5.9 C
Czech
Sobota 6. prosince 2025
ZprávyWSJ: Čína plánuje na Kubě vybudovat výcvikové zařízení pro vojáky

WSJ: Čína plánuje na Kubě vybudovat výcvikové zařízení pro vojáky

Čína a Kuba jednají o vybudování společného vojenského výcvikového zařízení na ostrově. Uvedl to dnes deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje z americké administrativy, podle kterých zřízení případného cvičiště vyvolává ve Washingtonu obavy, že by krok mohl vést k umístění čínských vojáků pouhých 160 kilometrů od pobřeží Floridy.

Jednání o zařízení na severním pobřeží Kuby jsou v pokročilé fázi, ale nejsou uzavřena, vyplývá podle WSJ ze zpráv amerických zpravodajských služeb. Bidenova administrativa kontaktovala kubánské představitele ve snaze dohodě zabránit, napsal WSJ s odkazem na své zdroje.

Američtí představitelé, kteří mluvili s novináři WSJ, řekli, že zmínka o cvičišti na Kubě je obsažena v nových vysoce utajovaných amerických zpravodajských informacích. Ty označili za přesvědčivé, ale útržkovité.

Washington má zvýšené obavy z čínských ambicí v Karibiku a Latinské Americe v době, kdy se administrativa snaží tlumit napětí s Pekingem, vyvolané mimo jiné americkou podporou Tchaj-wanu. Ministr zahraničí Antony Blinken byl v minulých dnech na návštěvě Číny, kde se setkal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.

Podle deníku se zdá, že tato cesta zabránila dalšímu zhoršování vzájemných vztahů. Blinkenovi se však nepodařilo zajistit souhlas Číny s návrhem, aby obě země obnovily vzájemnou vojenskou komunikaci a předešly tak nedorozuměním. Podle prohlášení ministerstva zahraničí Blinken rovněž vyjádřil obavy ohledně aktivit čínských zpravodajských služeb na Kubě.

WSJ na začátku června uvedl, že Čína se dohodla s Kubou na vybudování své špionážní stanice na ostrově; Bílý dům tuto zprávu označil za nepřesnou, ale blíže ji neupřesnil. O dva dny později ale Bidenova administrativa odtajnila zpravodajské informace, které potvrdily, že čínská zařízení pro shromažďování zpravodajských informací existují na Kubě přinejmenším od roku 2019.

Současní i bývalí američtí představitelé uvedli, že nové vojenské zařízení by mohlo Číně poskytnout platformu pro trvalé umístění vojáků na ostrově. Pekingu by také mohlo umožnit rozšíření sběru zpravodajských informací, včetně elektronického odposlechu.

Bílý dům se ke zprávě WSJ odmítl vyjádřit.

Zaměstnanec čínského velvyslanectví ve Washingtonu se odvolal na vyjádření mluvčího ministerstva zahraničí v Pekingu z 9. června, který uvedl, že si není vědom žádné dohody mezi Čínou a Kubou. Kubánské velvyslanectví ve Washingtonu označilo dřívější zprávu deníku za „naprosto lživou a nepodloženou“. Ambasáda na dnešní na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem se v poslední době zhoršily mimo jiné v souvislosti s balony a jinými létajícími objekty, které zachytilo a sestřelilo americké vojenské letectvo nad územím USA. Washington tvrdí, že se jednalo o čínské špionážní balony, což ale Peking odmítl.

Reklama

Doporučujeme

Netflix kupuje Warner Bros a Hollywood vře

Netflix oznámil obří akvizici studia Warner Bros a streamovací služby HBO Max. Místo úlevy nebo nadšení dorazila do Hollywoodu vlna vzteku. Tvůrci, odbory i provozovatelé kin se obávají dopadů, které mohou zasáhnout celé odvětví od pracovních míst po budoucnost filmů v kinech.

Na východě Konga pokračují intenzivní boje jen pár hodin po podpisu mírové dohody

Na východě Konga se dnes rozhořely intenzivní boje mezi tamní armádou a povstaleckým hnutím M23 podporovaným sousední Rwandou. Stalo se to pouhý den poté, co konžský prezident Felix Tshisekedi a jeho rwandský protějšek Paul Kagame podepsali v Bílém domě mírovou dohodu, ve které se zavázali k ukončení bojů a ke stabilizaci situace, píše agentura Reuters.

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda dnes oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.

Pákistán a Afghánistán se ostřelují, strany se navzájem viní z porušení klidu

Pákistánské a afghánské jednotky se dnes silně ostřelovaly přes společnou hranici v okrese Spínbuldak. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců. Podle agentury Reuters však zatím nebyly hlášeny žádné oběti, ani škody.

Trump se poprvé sešel s mexickou prezidentkou Sheinbaum

Po více než deseti měsících v úřadě se americký prezident Donald Trump poprvé setkal s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaum, s níž opakovaně na dálku jednal o omezování počtu migrantů mířících do USA či zavádění cel na mexické zboží. Na osobní setkání došlo až při losování mistrovství světa ve fotbale, ačkoli američtí prezidenti často o schůzku s vůdci klíčového jižního souseda usilují mnohem dříve po nástupu do úřadu, napsala agentura AP.

Pokrok k míru závisí na Rusku, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci Spojených států a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o mír a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i dnes.

Pentagon skupuje klíčové minerály a brzdí klimatické cíle

Kritické suroviny potřebné pro rozvoj obnovitelných zdrojů končí stále častěji v armádních skladech. Pentagon zrychluje hromadění minerálů, zatímco experti varují, že tím zpomaluje globální klimatické úsilí i dostupnost materiálů pro zelené technologie.

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli balonům z Běloruska,

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli pašeráckým balonům, které do této pobaltské země pronikají z Běloruska. Vyplývá to z informací agentury AFP a veřejnoprávní stanice LRT, která se odvolává na návrh ministerstva vnitra. Vláda má podle ní rozhodnout příští týden. AFP s odkazem na premiérku Ingu Ruginienéovou píše, že Litva nouzovou situaci vyhlásí.

Nad francouzskou základnou s jadernými ponorkami se objevily drony

Několik dronů přeletělo nad francouzskou ponorkovou základnou na poloostrově Île Longue na západě země. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vyjádření četnictva. Prokuratura později odpoledne oznámila, že případ vyšetřuje. Na základně nedaleko bretaňského Brestu jsou umístěny francouzské jaderné ponorky s balistickými střelami (SNLE).

Po krátkém boji s těžkou nemocí zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký (†55)

Český éter i televizní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel moderátor a herec Patrik Hezucký, dlouholetý hlas Ranní show na Evropě 2. Stanice uvedla, že v posledních měsících řešil vážné zdravotní potíže a poslední týdny strávil v nemocnici.

Papež rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků

Papež Lev XIV. rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků, která vznikla ke konci pontifikátu tehdy už nemocného papeže Františka. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o dosud nejvýraznější krok k nápravě problematických rozhodnutí učiněných za papeže Františka.

Čínský konkurent Nvidie překvapil investory skokovým růstem

Čínská firma Moore Threads, kterou založil bývalý manažer Nvidie v Pekingu, zažila na šanghajském trhu Star Market raketový vstup na burzu. Akcie během prvního dne vystoupaly na několikanásobek upisovací ceny, což ukazuje, jak silně investoři sázejí na snahu Číny osamostatnit se v oblasti čipů pro umělou inteligenci.

Němečtí poslanci schválili sporný důchodový balík

Německý Spolkový sněm dnes navzdory dřívějšímu odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj vyvolal v posledních týdnech krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze. Proti se totiž postavila část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU. Podle nich představují některá z opatření příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby, má i prvek povinnosti

Němečtí poslanci dnes schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Na řadě míst Německa dnes proti zákonu protestovali žáci a studenti německých škol.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama