Více
  17.4 C
  Czech
  Pátek 24. března 2023

  Dva tréninky denně: Výhody a nevýhody

  Dva tréninky denně se většinou týkají světa špičkových sportovců, kteří trénují konkrétní sport nebo na soutěž. Průměrný člověk má dost problémů udělat si čas na jeden trénink, natož aby si vyhradil dostatek času na dvě cvičení denně.

  Za historií i kulturou do Varšavy

  Ať už jste vědeckým nerdem, nebo milujete klasickou hudbu, umění a historii, Varšava má co nabídnout. Přečtěte si tipy, které atrakce nevynechat.

  Staré Město

  Varšavské Staré Město, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, bylo po druhé světové válce kompletně přestavěno. Většinou podle obrazů italského malíře Canaletta z 18. století. Srdcem oblasti, kterou hrdě střeží Varšavská mořská panna, je Staroměstské tržiště s restauracemi a kavárnami. Návštěvníci by si také měli prohlédnout Barbakan, katedrálu svatého Jana a prozkoumat malebné křivolaké uličky.

  Královský hrad

  Mezi 16. a 18. stoletím byl královským sídlem, nyní je v něm muzeum a je plně přístupný veřejnosti. Zrekonstruovaný a vybavený nábytkem a uměleckými díly přenese návštěvníky do doby Stanisława Augusta Poniatowského, posledního polského krále.

  Muranów

  Muranów, postavený hned po válce na troskách zcela zničeného židovského ghetta, byl navržen jako památník, sídliště a reprezentace ideologie socialistického realismu. Při procházce po okolí mohou návštěvníci vidět a cítit historii města.

  Muzeum a park paláce Wilanów

  Palác Wilanów, jeden z nejlepších příkladů polské barokní architektury ve Varšavě, býval letním sídlem krále Jana III. Sobieského. V roce 1805 byl přeměněn na první polské muzeum. Palác je bohatě zdobený a obklopený nádhernými italskými zahradami.

  Park Łazienki Królewskie – palácový komplex

  Łazienki Królewskie není průměrný městský park. Nabízí dlouhé jezero s letním palácem z 18. století uprostřed, stejně jako botanickou zahradu a amfiteátr s bezplatnými hrami, představeními a Chopinovými koncerty v letních měsících. Nachází se v centru města a rozkládá se na 76 ha.

  Muzeum varšavského povstání

  Toto nejmodernější muzeum připomínající varšavské povstání v roce 1944 vypráví příběh polského povstání proti nacistické okupaci. Jedinečná hmatová výstava, která obsahuje video, zvuk a fotografie smíchané do interaktivního zážitku, poskytuje zajímavý pohled nejen do historie města, ale i země. Vypráví o jedné z nejtraumatičtějších událostí v její historii.

  Varšavský Fotoplastikon

  Varšavský Fotoplastikon je jedinou takovou institucí v Polsku a jednou z mála na světě. Stereoskopické divadlo založené na systému rotujících obrazů umožňovalo divákům sledovat měnící se trojrozměrné obrazy a bylo předchůdcem kin. Archivy obsahují více než 3000 originálních fotografií z města a z celého světa.

  Muzeum Fryderyka Chopina

  Muzeum Fryderyka Chopina, nazývané nejmodernějším biografickým muzeem v Evropě, nabízí skutečnou lahůdku nejen fanouškům Chopinovy ​​hudby, ale všem, kteří se zajímají o dobu, ve které žil a tvořil. Sbírky obsahují tištěné kopie jeho děl, korespondence a osobní památky, rozdělené do 15 místností, z nichž každá tvoří samostatnou miniexpozici.

  Palác kultury a vědy

  Palác kultury a vědy, postavený v letech 1952 až 1955, rozděluje obyvatele Varšavy na ty, kteří ho stále nenávidí a ty, kteří se ho naučili tolerovat. Tento „dar sovětského lidu polskému národu“, který věnoval sám Joseph Stalin, se stal jedním ze symbolů města. V paláci se nachází kino, bazén, čtyři muzea, čtyři divadla, univerzity a četné kavárny a bary. Návštěvníci mohou využít také terasu umístěnou ve 30. patře, která nabízí fascinující výhled na panorama města.

  Řeka Visla

  O víkendu se oba břehy řeky stávají rušným místem setkávání, oblíbeným zejména mezi mladými lidmi. Východní strana s pískem a trávou se vyznačuje přirozenějším dojmem a nesčetnými táboráky. Západní strana pokrytá betonem přitahuje lidi četnými foodtrucky a plážovými bary.

  Hřbitov Powązki

  Hřbitov Powązki, místo odpočinku některých z nejvýznamnějších jmen v historii země, je skutečným pokladem s působivými sochami z období neoklasicismu a secese až po současné umění. V katakombách hřbitova, které založil v roce 1790 král Stanisław August Poniatowski, jsou uloženy ostatky královské rodiny a členů jeho dvora. V roce 1925 se Aleja Zasłużonych, která se nachází podél jižní stěny katakomb, stala místem odpočinku pro spisovatele Władysława Reymonda a spisovatelku Marii Dąbrowskou, nositele Nobelovy ceny.

  Sledujte nás na sítích

  Kanadský poslanec rezignoval kvůli obviněním ze spoluúčasti na politickém vměšování Číny  

  Kanadský liberální poslanec Han Dong rezignoval na svůj post po anonymních obviněních, že se podílel na vměšování Číny do politiky země. V Dolní sněmovně nyní hodlá zasedat jako nezávislý, své pochybení ale popřel. Panují obavy z rasové motivovanosti těchto obvinění.

  John Wick je zpět. Podle kritiků v dosud nejlepší formě

  Kanadský herec Keanu Reeves se s přibývajícím věkem jen zlepšuje. Alespoň to vyplývá z recenzí nového snímku John Wick: Kapitola 4, které sérii akčních thrillerů přisoudily dosud nejlepší hodnocení.

  Násilí v Paříži: Protesty proti důchodové reformě přitvrzují

  Policie ve čtvrtek použila slzný plyn a bojovala s násilnými černě oděnými anarchisty v Paříži i na jiných místech Francie. Statisíce demonstrantů vyšly do ulic, aby protestovali proti plánu prezidenta Emmanuela Macrona zvýšit věk odchodu do důchodu.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Kanadský poslanec rezignoval kvůli obviněním ze spoluúčasti na politickém vměšování Číny  

  Kanadský liberální poslanec Han Dong rezignoval na svůj post po anonymních obviněních, že se podílel na vměšování Číny do politiky země. V Dolní sněmovně nyní hodlá zasedat jako nezávislý, své pochybení ale popřel. Panují obavy z rasové motivovanosti těchto obvinění.

  Spojené království by mělo vydávat klimatická víza, nabádá vládu think tank

  Vláda Spojeného království by měla začít vydávat víza pro klimatické uprchlíky ze států nejvíce zasažených přírodními katastrofami. Jen tak lze podle think tanku předejít velké migrační krizi 21. století.

  John Wick je zpět. Podle kritiků v dosud nejlepší formě

  Kanadský herec Keanu Reeves se s přibývajícím věkem jen zlepšuje. Alespoň to vyplývá z recenzí nového snímku John Wick: Kapitola 4, které sérii akčních thrillerů přisoudily dosud nejlepší hodnocení.