Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Z dresu do uniformy. Mobilizace by se měla dotknout také elitních ruských sportovců

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Částečná mobilizace, kterou ve středu vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, bude mít dopad také na sport. Do války, kterou Rusko vede na území Ukrajiny, by se v průběhu následujících týdnů a měsíců mohli zapojit také sportovci. Zejména ti z řad CSKA, tedy armádních sportovních klubů. Informují o tom kanál Ria Novosti a server Sport-Express.

  Po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se toho na starém kontinentu změnilo spoustu. Mimo není ani sport, který se v současné době ve velkém distancuje od ruských sportovců, klubů a národních týmů. A s největší pravděpodobností tomu tak bude i dál. Ještě navíc, když tamní sportovní hvězdy nejspíš budou muset sami do války.

  Středeční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci se dotkne také jich. Státem kontrolovaný ruský kanál Ria Novosti informuje o tom, že by mohli vyměnit trikoty a dresy za uniformy hlavně sportovci z armádních klubů CSKA. Jednat se má zejména o zástupce z řad reprezentantů zimních sportů. Kteří jsou mimo jiné olympijskými medailisty.

  Například trojnásobný šampion olympiády v Pekingu Alexander Bolšunov má hodnost kapitána. Biatlonová superstar by mohla být jednou z vybraných postav, které by mohly do dění na Ukrajině promluvit. Jak ale Ria Novosti tvrdí, na sportovce z CSKA by mělo dojít až v posledních vlnách zmiňované mobilizace.

  „Sportovci z řad CSKA ale budou mobilizováni až v posledních vlnách,“ řekl ruskému kanálu jeden z nejmenovaných zdrojů. Informace by prý měla být potvrzena.

  „Sportovní síla“ na druhé straně barikády

  Do války se zatím zapojovala sportovní jména, která pocházejí spíše z Ukrajiny. Uvést by se dal bývalý boxer Vladimir Kličko, současný boxer a držitel tří ze čtyř mistrovských pásů Oleksandr Usyk, dále také fotbalisté, hokejisté nebo biatlonisté v čele s Dmitrem Pidručnym. Sportovci na opačné straně by však byli novinkou.

  „Pokud jsou sportovci profesionálními vojáky a je jim pod 35 let, mohou být v rámci mobilizace povoláni. Kontrakty v profesionálních klubech tomu nebrání,“ přidal k tématu ruský server Sport-Express. Faktem je, že více než polovina medailistů z nedávných zimních olympijských her v Pekingu pochází z řad policie či armády.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS