Více
  11.6 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  Z obléhaného Azovstalu se podařilo evakuovat všechny ženy, děti a seniory

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Z oceláren Azovstal v ukrajinském Mariupolu již byli evakuováni všichni starci, ženy a děti. Na síti Telegram to dnes oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Ukrajinská vláda předtím uvedla, že z Azovstalu, který je poslední baštou ukrajinských obránců v Mariupolu a který obléhá ruská armáda, se dnes podařilo evakuovat 50 lidí.

  „Prezidentův příkaz byl splněn: všechny ženy, děti a starší lidé byli z Azovstalu evakuováni,“ napsala Vereščuková. „Tato část humanitární operace byla dokončena,“ dodala.

  Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak dříve na telegramu sdělil, že evakuace je obtížná. „Rusové neustále provokují, nepřestali střílet, pokračovali v útocích. Podařilo se nám ale odvézt 50 civilistů. Jsou to ženy, děti a staří lidé. Evakuační operace bude pokračovat, nezastavíme ji,“ napsal Jermak.

  Stejný počet civilistů se podařilo z místa dostat také v pátek. Stanice CNN uvedla, že informaci o dnešní evakuaci zatím nepotvrdil Mezinárodní výbor Červeného kříže, který se snaží s evakuací pomáhat.

  V komplexu je pravděpodobně několik set obránců, kteří se odmítají vzdát, mnozí z nich jsou zranění.

  Agentura AP napsala, že ukrajinská vláda požádala mezinárodní organizace, aby pomohly z oceláren dostat i obránce. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že se do tohoto úsilí zapojilo několik zemí, ale žádnou nejmenoval. „Pracujeme také na diplomatické možnosti, jak naše vojáky dostat z Azovstalu,“ sdělil dnes prezident.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ