menu

21.3 C
Czech
Pondělí 20. května 2024

Izrael shromáždil na okraji Rafáhu dostatečné síly k podniknutí invaze

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyhodnotila, že Izrael poblíž Rafáhu nashromáždil dostatek vojáků k plnohodnotné invazi. Není si však jista tím, zda padlo konečné rozhodnutí o jejím zahájení. Z Rafáhu uprchlo už 500 tisíc lidí.

Slovensko porazilo na mistrovství světa USA 5:4 v prodloužení a zajistilo si tak druhé vítězství

Slovenští hokejisté si v napínavém utkání na mistrovství světa skupiny B v Ostravě zajistili druhý triumf, když porazili USA 5:4 v prodloužení. Přestože Slováci vedli 4:1, museli se prosadit, protože Američané třemi góly ve třetí třetině poslali zápas do prodloužení. Rozhodující branku vstřelil v prodloužení Miloš Kelemen a zajistil Slovensku vítězství. Napínavý zápas držel fanoušky v napětí, protože oba týmy tvrdě bojovaly až do konce. Slovensko se díky tomuto vítězství dostalo do silné pozice na turnaji a v tabulce drží pět bodů.

Zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého, dražit se bude od 3,2 milionu korun. Barvy jsou stejné jako v roce 1927, kdy dílo vzniklo

Sledujte nás na sítích

Praha 14. května 2024 (PROTEXT) – Pastel nazvaný Jaro zachycující jeden z nejznámějších a nejpůvabnějších námětů malíře Jana Zrzavého nabídne 6. června od 16 hodin zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek. Dílo znázorňuje něžného mladíka sedícího v tajuplné krajině s líbeznými kvítky. Vyvolávací cena je 3,200.000 korun. Jaro pochází ze soukromé pražské sbírky, čímž dosud uniklo větší pozornosti. Je v perfektním stavu a díky zvolené technice pastelu se na něm zachovaly všechny barvy tak, jak je Zrzavý v roce 1927 na papír nanesl. Aukce nabídne i sběratelsky cenný obraz Maska III (1946) Františka Muziky vyvolávaný za 3,800.000 korun nebo soubor osmi plastik Bohumila Kafky, autora pomníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Vedle obrazů se budou dražit i práce Ondřeje Sekory, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a dalších známých autorů. Už tradičně je u Hejtmánků zastoupeno také staré umění, sklo, design či nábytek.

Reklama

Všech více než 200 dražených předmětů si bude možné prohlédnout na předaukční výstavě. Otevřena je od 27. května do 5. června od 11 do 18 hodin ve vile a zahradě Arthousu v Goetheho ulici 17/2 v pražské Bubenči.

Zrzavého Jaro par excellence

„Pastel Jaro od Jana Zrzavého je sběratelsky mimořádně cennou prací, které si velmi cenil i sám její autor,“ říká Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně Arthouse Hejtmánek. „Dílo je mnohoznačné, tajuplné a působí na nás podobně uhrančivě jako obrazy Leonarda da Vinciho. Naplno se v něm odráží umělcův sklon k lyrismu, uzavřenosti a snově měkkému tvaru. Jemný mladík sošně spočívá v jarní krajině a u nohou má objekt připomínající egyptskou pyramidu. Zvláštní je gesto jeho ruky: možná se jím odříká světa, možná zkouší zastavit čas,“ uvádí Hejtmánek.

Fakt, že dílo není olejem na plátně, ale pastelem na papíře, je podle Tomáše Hejtmánka spíše předností: „V pozdějším období Jan Zrzavý pastely dokonce preferoval, protože byl zklamán barevnými změnami, které prodělaly některé jeho olejomalby. Na pastelu Jaro jsou však barvy stejně živé a zářivé jako v roce 1927, kdy dílo dokončil,“ upozorňuje Hejtmánek.

Reklama

A dodává, že takřka stejný výjev – akt mladíka v tajuplné krajině – ztvárnil malíř i na známém stejnojmenném obraze z roku 1929. Olej, který už Zrzavý vytvořil na zakázku, je ve sbírce Galerie výtvarného umění v Ostravě. „O dva roky mladší pastel vyzařuje kouzlo bezprostřednosti a autorovy citové rozechvělosti. Malíř nás zve do světa fantazie a současně i krajiny svého dětství na Českomoravské vysočině. Toto Jaro je zkrátka Zrzavý par exellence,“ domnívá se Hejtmánek.

Maska v plameni Františka Muziky

Neméně silným „tahákem“ zahradní aukce je obraz Maska III (1946) Františka Muziky vyvolávaný za 3,8 milionu korun. „Vrcholně imaginativní Muzikův obraz odráží malířův dojem z právě skončené války, kterou vnímal jako „maškarádu“. Do tvaru uschlého listu promítl malíř ženskou tvář, která jakoby současně vystupovala ze šlehajícího plamene… Jak o tomto obrazu trefně napsal František Teige: jde o dílo zahalené ´rouškou tajemství´, které ´může fascinovat a uhranout naše budoucí sny svou záhadnou mocí´,“ poznamenává Hejtmánek. Maska III pochází ze sbírky významného českého architekta Otakara Novotného.

Od renesance po 20. století

Z kategorie starého umění vyniká obraz Hostina bohů autorské dvojice Hendricka van Balena a Jana Brueghela z počátku 17. století: zatímco první umělec maloval postavy, druhý vytvořil květiny a krajinu. Dílo se bude dražit od 380.000 korun.

Aukce u Hejtmánků nabízí i velmi kvalitní kolekci obrazů z 19. století. Tam patří například romantická scenérie Lávka přes potok od Josefa Navrátila (od 110 000 korun) či Jihočeský rybník v podvečer, jenž je dlouho nezvěstnou malbou Antonína Chitussiho (od 240 000 korun). Z řady pozoruhodných scenérií vytvořených v „nejkrásnějším století“ devatenáctém stojí za pozornost i obraz Antonietty Brandeisové, neprávem pozapomenuté umělkyně, která žila a tvořila v Itálii. O její Motiv z Benátek se bude licitovat od 120.000 korun.

Expresivní Tři stromy od Antonína Slavíčka odrážející mimo jiné malířův zážitek z výstavy Edvarda Muncha, patří svým pojetím i datací (1905) už do století dvacátého: začínat budou na 230.000 korunách.

Sběratelsky přitažlivý bude určitě Přímý souboj (1910) od Viléma Kreibicha, proslulého malíře lokomotiv. Dvě bugattky řítící se vpřed v oblaku kouře budou draženy už od 60.000 korun, což slibuje napínavý aukční souboj.

K ozdobám aukce patří i obraz Najáda (1920) původem chorvatského malíře Vlaho Bukovace, který drží u Hejtmánků autorský rekord. Zájemci se o něj utkají od 140.000 korun.

Od moderny po současnost

Z české moderny zaujme dílo osobitého, předčasně zesnulého Alfreda Justitze, jemného pozorovatele života, věcí a přírody. Zátiší s jablky, chlebem a dýmkou (1928) vyvolávané od 450.000 korun svědčí o stylových změnách, které se v jeho tvorbě tehdy odehrály – neoklasicismus propojuje s kubismem v pestré paletě barev.

Pozornosti jistě neujde ani monumentální Pestrobarevná kytice jarních květin, jak ji ve 40. letech 20. století zachytil Oldřich Blažíček, malíř s mimořádným koloristickým citem. Efektní kompozici pocházející pravděpodobně z majetku hraběte Františka Harracha nabídne aukce od 220.000 korun.

Zájem se očekává také o koláž Poněkud těstovitá tvář (1967) od Jiřího Koláře, kterou autor umístil na lívanečník (od 35 000 korun). Od téhož autora je i dílo Když múzy nemlčí, když haraší zbraně (1969) vyvolávané od 90.000 korun.

Jedno z nejvýznamnějších zastoupení poválečné tvorby představuje monumentální dřevěný objekt Bez názvu (Zvíře), který v roce 1985 vytvořil Zbyněk Sekal; aukce je nabídne od 350.000 korun. „Jde o mimořádnou ukázku z důležitého období autorovy tvorby, které je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze. Na trhu s uměním je vzácné,“ upozorňuje Tomáš Hejtmánek.

Kategorii kresby a grafiky vévodí Žena s drapérií (1896), bravurní studijní pastel Maxe Švabinského (od 240.000 korun). Zájem se očekává i o drobnější práce dalších slavných autorů jako je Ondřej Sekora, František Tichý, Josef Čapek, Bohuslav Reynek, Kamil Lhoták, Adolf Born a další.

Sochy, sklo, nábytek

Účastníci aukce se budou moci utkat i o plastiky, sochy či nábytek. Zde stojí rozhodně za zmínku soubor sedmi bronzů a jedné pálené hlíny od Bohumila Kafky. Jednotlivé kusy se budou dražit v rozmezí 15.000 – 90.000 korun.

Z nábytku zahrnujícího kusy od 16. do 20. století jmenujme alespoň zařízení jídelny navržené Jindřichem Halabalou, v němž nechybí ani ikonická vitrína známá pod označením Tulipán (kolem 1930) vyvolávaná od 90 000 korun. K raritám patří i nábytek pocházející z původní Československé ambasády ve Stockholmu navržený Janem Bočanem a Zdeňkem Rothbauerem.

Už tradičně se u Hejtmánků objeví sklo: tentokrát například Stolek pro nevěstu ze safírového skla od slavné návrhářské dvojice Františka Libenského a Jaroslavy Brychtové. K mání bude od 550.000 korun.

www.arthousehejtmanek.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina ještě ovládá tři pětiny Vovčansku, uvedl vicegubernátor

Ukrajinské síly ještě ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl dnes v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. Vovčansk ruská vojska okupovala po invazi na Ukrajinu, ale ukrajinská armáda jej osvobodila v září 2022 během své protiofenzivy.

Rodri z City vysvětluje, proč Arsenalu chybí mentalita potřebná k vítězství v Premier League

Manchester City získal čtvrtý titul v Premier League v řadě díky velkolepému vítězství nad West Hamem a upevnil si tak pozici jednoho z fotbalových velikánů pod vedením Pepa Guardioly. Záložník City Rodri přičítá tento historický úspěch jedinečné mentalitě a hladu po úspěchu, což jsou vlastnosti, které tým odlišují od jeho konkurentů, zejména Arsenalu. Navzdory silné sezóně Arsenalu Rodri poukázal na jeho mentalitu jako na důvod, proč neuspěl, a ukázal tak, jak zásadní roli hraje psychická odolnost při dosahování úspěchů v nejvyšší soutěži.

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

Čína uvalila sankce na americké zbrojovky kvůli vojenské pomoci Tchaj-wanu

Čínské ministerstvo obchodu uvalilo sankce na obrannou divizi společnosti Boeing a další dva klíčové americké zbrojní dodavatele. Důvodem je výroba zbraní pro Tchaj-wan, samozvaný demokratický ostrov. Oznámení přišlo v den slavnostní přísahy nového tchajwanského prezidenta Laj Čching-tea, který slíbil, že bude stát chránit před čínskými hrozbami.

Nový tchajwanský prezident Lai Ching-te vyzývá k míru uprostřed rostoucího napětí s Čínou

Nově inaugurovaný tchajwanský prezident Lai Ching-te ve svém prvním projevu od nástupu do funkce v pondělí 20. května vyzval k míru a dobré vůli vůči Pekingu. Prezidentova výzva přichází v době, kdy Čína nadále zvyšuje vojenský a politický tlak na samosprávný ostrov.

Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli, nepřežili nehodu vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán, potvrdila íránská státní média. Na palubě se nacházel i ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. S pátráním po havarovaném stroji pomáhali záchranáři z Ruska i Turecka.

Jessica Biel boří tabu: Svou knihou pro děti se snaží normalizovat konverzaci o menstruaci

Jessica Biel se vydává do světa dětské literatury s cílem změnit způsob, jakým se mluví o menstruaci. Její nová kniha A Kids Book About Periods se pokouší prolomit tabu a kulturní stigma spojené s periodou a podpořit otevřené a pozitivní rozhovory mezi dětmi a dospělými.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak vznikají zprávy

První video ze série Jak na média, kterou připravila ČTK Connect ve spolupráci s Google News Initiative, se věnuje tomu, jak vznikají zprávy, které...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina ještě ovládá tři pětiny Vovčansku, uvedl vicegubernátor

Ukrajinské síly ještě ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl dnes v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. Vovčansk ruská vojska okupovala po invazi na Ukrajinu, ale ukrajinská armáda jej osvobodila v září 2022 během své protiofenzivy.

Klimatičtí vědci: Globální oteplování nám připraví dystopickou budoucnost

Naše planeta se oteplí nejméně o 2,5 stupně Celsia a bude uvržena do klimatického chaosu a dystopie. List The Guardian provedl průzkum mezi stovkami klimatických vědců Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), přičemž valná většina nevěří, že svět udrží průměrnou teplotu na uzdě.

Rodri z City vysvětluje, proč Arsenalu chybí mentalita potřebná k vítězství v Premier League

Manchester City získal čtvrtý titul v Premier League v řadě díky velkolepému vítězství nad West Hamem a upevnil si tak pozici jednoho z fotbalových velikánů pod vedením Pepa Guardioly. Záložník City Rodri přičítá tento historický úspěch jedinečné mentalitě a hladu po úspěchu, což jsou vlastnosti, které tým odlišují od jeho konkurentů, zejména Arsenalu. Navzdory silné sezóně Arsenalu Rodri poukázal na jeho mentalitu jako na důvod, proč neuspěl, a ukázal tak, jak zásadní roli hraje psychická odolnost při dosahování úspěchů v nejvyšší soutěži.

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

Čína uvalila sankce na americké zbrojovky kvůli vojenské pomoci Tchaj-wanu

Čínské ministerstvo obchodu uvalilo sankce na obrannou divizi společnosti Boeing a další dva klíčové americké zbrojní dodavatele. Důvodem je výroba zbraní pro Tchaj-wan, samozvaný demokratický ostrov. Oznámení přišlo v den slavnostní přísahy nového tchajwanského prezidenta Laj Čching-tea, který slíbil, že bude stát chránit před čínskými hrozbami.

Nový tchajwanský prezident Lai Ching-te vyzývá k míru uprostřed rostoucího napětí s Čínou

Nově inaugurovaný tchajwanský prezident Lai Ching-te ve svém prvním projevu od nástupu do funkce v pondělí 20. května vyzval k míru a dobré vůli vůči Pekingu. Prezidentova výzva přichází v době, kdy Čína nadále zvyšuje vojenský a politický tlak na samosprávný ostrov.

Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli, nepřežili nehodu vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán, potvrdila íránská státní média. Na palubě se nacházel i ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. S pátráním po havarovaném stroji pomáhali záchranáři z Ruska i Turecka.

Jessica Biel boří tabu: Svou knihou pro děti se snaží normalizovat konverzaci o menstruaci

Jessica Biel se vydává do světa dětské literatury s cílem změnit způsob, jakým se mluví o menstruaci. Její nová kniha A Kids Book About Periods se pokouší prolomit tabu a kulturní stigma spojené s periodou a podpořit otevřené a pozitivní rozhovory mezi dětmi a dospělými.

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší média po oznámení o zničení minolovky

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší dnes ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.

Manchester City se čtvrtým titulem v Premier League v řadě zapsal do historie

Manchester City se zapsal do historie jako první tým, který získal titul v Premier League čtyřikrát za sebou. Tým si v neděli vítězstvím 3:1 nad West Hamem zajistil titul pro sezónu 2023/24 a podruhé za sebou tak zmařil naděje Arsenalu.
Reklama
Reklama