ZprávyWashington je znepokojen eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou

Washington je znepokojen eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou

Washington vyjádřil znepokojení nad eskalací napětí mezi Izraelem a Palestinou. Izraelské síly ve čtvrtek zabily na Západním břehu devět Palestinců, včetně dvou civilistů. V pátek brzy ráno zachytila izraelská protiraketová obrana dvojici střel vypálených z Gazy, na město pak dopadly izraelské rakety. Tento požár se snaží uhasit OSN, píší The Guardian a BBC News.

Americký ministr zahraničí Antoni Blinken přiznal znepokojení nad eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou. V neděli odcestuje na Blízký východ a situaci projedná s Egyptem, Izraelem a správou Západního břehu, uvedl list The Guardian.

Blinken to oznámil pár hodin poté, co izraelské obranné síly (IDF) obklíčily uprchlický tábor Jenin na severu palestinského území. Obdržely od zpravodajců informaci, že se v něm skrývá buňka napojená na palestinský islámský džihád chystající teroristické útoky vůči Izraelcům.

Během akce byl na místě přítomen také palestinsko-nizozemský filmař Sakir Khader, který celou situaci popsal. Palestinští militanti podle něj začali střílet na vůz IDF maskovaný jako komerční dodávka. Izraelci palbu opětovali.

Během čtyřhodinové přestřelky zahynulo devět Palestinců. Palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že dvě oběti patřily palestinskému islámskému džihádu, čtyři k hnutí Hamás a jedna k ozbrojenému křídlu politické frakce Fatah.

Během útoku zahynuli dva civilisté, asi dvacet lidí bylo zraněno. „Uvízl jsem v přestřelce na celé hodiny. Bylo to šílené,“ popsal zážitek Khader. „Byli tam ostřelovači a drony, silnici zablokovali buldozerem. Zničili spoustu aut a místo pro veřejná setkání,“ tvrdil filmař.

Izrael uvedl své síly do stavu zvýšené pohotovosti

„V nemocnici jsou matky, které hledají své syny. Všechno je stále velmi napjaté. Cestuji do Palestiny celý život a nikdy jsem nic takového neviděl,“ přiznal Khader. Palestinská ministryně zdravotnictví Mai al-Kaila řekla, že Izraelci bránili sanitkám dostat se k raněným.

Palestinští militanti odpálili z Gazy v pátek brzy ráno dvě rakety směřující na jižní Izrael, zničila je protiraketová obrana. Izrael následně odpověděl raketovým úderem, informace o obětech a škodách ve městě však nezveřejnil. Situaci se snaží uklidnit OSN.

Organizace a arabští zprostředkovatelé ve čtvrtek odpoledne uvedli, že jednají s Izraelem a s palestinskou správou na Západním břehu a v Gaze ve snaze zmírnit napětí v jednom z nejproblematičtějších konfliktů současnosti.

Obavy o bezpečnost v regionu mají také Spojené arabské emiráty, Čína a Francie. Představitelé těchto států požádali Radu bezpečnosti OSN, aby se v pátek sešla za zavřenými dveřmi a situaci projednala.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant uvedl síly na okupovaném Západním břehu i v Gaze do stavu zvýšené pohotovosti. Izraelský premiér Benjamin Netanyahu řekl, že jeho země nechce napětí eskalovat, bezpečnostní síly však musejí být připraveny na různé scénáře.

Televize BBC připomněla, že loňské jaro zahájil Izrael operaci „Break the Wave“ v reakci na množící se teroristické útoky vůči Izraelcům. Palestinci útočili hlavně střelnými zbraněmi a noži.

Za útoky stáli Palestinci žijící v Izraeli, kteří se hlásili k Islámskému státu (IS), někteří z nich však patřili k ozbrojencům z Jeninu. Izrael zahájil v rámci této operace někdy i každodenní zátahy na uprchlické tábory.

Doporučujeme

Korejské komunální volby vyhrála vládní strana, prohrála ale boj o Soul

Jihokorejská vládní liberální Demokratická strana (DS) ve středečních komunálních volbách zvítězila ve většině volebních obvodů. Nezískala však klíčový post starosty metropole Soulu, což představuje překážku v úsilí o získání pevnějšího politického mandátu pro prezidenta I Če-mjonga, napsala dnes agentura AP.

Trump má problém. Republikáni se od něj začínají odvracet

Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa stále více rozděluje republikány. Po silné kritice části vlastní strany upustil šéf Bílého domu od plánů na zřízení fondu v hodnotě téměř 1,8 miliardy dolarů, který měl mimo jiné vyplácet útočníky na Kapitol. Sněmovnou navíc prošla rezoluce o omezení Trumpových válečných pravomocí. Pro hlasovali čtyři republikáni.

Severní Korea představila nový závod na výrobu paliva pro jaderné bomby

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu navštívil nový závod na výrobu paliva pro jaderné bomby a oznámil plány na několikanásobné posílení jaderných sil země. Odhalení továrny souvisí s Kimovými opakovanými sliby rozšířit jaderný zbrojní program, aby se KLDR mohla vypořádat s tím, co označil jako eskalující vojenské hrozby ze strany USA, napsala agentura AP.

Ukrajinský útok na krymský Simferopol si vyžádal tři mrtvé a sedm zraněných

Při nočním ukrajinském útoku na město Simferopol na Ruskem anektovaném Krymu dnes zemřeli nejméně tři lidé a dalších sedm bylo zraněno. S odvoláním na úřady to napsaly agentury AFP a Reuters.

Izrael a Libanon se dohodly na obnovení příměří, v Libanonu budou bezpečné zóny

Izrael a Libanon se ve středu dohodly na prodloužení křehkého příměří a zřízení několika bezpečnostních zón na libanonském území, kam by nesměli vstoupit příslušníci militantního hnutí Hizballáh. Podmínkou příměří je úplné zastavení palby ze strany hnutí a vyhoštění všech jeho členů z oblasti jižně od řeky Lítání. Obě země také odsoudily útoky Íránu na země v regionu a jeho narušování stability na Blízkém východě, uvedli ve středu po dvoudenním jednání ve Washingtonu ve společném prohlášení zástupci USA, Libanonu a Izraele.

Trump přicestuje na červencový summit NATO v Ankaře, potvrdil Rubio

Americký prezident Donald Trump se zúčastní summitu Severoatlantické aliance, který se bude konat na začátku července v Ankaře, potvrdil dnes podle agentur ministr zahraničí USA Marco Rubio. Mohlo by se podle něj jednat o nejdůležitější schůzku v historii NATO, jelikož je prý třeba některé věci objasnit a napravit. O Trumpově plánu přicestovat na summit dnes už psala turecká média s odkazem na své zdroje. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan rovněž uvedl, že s Trumpovou účastí na jednání Turecko počítá.

Světová zdravotnická organizace potřebuje na boj s ebolou 115 milionů dolarů

Světová zdravotnická organizace (WHO) potřebuje pro boj s ebolou v příštích třech měsících 115 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy Kč), prozatím ale od dárců získala pouze 35 procent této částky. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Chikwe Ihekweazu, který má v organizaci na starost mimořádné situace. Africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) propuknutí epidemie eboly v konžské provincii Ituri potvrdilo 15. května.

Leclerc zůstává ve Ferrari, slavná spolupráce bude pokračovat

Charles Leclerc spojí svou budoucnost s Ferrari i v dalších sezonách. Italská stáj oznámila prodloužení smlouvy krátce před Velkou cenou Monaka. Osmadvacetiletý Monačan tak pokračuje v příběhu, který začal už před deseti lety v jezdecké akademii Ferrari.

Dronový útok na autobus v okupované části Ukrajiny si vyžádal osm mrtvých

Nejméně osm lidí zahynulo a dalších deset utrpělo zranění při útoku dronu na osobní autobus v Ruskem okupované části ukrajinské Doněcké oblasti. Informovala o tom ruská státní média s odvoláním na Denise Pušilina, Moskvou dosazeného představitele regionu.

Britské bankovky mohou nově upozornit na ohroženou přírodu

Britská centrální banka představila osmnáct druhů živočichů, které mohou v budoucnu zdobit nové bankovky. Výběr zahrnuje řadu ohrožených nebo chráněných druhů a podle Bank of England nabízí příležitost připomenout bohatství britské přírody i význam ochrany domácích ekosystémů.

Zdraví oceánů závisí na mikrobech v rybách

Běžný mechanismus, který vědcům dlouho vrtal hlavou, má konečně jasnější obrysy. Mořské ryby sice pomáhají regulovat chemii světových oceánů a globální koloběh uhlíku, ale na tuto těžkou práci rozhodně nejsou samy. Nové důkazy ukazují, že jim s produkcí klíčového minerálu výrazně pomáhají neviditelní podnájemníci v jejich vlastních střevech.

Varšava navrhla zřídit stálou základnu amerických vojsk v Polsku

Polsko předalo americkému ministrovi obrany návrh na zřízení nové, stálé základny amerických vojsk v Polsku, oznámil polský ministr Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Zapojení Spojených států do bezpečnosti Polska neklesá, naopak může být ještě větší, napsal na sociální síti.

Evropa chce snížit závislost na amerických technologiích

Evropská unie chce posílit vlastní technologické firmy a omezit závislost na dodavatelích ze zahraničí. Nový balík opatření míří hlavně na cloud, umělou inteligenci, čipy a digitální služby, které dnes tvoří základ moderní ekonomiky. Brusel zdůrazňuje, že nejde o uzavírání trhu ani přímý útok na americké giganty, ale o dlouhodobou strategii. Evropa si chce vybudovat silnější domácí zázemí a získat větší kontrolu nad citlivými systémy.

Nick Jonas dál patří k Jonas Brothers, ale hraje i sám za sebe

Nick Jonas má za sebou víc než dvacet let kariéry a pořád zůstává jednou třetinou Jonas Brothers. Zároveň ale čím dál víc ukazuje, že nechce být jen členem slavné sourozenecké kapely. Letos se soustředí na hudbu, herectví a další projekty, díky nimž si buduje vlastní jméno.

Na jihozápadě Anglie havaroval vrtulník britského námořnictva

Na poli na jihozápadě Anglie dnes havaroval vrtulník britského námořnictva, informovala britská média a agentura Reuters s odvoláním na policii. Podle serveru BBC britský premiér Keir Starmer označil incident za hluboce znepokojivý pro zasažené rodiny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama