Zajímavosti„Za hurikány na Floridě mohou demokraté,“ blouzní konspirátoři

„Za hurikány na Floridě mohou demokraté,“ blouzní konspirátoři

Hurikán Milton nepřinesl jen intenzivní srážky a obrovské škody, ale i dezinformace šířené na sociálních sítích konspiračními teoretiky, a co hůř, dokonce i samotnými republikány. Za ničivé bouře z posledních dvou týdnů podle nich může demokratická vláda, která ovládá počasí. K šíření těchto zavádějících výroků se vyjádřil i prezident. Informují o tom Daily Star a BBC.

Konspirátoři na sociálních sítích jako X (dříve Twitter) nebo TikTok šíří zavádějící informace o hurikánech Helene a Milton, které v posledních dvou týdnech zasáhly Floridu. Zdrojem většiny těchto příspěvků jsou notoricky známé účty z dob pandemie covidu-19.

Internet zaplavily zprávy, nepodložené žádnými důkazy, o tom, že americká vláda demokratů záměrně ovládá počasí. Kromě zmíněných dezinformačních účtů se na šíření stovek takových zpráv podílejí fanoušci republikánského exprezidenta Donalda Trumpa.

„V Mexickém zálivu jsem vyrostl. Bouřky jsem sledoval už jako malý kluk. NIKDY jsem tady neviděl, že by začala bouře a šla na východ. Myslíte, že vláda používá technologii k manipulaci s počasím a bouřemi?“ cituje jeden z příspěvků deník Daily Star.

„Ano, mohou ovládat počasí,“ napsala bez doložení jakýchkoli důkazů na X krajně pravicová republikánské poslankyně a velká Trumpova spojenkyně Marjorie Taylor Greene. Americký prezident Joe Biden označil tohle tvrzení za absurdní a hloupé.

Některé příspěvky zmiňovaly například rozsévání mraků. „Když rozséváme mraky, je to proto, že v atmosféře není dostatek aerosolů nebo vodní páry, aby došlo ke kondenzaci, a tak se ji snažíme vynutit s pomocí rozsévání mraků,“ sdělila televizi BBC Jill Trepanier, expertka na extrémní meteorologické jevy z Louisianské státní univerzity.

Počasí ovlivňujeme, ale jinak

Jiné příspěvky zmiňovaly geoinženýrství – širokou škálu metod manipulace s počasím s cílem snížit dopady klimatických změn. Jedná se však zatím jen o teoretickou technologii prozkoumávanou vědci, nikoli o něco, co lze reálně použít.

Některé příspěvky poukazovaly na rychlé zesílení větru během bouří. Vláda toho podle nich měla docílit právě geoinženýrstvím. Člověk skutečně dopad na sílu a pravděpodobnost hurikánů má, ale jiný, než tvrdí konspirátoři.

Hurikány čerpají energii z ohřívající se mořské vody. V oblasti se odpaří více vody a vznikající bouře teplý vzduch kondenzuje do oblak a deště, popisuje dále BBC. Hurikán Milton takto nabral energii z teplé vody v Mexickém zálivu.

Na pobřeží dorazil v noci na čtvrtek o síle bouře 3. stupně. Než dorazil k pobřeží, dvakrát dosáhl 5. stupně. Milton sice zeslábl, ale zvětšil se. Napáchal značné škody, a to hlavně kvůli desítkám doprovodných tornád.

Na šíření dezinformací se podílel i samotný Trump, když tvrdil, že Bidenova administrativa posílá peníze určené na pomoc obětem hurikánu migrantům. Objevily se i příspěvky tvrdící, že tyto částky jdou na pomoc Ukrajině.

Doporučujeme

Francouzský soud nařídil TotalEnergies zahrnout emise zákazníků do klimatického plánu

Pařížský soud rozhodl, že společnost TotalEnergies musí ve svém plánu náležité péče nově zohlednit také emise vznikající při používání jejích ropných a plynových produktů. Jde o první případ, kdy soud přímo spojil francouzský zákon o povinnosti náležité péče s ochranou klimatu. Firmě dal šest měsíců na předložení upraveného plánu.

Krejčíková po triumfu v Aténách poskočila na 26. místo žebříčku

Barbora Krejčíková navázala na povedený týden v Aténách výrazným posunem ve světovém žebříčku WTA. Díky zisku devátého singlového titulu kariéry se posunula o šest míst na 26. příčku. Česká tenistka zároveň ukončila čekání na trofej, které trvalo od jejího wimbledonského triumfu před dvěma lety.

Indonésie pokračuje v pátrání po obětech. Z potopené lodi zachránili 59 lidí

Indonéští záchranáři našli sedm dalších lidí z lodi KM Nurul Salsa, která se potopila poblíž ostrova Sulawesi. Pět pasažérů se několik dní drželo rybářské konstrukce a plovoucích trosek, matku se synem objevili rybáři poblíž ostrova Balaloho. Osmnáct lidí zůstává pohřešovaných.

Mamdani zvažuje zatčení Netanjahua při Valném shromáždění OSN v New Yorku

Newyorský starosta Zohran Mamdani se členy svého úřadu projednává, zda zatknout Benjamina Netanjahua, až izraelský premiér v září přijede na Valné shromáždění OSN v New Yorku. Mamdani to řekl v rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Mezinárodní trestní soud (ICC) na izraelského premiéra vydal zatykač kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Spojené státy však jurisdikci ICC neuznávají.

Anglie získala bronz po bláznivé výhře nad Francií

Anglie zakončila mistrovství světa bronzovou medailí po mimořádně divokém utkání s Francií. V Miami zvítězila 6:4 a přerušila šedesátileté čekání na cenný kov ze světového šampionátu. Hlavní postavou se stal Bukayo Saka, který nastřílel hattrick. Francouzi po katastrofální první půli sahali po velkém obratu, ale na body nakonec nedosáhli. Zápas přinesl deset branek, několik rekordů i emotivní rozloučení trenéra Didiera Deschampse.

Jordánsko nad svým územím zneškodnilo tři ze čtyř raket vypálených z Íránu

Jordánská armáda dnes odpoledne uvedla, že zneškodnila tři ze čtyř raket, kterými na tuto zemi zaútočil Írán. Čtvrtá dopadla do volného prostoru, píše server televize Al-Džazíra. Nejsou zprávy o zraněných ani škodách.

Lesní požár ve Španělsku již od čtvrtka spálil více než 12.000 hektarů lesa

Lesní požár, který vypukl ve čtvrtek asi 100 kilometrů severně od Madridu, se dál šíří a dosud zničil více než 12.000 hektarů porostu. Kvůli ohni musely úřady evakuovat několik stovek lidí, zatím si nevyžádal žádné oběti. Informovala o tom agentura AFP.

USA oznámily novou sérii úderů na Írán jako odvetu za dva padlé americké vojákya

Spojené státy v noci ze soboty na dnešek zahájily novou sérii úderů na Írán. Oznámilo to oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Chtějí tím potrestat Teherán za smrt dvou amerických vojáků v Jordánsku, kteří zahynuli při pátečních íránských útocích. CENTCOM o pár hodin později uvedlo, že Spojené státy ukončily již osmou sérii nočních úderů v řadě a zasáhly íránskou vojenskou infrastrukturu. Kuvajt dnes podle agentur oznámil, že v reakci na íránské útoky aktivoval protivzdušnou obranu.

ANALÝZA: Na Blízkém východě může vypuknout další válka. Pocítil by ji celý svět

Zatímco konflikt mezi USA a Íránem opět eskaluje, na Blízkém východě může brzy vypuknout další válka. Křehké příměří mezi Saúdskou Arábií a jemenskými povstalci trvá od roku 2022 a nyní je ohroženo rostoucím napětím. Zhroucení tohoto klidu zbraní by mohlo region uvrhnout do ještě větší nestability a vést k zablokování námořní dopravy v Rudém moři. Znamenalo by to další růst cen ropy.

Kyjev podle ministra čelil největšímu ruskému raketovému útoku od začátku invaze

Rusko v noci na dnešek při útoku na ukrajinské hlavní město Kyjev vypálilo největší počet balistických raket od začátku plnohodnotné invaze v únoru 2022. Uvedl to na síti X ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, podle kterého Rusko vyslalo zhruba čtyři desítky balistických střel. Útok si vyžádal mrtvé i zraněné. Nejnovější útok Ruska přišel den poté, co Ukrajina zasáhla drony logistická centra v Moskevské a Tambovské oblasti, při útoku zahynulo osm lidí.

Vlivný německý politik Jens Spahn (CDU) rezignoval kvůli skandálu s náhradním mateřstvím

Německý politik Jens Spahn z Křesťanskodemokratické unie (CDU) rezignoval na funkci předsedy parlamentní frakce vládní koalice poté, co čelil ostré kritice kvůli využití služeb náhradní matky ve Spojených státech. Odpůrci mu vyčítali pokrytectví, protože v minulosti patřil mezi zastánce zákazu náhradního mateřství v Německu.

Pracovník německých drah vypadl po potyčce z vlaku jedoucího 120 km/h

Z vlaku jedoucího rychlostí zhruba 120 kilometrů v hodině vypadl v pátek večer po potyčce s jedním z cestujících bezpečnostní pracovník Deutsche Bahn (DB). Utrpěl velmi těžká zranění a je v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřuje policie, která o tom informovala dnes v tiskové zprávě.

Na pochod hrdosti v Bratislavě přišlo podle organizátorů asi 10.000 lidí

Kolem 10.000 lidí se dnes v Bratislavě zúčastnilo podle organizátorů pochodu hrdosti, který zástupci komunity LGBT+ tradičně organizují v rámci programu Duhový pride na podporu a ochranu příslušníků sexuálních menšin. ČTK o tom za pořadatele informovala Aneta Andraščíková. Do jiné části slovenské metropole i tentokrát konzervativní aktivisté svolali vlastní akci s cílem propagovat tradiční rodinu; účast na ní byla značné nižší než na Duhovém pridu.

Hasiči v Norsku pokračují v boji s rozsáhlým požárem, situace zůstává vážná

Hasiči pokračovali v noci na dnešek v boji s rozsáhlým požárem ve městě Drammen na jihu Norska, který podle dosavadních odhadů zničil více než 100 bytových jednotek. Požár se stále nepodařilo dostat pod kontrolu, podle posledních informací ale nezasahuje další obydlí. Naději na zpomalení šíření ohně přináší déšť, napsal na internetu list Aftenposten. Podle norských médií je to nejrozsáhlejší požár v obytné oblasti v zemi od druhé světové války.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama