Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Warholův portrét Marilyn Monroe se prodal za rekordních 195 milionů dolarů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ikonický obraz Marilyn Monroe od Andyho Warhola byl vydražen za 195 milionů dolarů (4,6 miliardy korun). Rekordní suma představuje vůbec nejvyšší částku, za kterou se doposud vydražilo jakékoli umělecké dílo z 20. století. Napsaly o tom agentura Reuters a server BBC.

  Warhol sítotisk Shot Sage Blue Marilyn vytvořil v roce 1964, přičemž jako předlohu použil fotografii herečky. Jde o jeden ze série portrétů, na nichž americký umělec Monroe zachytil. Od té doby se obraz stal jedním z nejznámějších děl pop-artu.

  Podle aukčního domu Christie’s se jedná o „jeden z nejvzácnějších obrazů vůbec“. „Shot Sage Blue Marilyn je absolutním vrcholem amerického popu,“ řekl odborník na umění 20. a 21. století z aukční síně Alex Rotter.

  Dražba v New Yorku skončila prodejní cenou 170 milionů dolarů. Na 195 milionů dolarů vzrostla po započtení daní a poplatků. Jedná se o nejvyšší sumu, jaká kdy byla zaplacena za americké umělecké dílo.

  Dosavadní rekord držel bezejmenný obraz lebky, který v roce 1982 vytvořil Warholův přítel a někdy konkurent Jean-Michel Basquiat. Dílo amerického umělce se v roce 2017 vydražilo za 110,5 milionu dolarů.

  Konečná cena také překonává předchozí rekordní částku, kterou vynesla aukce uměleckého díla z 20. století, stanovenou v roce 2015. Tehdy se obraz španělského malíře Pabla Picassa Alžířanky (verze O) z roku 1955 vydražil za téměř 180 milionů dolarů včetně poplatků.

  Vítězným uchazečem o portrét ikonické herečky se stal americký obchodník s uměním Larry Gagosian, který vlastní řetězec uměleckých galerií, informovala agentura Bloomberg.

  Výtěžek poputuje na charitu

  Podle Christie’s půjde veškerý výtěžek z prodeje švýcarské nadaci Thomas and Doris Ammann Foundation, která se zaměřuje na pomoc dětem v obtížných životních situacích.

  V březnu předseda správní rady nadace George Frei v prohlášení uvedl, že obraz Monroe „vydává svědectví o její nezmenšené vizuální síle v novém tisíciletí“.

  „Marilyn jako žena je pryč. Hrozné okolnosti jejího života a smrti jsou zapomenuty,“ prohlásil Frei. „Zůstává jen tajemný úsměv, který ji spojuje s dalším tajemným úsměvem význačné dámy, Mony Lisy,“ okomentoval dílo Warhola, který zemřel v roce 1987.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno