-0.5 C
Czech
Středa 28. ledna 2026
ZprávyZa poslední den bylo zabito 11 izraelských vojáků v Pásmu Gazy

Za poslední den bylo zabito 11 izraelských vojáků v Pásmu Gazy

Dohromady dalších 11 izraelských vojáků bylo zabito v úterních a nočních bojích v Pásmu Gazy ve válce proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Uvedl to dnes podle listu Haarec izraelský ministr obrany Joav Galant. Izraelská armáda dnes oznámila, že od začátku nynější války udeřila na více než 11.000 cílů spojených s Hamásem.

Devět vojáků ve věku od 19 po 24 let z brigády Givati přišlo o život poté, co jejich obrněné vozidlo zasáhla protitanková řízená střela. Další čtyři vojáci vyvázli se zraněním.

Už v úterý armáda ohlásila, že další dva vojáci z brigády byli zabiti při dvou střetech v Pásmu Gazy a že vážná zranění utrpěli dva vojáci ze 7. obrněné brigády a dva vojáci z brigády Givati.

„Bohužel významné úspěchy prudkých bojů v hloubi Pásma Gazy si vyžadují těžkou cenu. Jsme připraveni na dlouhé a složité tažení, které vyžaduje odvahu, odhodlání a výdrž,“ řekl ke ztrátám Galant.

Izraelská armáda od začátku války podle svých vlastních údajů zasáhla více než 11.000 „pozic teroristů a Hamásu“. I v noci na dnešek pozemní jednotky s podporou vzdušných sil a námořnictva zasáhly několik „teroristických cílů“, včetně velitelství a teroristických buněk Hamásu, uvedla ráno izraelská armáda.

V úterý pozemní jednotky v oblasti Džabáliji na severu Pásma Gazy vypátrali několik údajných teroristů z Hamásu, kteří se ukrývali v několikapodlažní budově poblíž školy a lékařského střediska a ve vládních budovách. Pozemní jednotky poté letectvu nařídily, aby na teroristy zaútočilo. Izraelská armáda už v úterý úder na Džabáliji potvrdila s tím, že zabila „50 teroristů“, včetně jedno z vysoce postavených velitelů, kteří zosnovali útok na Izrael.

Izrael zahájil bombardování Gazy a následnou pozemní operaci po útoku islamistického hnutí Hamás na jižní Izrael, při kterém podle izraelských úřadů 7. října zahynulo asi 1400 lidí, zejména civilistů. Úřady v Pásmu Gazy, kde Hamás vládne, tvrdí, že při odvetných izraelských útocích od té doby zahynulo více než 8500 Palestinců. Izrael prohlásil, že cílem jeho operace je vykořenit Hamás.

Neklid je i v dalším palestinském území, na Západním břehu Jordánu. Místní ministerstvo zdravotnictví podle listu Haarec ráno oznámilo, že při izraelském ostřelování tam byli v noci na dnešek zabiti čtyři lidé – tři v Džanínu a jeden v Tulkarmu.

Reklama

Doporučujeme

Švédsko terorizují mladiství kriminálníci. Vláda chce kvůli gangům snížit trestní odpovědnost na 13 let

Švédská vláda pokračuje v přípravách zákona, který by v mimořádně závažných případech snížil věk trestní odpovědnosti z dosavadních 15 na 13 let. Reaguje tím na rostoucí problém organizovaného zločinu a stále častější řádění gangů, které využívají k páchání násilných trestných činů děti.

Kate Middleton vyrazila na sever Anglie a otevřela téma duševního zdraví

Princezna z Walesu vyrazila na první samostatnou pracovní cestu tohoto roku. Zamířila do komunit, kde se propojuje péče o duševní zdraví, kreativita a sport. Návštěva ukázala, že tato témata zůstávají pevnou součástí její agendy.

Trumpův Golden Dome o rok později: Miliardy jsou připravené, klíčová rozhodnutí chybí

Rok po svém spuštění zaznamenala iniciativa amerického prezidenta Donalda Trumpa na vybudování protiraketové obrany s názvem Golden Dome jen malý viditelný posun. Projekt brzdí technické spory a obavy týkající se vesmírných prvků systému, což zdrželo uvolnění miliard dolarů a zpomalilo jeden z nejambicióznějších bezpečnostních plánů jeho administrativy.

Nedostatek vody a lesní požáry. Pohoří Himálaj vysychá

Indické úřady řeší problém. Himálaj rychle vysychá. Kromě ledu přichází také o sníh, což ohrožuje stovky milionů lidí žijících v regionu. Na vině jsou podle odborníků klimatické změny. Kromě oteplování na tom má podíl oslabující proudění vzduchu od Středozemního moře.

Slovensko podá žalobu proti zákazu dovozu ruského plynu do EU, řekl premiér Fico

Slovensko podá žalobu proti rozhodnutí členských zemí Evropské unie postupně do začátku listopadu 2027 ukončit dovoz ruského plynu. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico. Bratislava svůj postup hodlá koordinovat s Maďarskem, jež ohlásilo v uvedené záležitosti stejné právní kroky.

Rutte k Evropě: Chcete se bránit bez USA? Tak to hodně štěstí

Pokud si myslíte, že se ubráníte bez Američanů, tak sněte dál. Taková slova přednesl Evropskému parlamentu v Bruselu generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte. Během projevu se postavil za amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Rusko zaútočilo na infrastrukturu ve Lvovské oblasti, nikdo nebyl zraněn

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na zařízení infrastruktury ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny. Na síti Telegram o tom informoval šéf Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj, který neupřesnil, o jaké zařízení se jedná. Podle prvních informací nebyl při útoku nikdo zraněn, dodal Kozyckyj s tím, že na místě zasahují všechny relevantní služby, napsala agentura Reuters.

Británie chystá zahrady na budoucí nedostatek vody

Britská Royal Horticultural Society (RHS) mění přístup k vodě. Po extrémním roce investuje hlavně do jejího zachytávání a ukládání. Organizace zároveň vyzývá miliony zahrádkářů, aby se připravili na sušší budoucnost.

Portugalská policie zabavila rekordních 9 tun kokainu z „narko-ponorky“ u Azor

Portugalská policie popisuje zásah jako největší záchyt kokainu v historii země. Úřady zastavily poloponorné plavidlo u Azor a z moře vytáhly balíky drogy v celkovém objemu zhruba devíti tun. Podle vyšetřovatelů mohl náklad vynést organizovaným skupinám stovky milionů eur.

Bovino byl odvolán z funkce velitele americké pohraniční stráže, vláda to popírá

Greg Bovino byl v pondělí odvolán z funkce velitele v terénu americké pohraniční stráže a odvelen do Kalifornie, kde by měl brzy odejít do důchodu. S odvoláním na server Atlantic, zástupce ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) a dva další zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Jde o reakci na sobotní zastřelení 37letého zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu příslušníkem federálního Úřadu pro imigraci a cla (ICE), o němž Bovino šířil sporná tvrzení. DHS jeho odvolání podle agentury AFP popřelo.

Aktivisté hlásí přes 6 tisíc mrtvých při potlačování protestů v Íránu

Aktivisté tvrdí, že při zásahu proti celostátním protestům v Íránu zemřely tisíce lidí a další se stále pohřešují. Teherán uvádí výrazně nižší čísla. Do regionu mezitím dorazila americká letadlová loď a dvě Íránem podporované skupiny naznačily možnost nových útoků.

Francie varuje před krypto firmami bez licence. Regulátor jich řeší 90

Francouzský regulátor AMF upozornil, že před koncem přechodného období je ve Francii stále zhruba 90 krypto firem, které fungují bez potřebného povolení. Úřad tím znovu připomněl, že evropská regulace MiCA postupně utahuje podmínky pro burzy a další poskytovatele krypto služeb.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama