Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Z Ukrajiny vyplulo pět lodí s obilím, další čtyři směřují pro náklad

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Z Ukrajiny vyplulo dalších pět lodí s nákladem kukuřice a pšenice. Ohlásilo to dnes turecké ministerstvo obrany. Mezi plavidly, která dnes vyplula, je i nákladní loď Brave Commander, která převáží pšenici pro humanitární programy, uvedla agentura Reuters.

  Další čtyři lodě připluly do Istanbulu a po inspekci plánované na dnešek budou smět pokračovat v plavbě pro náklad na Ukrajinu.

  Loď Brave Commander převáží zhruba 23.000 tun pšenice a směřuje do Džibuti. Loď pluje pod záštitou OSN a její náklad poslouží pro potravinové humanitární programy v Etiopii. Podle agentury Reuters je to poprvé od začátku války na Ukrajině na konci února, co z ukrajinských přístavů vyplula loď s nákladem pro humanitární účely.

  Přeprava obilí přes Černé moře se obnovila 1. srpna díky dohodám podepsaným Ukrajinou, Ruskem, Tureckem a OSN. Podle ukrajinského ministerstva dopravy dosud vyplulo z ukrajinských přístavů 21 lodí se zemědělskými komoditami a dalších 30 lodí požádalo o vstup do ukrajinských vod.

  Díky dohodě se zvýšil objem vývozu ukrajinského obilí, který je ale ve srovnání s předválečným stavem stále zhruba jen poloviční. Za první dva srpnové týdny opustilo Ukrajinu na 948.000 tun obilí, před rokem to za stejné období bylo 1,88 milionu tun obilí. Ukrajinské úřady by chtěly zvýšit objem vývozu v září na tři miliony tun obilí měsíčně a později až na čtyři miliony tun měsíčně.

  Rusko se v dohodě uzavřené na konci července zavázalo, že po dobu přepravy nebude na přístavy útočit, a Ukrajina zajišťuje bezpečné proplutí lodí zaminovanými vodami. Ukrajina patří k největším exportérům obilí. Nemožnost převážet zemědělské komodity přes Černé moře v prvních měsících války vyvolala obavy o zásobování potravinami v chudších zemích v Africe či na Blízkém východě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS