-5.5 C
Czech
Neděle 11. ledna 2026
CestováníWizz Air zavádí nabídku ročního neomezeného lítání. Cena ohromí, má to však...

Wizz Air zavádí nabídku ročního neomezeného lítání. Cena ohromí, má to však spoustu háčků

Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air spustila předplatné „all you can fly“, které zákazníkům nabízí neomezený počet letů za roční poplatek 499 eur. Informovaly o tom servery BBC či CNN.

Zatímco letecké společnosti již nějakou dobu nabízejí různé balíčky s více lety, neomezené nabídky jsou relativně novým konceptem. Tento systém je podobný těm, které nabízí společnost Frontier Airlines v USA a malajsijská AirAsia.

Zvýhodněná cena za roční permanentku bude k dispozici do 16. srpna a poté se zvýší na 599 eur. Létat na ni bude možné od září.

Nabídka má spoustu háčků

Lety lze rezervovat pouze do 72 hodin před cestou. Takže nabídka je vhodná pro ty, kdo často létají a mohou se sbalit na poslední chvíli. Také je lze rezervovat pouze jako jednosměrné, upozorňuje CNN. To znamená, že většina lidí si bude muset rezervovat let směrem ven, aniž by věděli, kdy přesně bude možné se vrátit.

Také není možné rezervovat jeden úsek a zrušit ho, pokud se neobjeví další. Pokud třikrát zrušíte rezervaci, vaše permanentka bude zrušena. Navíc je nastavena na automatické obnovování, pokud tedy nechcete pokračovat příští rok, musíte ji zrušit.

Co tedy získáte? Neomezený počet letů (až tři za den) na celý rok. Za každý z nich zaplatíte paušální poplatek 9,99 eur za segment.

Jedná se o základní letenku. Pokud si budete chtít přidat zavazadlo, místo k sezení nebo přednostní nástup (který vám umožní mít příruční zavazadlo), budete si muset připlatit. Zavazadla běžně stojí kolem 50 eur za segment.

Ne všechna letiště jsou však dostupná

Společnost Wizz Air uvedla, že prodává 10 000 těchto předplatných, která jsou rozdělena mezi letiště, z nichž provozuje lety. Když však zpravodajský server BBC News zkontroloval internetové stránky společnosti, několik možností „preferovaných letišť“ se ukázalo jako vyprodaných.

Na stránce se objevila zpráva: „V případě, že si nemůžete vybrat preferované letiště, vezměte prosím na vědomí, že byl vyčerpán limit a společnost Wizz Air vám bohužel v tuto chvíli nemůže nabídnout členství Wizz All You Can Fly.“

Letecká společnost také nezaručuje, že se dostanete do jakéhokoli letadla s volným místem. Její podmínky jsou ohledně dostupnosti letenek poměrně neprůhledné a uvádějí, že „poskytnutí letenek závisí na řadě interních a externích faktorů“, včetně kapacity sedadel, počtu cestujících v letadle a počtu všech registrovaných členů programu All You Can Fly.

Špatné hodnocení a propad zisku

V červnu byla společnost Wizz Air již potřetí za sebou vyhlášena nejhorší leteckou společností ve Velké Británii z hlediska zpoždění letů. Podle analýzy oficiálních údajů tiskové agentury PA byly odlety letadel společnosti Wizz Air z britských letišť v loňském roce zpožděny v průměru o 31 minut.

Přední britská spotřebitelská skupina Which? rovněž označila tuto leteckou společnost za nejhorší v oblasti zákaznických služeb.

Tento měsíc maďarský úřad pro hospodářskou soutěž uložil společnosti Wizz Air pokutu ve výši 770 000 eur za klamavou komunikaci. Mimo jiné za to, jakým způsobem nabádala zákazníky k nákupu dražších cestovních balíčků.

Společnost Wizz Air sdělila BBC News, že „zpochybňuje zákonnost pokuty, nesouhlasí s jejím odůvodněním a podniká právní kroky“.

V srpnu také společnost Wizz Air oznámila 44procentní pokles provozního zisku za první čtvrtletí a snížila svůj odhad zisku na celý rok.

Reklama

Doporučujeme

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.

Ukrajina po útocích na Kyjev svolala mimořádné jednání OSN

Kvůli nejnovějším masivním ruským leteckým útokům na Kyjev, které město částečně připravily o vytápění, se v pondělí mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Zasedání má otevřít téma útoků na civilní infrastrukturu v době, kdy na Ukrajině pokračuje válka už téměř čtyři roky.

FBI a Trump nám nedovolí vyšetřovat zastřelení občanky v Minneapolis, tvrdí Minnesota

Úřady státu Minnesota tvrdí, že FBI jim zablokoval přístup k vyšetřování zastřelení Renee Nicole Good (37), kterou ve středu usmrtil agent americké imigrační a celní služby (ICE). Případ vyvolal v Minneapolis rozsáhlé protesty a vyostřil napětí mezi federální vládou a místními představiteli.

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že je na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu. Zároveň ale naznačil, že nechce, aby Čína nad Tchaj-wanem převzala kontrolu. Šéf Bílého domu to uvedl ve středečním rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Nahrávku rozhovoru NYT zveřejnil ve čtvrtek. Tchajwanská otázka je výhradně věcí Číny a nikdo zvenčí se do ní vměšovat nebude, reagovalo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí.

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Nejprve střílet, až pak se ptát. Dánsko by v případě invaze kladlo okamžitý odpor

Dánská armáda má povinnost v případě jakékoli invaze zahájit palbu bez rozkazů, vysvětlilo dánské ministerstvo obrany. Pokud by se cizí jednotky pokusily dobýt Grónsko, dánské síly by se řídily směrnicí vzniklou po konci druhé světové války, která je, jak vláda potvrdila, stále v platnosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama