Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Zakladatel antivirové firmy John McAfee byl nalezen mrtvý ve vězeňské cele

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kontroverzní softwarový mág John McAfee zemřel ve středu v barcelonském vězení. Podle katalánského ministerstva spravedlnosti vše naznačuje, že zakladatel americké antivirové společnosti spáchal sebevraždu, informoval server BBC. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud povolil vydání McAfeeho do Spojených států kvůli obvinění z daňových úniků, řekl jeho právník agentuře Reuters.

  Podnikatelův právník Javier Villalba prohlásil, že se McAfee oběsil, protože devět měsíců ve vězení ho přivedlo k zoufalství. Podle ministerstva spravedlnosti se jej zdravotníci na místě pokusili oživit, lékař nicméně nakonec konstatoval smrt. McAfeemu bylo 75 let, vězeňské úřady příčinu smrti vyšetřují.

  McAfee žil roky na útěku před americkými úřady, část období strávil na palubě luxusní jachty. V Tennessee byl obžalován z daňových úniků. V New Yorku pak čelil obvinění z podvodu s kryptoměnami.

  Na slyšení začátkem tohoto měsíce podnikatel argumentoval, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná. Po návratu do USA by podle svých slov strávil zbytek života ve vězení. Dle soudu však neexistovaly žádné zjevné důkazy, že by americké úřady McAfeeho stíhaly z politických nebo ideologických důvodů, uvedly španělské noviny El País.

  Průkopníka ve světě antiviru úřady zadržely 3. října na barcelonském letišti, když se chystal na palubu letu do Istanbulu s britským pasem, uvedl tehdy zdroj španělské policie.

  McAfee nastartoval antivirový byznys, sám však software pro ochranu počítače nepoužíval

  John McAfee, který se narodil v anglickém Gloucestershiru, pracoval pro NASA, Xerox a Lockheed Martin, než v roce 1987 spustil první komerční antivirový program na světě. V roce 2011 softwarovou firmu koupila společnost Intel. Program stále nese jeho jméno a má 500 milionů uživatelů po celém světě.

  Ačkoli byl průkopníkem v oblasti počítačové bezpečnosti, jednou pro BBC přiznal, že ve skutečnosti software na svých vlastních počítačích nikdy nepoužíval.

  „Chráním se tím, že neustále měním svou IP adresu, nepřipojuji své jméno k žádnému zařízení, které používám, a tím, že nechodím na stránky, kde můžete na virus narazit,“ řekl podnikatel reportérovi BBC Leo Kelionovi v roce 2013. „Například pornostránky, prostě tam nechodím,“ dodal tehdy McAfee.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS