Z nové studie vyplývá, že počátkem roku 2020, kdy onemocnění covid-19 bylo na vzestupu, trápil psy ve Velké Británii jiný typ koronaviru. Zprávy od dotčených majitelů a znepokojených veterinárních lékařů v té době naznačovaly, že stále více domácích mazlíčků je nemocných a zvrací.
Když Danielle Greenbergová, veterinářka v severozápadní Anglii zpozorovala přibližně 40 případů silného zvracení u psů, oslovila kolegy z celé Británie. Greenbergová je spoluautorkou studie, která zkombinovala odborné stanovisko s laboratorní analýzou a identifikovala příčinu vypuknutí této nákazy.
Tým vědců vedený Liverpoolskou a Lancasterskou univerzitou rozdal veterinářům a majitelům psů 1258 dotazníků. Získali tak 95 klinických vzorků od 71 zvířat.
Nyní se domnívají, že onemocnění způsobil zvířecí koronavirus, s největší pravděpodobností varianta psího střevního koronaviru označená jako CeCoV.
V rámci studie byly přezkoumány elektronické zdravotní záznamy, které obsahovaly informace o plemeni, pohlaví, kastraci, věku, poštovních směrovacích číslech majitelů a očkování. Byly provedeny PCR testy na vzorcích od nemocných psů, které odhalily infekci psím střevním koronavirem. Zjistilo se také, že období nákazy trvalo od prosince 2019 do března 2020, s vyvrcholením 2. února 2020.
Z dotazníků také vyplynulo, že většina psů byla v té době očkována. Jejich hlavními příznaky bylo nechutenství a zvracení. Psi se zotavili v průměru do jednoho týdne. Méně než procento uhynulo.
„Tento multidisciplinární přístup umožnil rychlou reakci na nově popsané propuknutí nákazy psí gastroenteritidy a identifikoval CeCoV jako možnou příčinu,“ hodnotí vědci ve studii publikované v časopise Emerging Infectious Diseases. „Sezónní charakter předchozích případů infekcí koronaviru CeCoV naznačuje, že může dojít k dalšímu propuknutí takové nákazy.„
Člověk se nemůže infikovat tímto typem koronaviru a nejde o SARS-CoV-2, který u lidí způsobuje onemocnění covid-19, informuje server Daily Mail.