi, bylo během týdne ratifikováno ruskými zákonodárci.

Reklama

Doporučujeme

Král Karel je připraven spolupracovat s policií kvůli obviněním kolem Andrewa

Britská monarchie znovu čelí nepříjemným otázkám. Nová vlna dokumentů spojených s Jeffrey Epsteinem vrací do centra pozornosti Andrewa Mountbatten-Windsor. Poprvé se k situaci přímo vyjádřil i král Karel. Naznačil, že palác nebude stát stranou, pokud se policie rozhodne jednat.

Budíček pro Evropu. Musí se stát mocností, vyzývá Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropu, aby se důrazněji prosadila na globální scéně a začala jednat jako skutečná velmoc. Kontinent podle něj čeká budíček v důsledku rostoucích hrozeb ze strany Číny, Ruska a nově i Spojených států.

Europoslanci schválili snížení emisí o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990

Europoslanci dnes schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o 90 procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS2 o jeden rok, tedy na rok 2028.

Evropa zažila nejchladnější leden za posledních 16 let

Leden letošního roku byl v Evropě překvapivě studený. Podle služby Copernicus šlo o nejchladnější leden za posledních šestnáct let, průměrná teplota totiž klesla na minus 2,34 stupně Celsia. Na konci měsíce se nad severní polokoulí zvlnil polární jet stream a poslal mrazivý vzduch hluboko nad Evropu i Severní Ameriku. Některé regiony tak zažily zimní dny, jakých se v posledních letech objevuje čím dál méně.

Trump pohrozil Kanadě, že nepovolí otevřít nový most mezi oběma státy

Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil, že nepovolí otevření dokončovaného mostu mezi americkým Detroitem a městem Windsor v Kanadě. Jako důvody na své sociální síti Truth Social zmínil kanadské vlastnictví mostu, odmítání prodeje amerického alkoholu v kanadské provincii Ontario, kanadská cla na americké mléčné produkty a kanadská obchodní jednání s Čínou.

Bangladéš těsně před volbami uzavřel obchodní dohodu s USA

Bangladéš dosáhl obchodní dohody s USA. Jihoasijská země se otevře širší škále amerického zboží. Na oplátku zajistí Bílý dům celní výjimky pro některé její oděvy a tarif na veškerý dovoz sníží z 20 na 19 procent. Bangladéš je hned po Číně druhým největším vývozcem oblečení.

Cílem jaderných rozhovorů podle Íránu bylo zjistit, zda USA věc berou vážně

Cílem nepřímých rozhovorů o íránském jaderném programu bylo zjistit, zda Spojené státy k věci přistupují vážně, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí íránské diplomacie. Dodal, že krátká schůzka ukázala, že obě strany mají dostatek porozumění k tomu, aby rozhovory navzdory nedůvěře pokračovaly.

Nálety ruských dronů v noci zranily pět lidí, uvedly ukrajinské úřady

Čtyři zraněné, včetně dítěte, si v noci na dnešek vyžádal ruský útok drony na ukrajinskou Záporožskou oblast, v Oděské oblasti ruské údery vedly k výpadkům dodávek elektřiny. Jeden člověk utrpěl zranění při ruském útoku na město Družkivka v Doněcké oblasti, informovaly ukrajinské úřady. S výpadky elektřiny v důsledku ukrajinských útoků se podle médií potýkají také obyvatelé Belgorodské oblasti na západě Ruska.

Drahé paměťové čipy dělí trhy na vítěze a poražené

Ceny paměťových čipů v posledních měsících prudce rostou, což je jasně patrné na akciových trzích. Výrobci pamětí zaznamenávají raketový růst, zatímco společnosti závislé na dodávkách elektroniky čelí tlaku na marže a nejistotě ohledně toho, jak dlouho bude napětí v dodávkách trvat.

USA a Arménie uzavřely dohodu o civilní jaderné spolupráci

J. D. Vance dorazil do Arménie jako první úřadující viceprezident USA v historii země. V Jerevanu jednal s premiérem Nikolou Pashinyanem a oba oznámili posun v jednáních o civilní jaderné energetice. Washington tím posiluje vazby se státem, který dlouho spoléhal na Rusko, a zároveň tlačí na „mírovou dividendu“ po dohodě s Ázerbájdžánem.

Spojené státy zaútočily na další loď v Pacifiku, dva lidé zemřeli

Americká armáda ve východním Pacifiku zaútočila na další loď, která měla na palubě převážet drogy. Dva členové posádky zemřeli, jeden přežil a v rámci záchranné akce po něm pátrá ekvádorská pobřežní stráž. Šlo o třetí takový útok v tomto roce, k tomu předchozímu došlo minulý týden.

Starmer odmítá rezignaci a slibuje, že neustoupí

Keir Starmer po výzvě k odchodu z čela Keir Starmer po výzvě k odchodu z čela vlády prohlásil, že nehodlá ustoupit a nechce zemi uvrhnout do dalšího chaosu. Během jediného dne se v labouristické straně zvedla vlna nervozity a vnitřních manévrů, ale premiér zatím bezprostřední tlak ustál a kabinet ho podpořil.

Britský premiér Keir Starmer čelí tlaku na rezignaci. Vaz mu může zlomit odchod klíčového poradce

Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější politické krizi od svého nástupu do funkce. Rezignace jeho nejbližšího poradce Morgana McSweeneyho v souvislosti se skandálem kolem Petera Mandelsona a Jeffreyho Epsteina výrazně oslabila jeho pozici.

KOMENTÁŘ: Napětí mezi AI velikány graduje. Důvodem je rýpanec v reklamě za miliony

Přes 125 milionů lidí v přímém přenosu sledovalo vymazlené spoty na letošním Super Bowlu, ostře sledovaném finále americké NFL. Reklamní bloky, které běží před zápasem a během přestávek, vyjdou na miliony dolarů. V noci na pondělí se v nich rozhořel spor mezi OpenAI a Anthropicem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama