ZprávyZakladatel Oath Keepers byl shledán vinným z násilného spiknutí. Hrozí mu 20 let...

Zakladatel Oath Keepers byl shledán vinným z násilného spiknutí. Hrozí mu 20 let za mřížemi

Zakladatel Oath Keepers Stewart Rhodes a další čtyři členové této krajně pravicové milice byli porotou ve Washingtonu shledáni vinnými z útoku na Kapitol. Rhodes čelí obvinění z násilného spiknutí a hrozí mu až 20 let za mřížemi. Verdikt porota vynesla po téměř dvou měsících procesů a třídenním rokování, informují BBC News a Reuters.

Zakladatele krajně pravicové milice Oath Keepers Stewarta Rhodese a vůdce floridské pobočky skupiny Kellyho Meggse shledala porota vinnými z buřičského spiknutí. Hrozí jim trest ve výši 20 let za mřížemi, uvedla televize BBC.

Transgender veteránku z Afghánistánu Jessicu Watkins, která uprchla z armády kvůli homofobním narážkám, invalidního veterána amerického námořnictva Thomase Caldwella a Kennetha Harrelsona uznala porota vinnými z maření úředního výkonu.

Porota své verdikty vynesla po téměř dvouměsíčních procesech a třídenním rokování. Obžalování se proti nim mohou odvolat.

Rhodes podle Reuters soudu sdělil, že neměl v plánu na kapitol zaútočit. Dostali se do něj ale jeho kolegové po skončení nepokojů. Přiznal však, že policistům bránil ve snaze Kapitol chránit.

Rhodes přímo do Kapitolu nevniknul, velel však ostatním členům Oath Keepers jako kapitán na bitevním poli. Zbylá čtveřice obviněných se podle důkazů nacházela uvnitř budovy. Oath Keepers s neprůstřelnými vestami a přilbami stáli v čele útoku na Kapitol 6. ledna 2021.

Obléháním Kapitolu chtěli podporovatelé Donalda Trumpa zvrátit volby nového amerického a nyní aktuálního prezidenta Spojených států Joe Bidena.

Pravicoví extremisté na „mírové misi“

Podle důkazů předložených u soudu měli Oather Keepers v nedalekém hotelu ve Virginii jen přes řeku Potomac zařízený sklad střelných zbraní. V případě větších nepokojů chtěli arzenál dopravit lodí přes řeku či autem. Extrémisté zbraně považovali za „sílu rychlé reakce“.

Na jedné puštěné nahrávce Rhodes prohlásil, že si měli přinést pušky. Obhájci Oath Keepers ovšem soudu řekli, že absence těchto zbraní během útoku na Kapitol ukazuje, že byli na čistě záchranné misi s cílem udržovat mír. Rhodes také hovořil o oběšení předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi.

Za účast na těchto nepokojích již úřady zadržely asi 900 lidí v téměř 50 amerických státech. Je to poprvé od roku 1807, co porota vyřkla vinu z buřičského spiknutí, tedy spiknutí za použití síly, jehož cílem je zabránit či zpomalit výkon související s jakoukoli legislativou v USA.

Doporučujeme

Senát USA schválil návrh, který má odvrátit shutdown před volbami do Kongresu

Senát Spojených států ovládaný republikány dnes schválil návrh zákona o dočasném financování federální vlády do 11. prosince. Cílem opatření je předejít před listopadovými volbami do Kongresu takzvanému shutdownu, tedy omezení chodu vlády v důsledku neschváleného financování. Píše o tom agentura Reuters.

Mezi zabitými po ruských útocích na Kyjev je i dítě

Nejméně tři lidé včetně jednoho dítěte zemřeli při nočních ruských útocích na Kyjev a jeho okolí. Další tři lidé utrpěli zranění. Podle ukrajinských úřadů Rusové použili mimo jiné balistické rakety.

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.

Dron pronikl do bulharského vzdušného prostoru, explodoval kilometr od plynovodu

Dron dnes vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to dnes podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA.

Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinérie, úřady informují o raněných

Ukrajinské drony opět zaútočily na ilskou rafinérii na jihu evropského Ruska. V podniku vypukl požár, nálet si vyžádal pět raněných, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Další dva lidi zranil dron v Zadonsku na Donu, oznámil gubernátor Lipecké oblasti Igor Artamonov. Ruské úřady informovaly o zničení stovek ukrajinských dronů během uplynulé noci. Ukrajinské drony podle Kyjeva zasáhly rafinérie v Ilsku a v Syzrani.

Mořské řasy zaplavují Karibik a ohrožují pobřeží i cestovní ruch

Karibské pobřeží, Mexický záliv i část Atlantiku letos zasáhl mimořádně rozsáhlý výskyt hnědých mořských řas rodu sargassum. Na plážích se hromadí miliony tun biomasy, která po vyplavení rychle zahnívá, zhoršuje kvalitu vody, omezuje život mořských organismů a zároveň působí značné problémy turistickým oblastem závislým na návštěvnících.

Tajfun Dolphin na jihu Japonska zranil šest lidí, 50.000 domů je bez proudu

Tajfun Dolphin zasáhl na jihu Japonska prefektury Okinawa a Kagošima, kde zranil šest lidí a více než 50.000 domů připravil o dodávky elektřiny. Na příchod tajfunu se kvůli riziku záplav a sesuvů půdy v důsledku předpovídaných prudkých srážek připravují také na východním pobřeží Číny, kde úřady uzavřely školy a turisty vyhledávaná místa, uvedly tiskové agentury.

Španělsko zavádí kontroly na hranici s Itálií kvůli migrační vlně

Napětí mezi Španělskem a Itálií kvůli migraci dál roste. Španělsko nově oznámilo, že od sobotní půlnoci zavede dočasné hraniční kontroly pro cestující z Itálie. Opatření má platit do 7. září a je přímou reakcí na rozhodnutí Říma obnovit kontroly u osob přijíždějících ze Španělska po nedávné migrační krizi v severoafrické Ceutě.

EasyJet souhlasil s převzetím za 5,7 miliardy liber

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet přijala nabídku na převzetí od americké investiční skupiny Apollo Global Management. Transakce oceňuje aerolinku na 5,7 miliardy liber, tedy přibližně 162 miliard korun.

Ukrajina a Rusko pokračují ve vzájemných útocích, terčem byly sklady i lodě

Ukrajina a Rusko v noci na dnešek pokračovaly ve vzájemných útocích. V ruském Jekatěrinburguzachvátil po ukrajinském útoku požár logistické centrum ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost o tom informovala bez podrobností na síti Telegram. Naopak ruské dronové útoky podle ukrajinských úřadů způsobily požár zemědělských skladů v obci Balaklija v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, napsal Reuters.

Meta škodí dětem, rozhodl soud. Společnost musí zaplatit tučnou pokutu

Soud v americkém státě Nové Mexiko uložil společnosti Meta Platforms pokutu v celkové výši 567 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun) za újmu, kterou její platformy Facebook a Instagram působí mladým lidem. Firma musí změnit způsob ověřování věku.

Trump zavedl minimální ceny výrobků z polykřemíku, uvalil na ně 15procentní clo

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zavedl minimální dovozní ceny výrobků z polykřemíku a na jejich dovoz uvalil 15procentní clo. Polykřemík se používá při výrobě polovodičů a je hlavní složkou fotovoltaických panelů, jeho největším světovým producentem je Čína. Trump chce opatřeními podpořit domácí dodavatelské řetězce pro výrobu čipů a solárních panelů, a posílit tak pozici Spojených států v soupeření s Čínou v oblasti umělé inteligence (AI) a energetiky, uvedla agentura Reuters.

Japonsko nařídilo evakuace kvůli blížícímu se tajfunu, zrušilo 500 letů

Japonsko nařídilo evakuaci statisíců lidí v jihozápadní části země a zrušilo více než 500 letů kvůli pomalu postupujícímu tajfunu Dolphin. Podle meteorologů přinese tajfun do oblasti silný vítr, prudký déšť a vysoké vlny, píše agentura Reuters. Dolphin je tajfunem první, tedy nejslabší kategorie s maximální rychlostí větru 144 kilometrů v hodině a s nárazy dosahujícími téměř 200 kilometrů v hodině. Blíží se k řetězci ostrovů mezi oblasti Kjúšú a prefekturou Okinawa, uvedla japonská meteorologická agentura (JMA).

Britský hit láme rekordy, přesto ho mnozí nikdy neslyšeli

Skladba Rein Me In od Sama Fendera a Olivie Dean strávila na vrcholu britského žebříčku rekordních 19 týdnů. Její úspěch však vyvolal nečekanou reakci. Řada lidí tvrdí, že píseň nikdy neslyšela. Hudební svět se totiž rozdělil do menších skupin, které poslouchají úplně jiné hity.

Student v Thajsku zabil své prarodiče, šest lidí ve své škole a nakonec sám sebe

Nejméně devět mrtvých včetně útočníka si vyžádala dnešní střelba v thajské provincii Nontchaburí. Student místní školy nejprve zastřelil pistolí svého dědečka oba prarodiče a pak se vydal do školy, kde zabil tři učitele a tři žáky, dalších 15 lidí zranil a nakonec spáchal sebevraždu. Jeho motiv zatím není znám, informovaly tiskové agentury s odvoláním na thajskou policii a úřady.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama