-0.7 C
Czech
Pátek 20. února 2026
Protext ČTKZájem o vyšetření plodnosti stoupá, Češky řeší své reprodukční zdraví

Zájem o vyšetření plodnosti stoupá, Češky řeší své reprodukční zdraví

Praha 8. února 2025 (PROTEXT) – Problematika plodnosti je v moderní společnosti stále více diskutovaným tématem. Současné ženy mají oproti minulým generacím výraznou výhodu v podobě pokročilé diagnostiky, preventivních opatření a podrobných genetických testů. Jejich význam zdůrazňují nejen odborníci, ale i data z poslední akce zaměřené na téma reprodukčního zdraví konané na klinikách GENNET. Výsledky potvrdily, že Češky do 35 let mají obecně dobrou plodnost. Nejvíce jich na akci dorazilo z preventivních důvodů. To doporučují i odborníci, klíčové je totiž začít se o své reprodukční zdraví zajímat včas.

Nedávná akce „Dny pro Vaši budoucnost“ na klinikách GENNET přilákala rekordní počet žen, v meziročním srovnání šlo o nárůst o 50 procent. Pomocí AMH testu byla ženám měřena ovariální rezerva, jejíž hodnoty odrážejí množství vajíček ve vaječnících. Výsledky otestovaných zájemkyň ukázaly, že ženy do 35 let jsou převážně reprodukčně zdravé, nižší hodnoty AMH mělo zhruba 15 procent žen.

Nejlépe na tom byly ženy ve věkové kategorii 24-27 let, kde byly naměřeny takové hodnoty AMH, které naznačují vysokou zásobu vajíček. Jen o něco málo hůř byly na tom ženy mezi 20-23 lety a dále do 31 let. U pacientek mezi 35 a 40 let se hodnoty pohybovaly na hranici normálních výsledků. U pacientek starších 40 let se pak objevila snížená nebo extrémně nízká ovariální rezerva. „Výsledky potvrdily fakt, že s věkem u ženy počet vajíček klesá. Přibližně patnáct procent žen má AMH nízké nehledě na věk a obecně platí, že ženy s nízkou hodnotou AMH by neměly těhotenství odkládat,” okomentoval výsledky testování MUDr. Miloš Černý, Vedoucí lékař IVF kliniky GENNET Praha 7.

U pacientek byla dále zkoumána motivace, proč na testování dorazily: 44 procent uvedlo, že test podstoupilo z preventivních důvodů a aby získaly přehled o svém reprodukčním zdraví. Dalších 41 procent žen přišlo kvůli tomu, že by rády v brzké době otěhotněly. Necelých 8 procent sledovaných žen se o početí snažilo déle než rok a zhruba 6 procent pak více něž půl roku.

„Včasná diagnostika poskytuje klíčové informace, které mohou ženám pomoci při plánování rodiny a při rozhodování o dalším postupu. Testování plodnosti je jednoduché, rychlé a neinvazivní. Identifikování případných problémů v mladém věku může výrazně zlepšit šance na úspěšné otěhotnění a učinit opatření, které mohou být klíčové pro minimalizaci komplikací do budoucna,“ zdůraznil MUDr. Miloš Černý z kliniky GENNET.

 

Komplexní péče pod jednou střechou

Při cestě za vytouženým miminkem je potřeba myslet na více věcí. Odborníci doporučují preventivní testování plodnosti, v dnešní době je také dobré zapojit genetiku. „Našim pacientům nabízíme na klinice GENNET komplexní péči, kdy kromě odborníků na IVF nabízíme taky služby špičkových genetických laboratoří či odborníků na imunologii či urologii,“ vysvětluje MUDr. Miloš Černý z kliniky GENNET.

Zvláště genetika je v dnešní době důležitá – pomůže odhalit dědičné choroby či různé rizikové predispozice. Na klinice GENNET fungují jedny z nejmodernějších laboratoří ve střední Evropě – GNTlabs, kde se zaměřují právě na genetické testování partnerů i embryí. Tyto laboratoře nabízejí široké portfolio testů: například interní test endometriální receptivity (GERT) přesně určuje, kdy je děložní sliznice v nejvhodnějším stavu pro uhnízdění embrya (tzv. „implantační okno“). V oblasti prenatální diagnostiky se laboratoře zaměřují na neinvazivní prenatální test PRENASCAN, který analyzuje DNA plodu ze vzorku krve matky. Tento test poskytuje vysoce přesné informace o riziku genetických vad, jako jsou například Downův, Edwardsův nebo Patauův syndrom.

Kombinace centra asistované reprodukce, genetiky, imunologie a andrologie na jednom místě poskytuje komplexní řešení pro každý pár i jednotlivce. Pacientky mají také možnost účasti na vzdělávacích akcích, jako jsou webináře nebo další událost zaměřující se na prevenci. Více informací naleznete na www.gennet.cz.

 

O GENNET

Klinika GENNET byla založena v roce 1996. Aktuálně má klinika tři pobočky – dvě v Praze a jednu v Liberci. GENNET poskytuje veškerá nutná vyšetření nezbytná pro léčbu neplodnosti, a navíc také nejnovější testy z oblasti genetiky, imunologie a andrologie – urologie a fetální medicíny. Disponuje vlastními genetickými a imunologickými laboratořemi. Lékařský tým patří ke špičkám ve svém oboru s mnohaletými zkušenostmi. Výsledky IVF léčby v GENNETu jsou zcela srovnatelné s předními evropskými klinikami. Díky skvělé práci zkušených embryologů dosahují 85% úspěšnosti oplození vajíček, což zvyšuje šance na výběr nejlepšího embrya k transferu. Statistiky úspěšnosti IVF cyklů v GENNETu se zakládají na počtu porozených dětí. Průměrná úspěšnost na jeden embryotransfer a následný porod napříč všemi věkovými skupinami přesáhla 40 %, u věkové skupiny do 30 let dokonce 57 % (jedná se o úspěšnost na transfer jednoho embrya a následný porod). Úspěšnost programu s darovanými vajíčky je více než 69 %. Ročně se na klinikách uskuteční více než 3 000 cyklů a do dnešního dne se díky pomoci lékařů z kliniky GENNET narodilo více než 20 000 dětí. Více informací na www.gennet.cz.

 

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Španělská policie zatkla hackera, který bydlel v luxusních hotelech za eurocent

Španělská policie tento týden zadržela dvacetiletého mladíka, který si užíval pobytu v luxusních hotelových pokojích. Ubytování v nich měl doslova za hubičku - rezervace prováděl za pouhý jeden eurocent díky tomu, že hacknul hotelové rezervační stránky. Podle policie jde o první známý případ kybernetického zločinu tohoto druhu, informovala agentura AFP.

Letiště Schwechat ve Vídni kvůli sněhu přerušilo provoz, obnoví ho během dne

Kvůli sněžení dnes zastavilo provoz letiště Schwechat ve Vídni, informuje agentura APA. Obnoven bude o několik hodin později, než se původně předpokládalo, vyplývá z vyjádření mluvčího letiště Petera Kleemanna. Odlety by měly začít kolem 12:00, přílety pak ve 13:00. Původní odhad byl, že provoz bude obnoven dopoledne.

Při ukrajinském dronovém útoku byl na Krymu zabit člověk

Při nočním ukrajinském dronovém útoku byl v Sevastopolu na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym zabit člověk. Podle agentury AFP to dnes brzy ráno oznámil na platformě Telegram Moskvou dosazený gubernátor města se zvláštním statusem Michail Razvozžajev. Úřady v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti hlásí po ruských útocích tři zraněné.

Trump dal Íránu ultimátum: Dohoda, nebo použití síly

Americký prezident Donald Trump vzkázal Íránu, že pokud do deseti až patnácti dnů neuzavře dohodu o svém jaderném programu, nastanou „špatné věci". Také řekl, že s Teheránem se obtížně jedná.

Rio karneval zaplavuje pláže mikroplasty z třpytek

Rio de Janeiro se každý rok rozzáří miliony třpytek. Nové studie ale ukazují, že po pětidenním veselí zůstávají na plážích vysoké koncentrace mikroplastů. Lesk karnevalu tak dopadá i na moře a jeho obyvatele.

Trump pochválil Macinku za střet s Hillary Clinton během debaty v Mnichově

Americký prezident Donald Trump pochválil českého ministra zahraničí Petra Macinku za jeho střet s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Macinka podle šéfa Bílého domu v panelové debatě odvedl skvělou práci. Trump to napsal v příspěvku na sociální síti Truth Social, kde rovněž zveřejnil záznam části debaty, ve kterém Macinka říká, že nesouhlasí s tím, co označil za genderovou revoluci a klimatický alarmismus. Do řeči mu přitom skáče Clintonová, aby vyjádřila nesouhlas.

EET 2.0 se vrací, gastro láká nižší DPH na nealko

Ministerstvo financí chystá návrat elektronické evidence tržeb v nové verzi EET 2.0 a zároveň chce snížit DPH na nealkoholické nápoje podávané v restauracích. Zástupci gastronomických podniků i výrobců změny většinou vítají, nejvíc kvůli dani z nealka, zatímco EET berou spíš jako standardní součást provozu.

Výbuch plynu v domě v pákistánském Karáčí zabil nejméně 16 lidí, jsou i zranění

Nejméně 16 životů si dnes vyžádal výbuch plynu v bytovém domě v největším pákistánském městě Karáčí. Po zřícení části budovy bylo také zraněno několik dalších lidí, napsala s odvoláním na záchranáře a hasiče agentura AP. Podle agentury Reuters je mezi oběťmi nejméně sedm dětí.

Premiér Tusk vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili

Polský premiér Donald Tusk dnes vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili. Podle stanice TVN24 uvedl, že možnost vypuknutí ostrého konfliktu je velmi reálná a během příštích několika nebo několika desítek hodin už nemusí být evakuace možná. Stanice CNN píše, že armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí.

V Íránu odsoudili britský pár k deseti letům vězení za špionáž

Soud v Íránu uložil trest deseti let vězení britskému páru, který byl od ledna 2025 vězněn kvůli obvinění ze špionáže, píše agentura AFP s odvoláním na jeho rodinu. Íránské úřady Craiga a Lindsay Foremanovy, kteří cestovali na motocyklu kolem světa, obvinily ze sběru citlivých informací a spolupráce se západními rozvědkami, což dvojice odmítá. Britské ministerstvo zahraničí dnes rozsudek označilo za zcela neopodstatněný s tím, že vláda bude nadále usilovat o propuštění Foremanových.

Britská policie zadržela bratra krále Karla III. Andrewa, souvisí to s Epsteinem

Britská policie dnes zadržela králova bratra Andrewa Mountbattena-Windsora pro podezření ze zneužití pravomocí. Informovala o tom televize BBC s tím, že případ bratra krále Karla III. souvisí s kauzou zesnulého amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, podle obvinění poskytoval Epsteinovi důvěrné informace v době, kdy působil jako britský zmocněnec pro mezinárodní obchod. Mountbatten-Windsor vždy v případu s Epsteinem odmítal veškerá obvinění, poznamenala agentura Reuters.

Ceny ropy rostou kvůli hrozbě amerického úderu na Írán

Ceny ropy ve středu vzrostly o více než 4 procenta, čímž reagovaly na oznámení amerického viceprezidenta J. D. Vance, že Írán během rozhovorů o íránském jaderném programu v Ženevě ignoroval americké „červené linie", a že prezident Donald Trump si ponechá právo použít sílu. Rafael Grossi, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, varoval, že „nemáme mnoho času".

Armáda USA je připravena zaútočit na Írán o víkendu, Trump zatím nerozhodl

Armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda dá k útoku pokyn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje stanice CNN. Armáda o své připravenosti informovala Bílý dům v době, kdy USA přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů.

Rusko zničilo 113 ukrajinských dronů, některé podle něj cílily na sklad ropy

Rusko v noci na dnešek zničilo na svém území 113 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Útok podle ruských regionálních úřadů cílil mimo jiné na sklad ropy v Pskovské oblasti, kde vzplanul ropný zásobník. Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo zneškodnění 29 ruských bezpilotních letounů z celkových 37, které podle něj Rusové na Ukrajinu v noci vyslali.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama