SportVyměnila Paříž za Prahu. Teď chce Serme uspět na olympiádě neolympijských sportů

Vyměnila Paříž za Prahu. Teď chce Serme uspět na olympiádě neolympijských sportů

Snad každý sportovec sní o účasti na olympiádě. Ne všechny disciplíny se však pod pět kruhů vměstnají. Pro takové byly v roce 1981 založeny Světové hry. Jejich jedenáctý ročník propukl v minulém týdnu v americkém Birminghamu. Barvy Česka na něm hájí 88 reprezentantů v 17 odvětvích. „Speciální zážitek. Nikdy nemáme spojené akce s jinými sportovci. Už teď se těším, až jim půjdu fandit,“ popisuje squashistka Anna Serme.

Atmosféru Světových her už okusila. Ve Vratislavi 2017 obsadila 17. místo. „Bylo to fajn. Prohrála jsem sice v prvním kole, ale vyhrála všechny další zápasy v pavouku poražených. Dostala jsem dokonce medaili. Měla jsem z ní radost, jelikož jsem na akci jela jako náhradnice,“ vybavuje si současná česká jednička. Tehdy jí nabitý program nedovolil mnoho návštěv cizích sportovišť, tentokrát by chtěla stihnout více. „V Polsku jsme se byli podívat na silovém trojboji. Jeden kluk měl paži, jak moje tři stehna. Byla sranda se s nimi bavit o tak rozdílném sportu,“ líčí Anna.

Do dějiště her odlétá v úterý a už o den později se postaví na kurt. „Bude to náročné. Turnaj měl původně začínat ve čtvrtek, tedy přicestujeme pozdě. Nedá se ale nic dělat, výměna letenek do Alabamy by byla příliš drahá,“ říká 41. hráčka světového žebříčku. Její úvodní soupeřka, Němka Kateřina Týcová, figuruje o 89. příček níže. „Na první kolo jde o jeden z těžších losů,“ míní Serme. Za normálních okolností by měla zvítězit, jedna okolnost však mluví proti. „Čtyři měsíce zápasím s tenisovým loktem. V Centru Pohybové Medicíny Pavla Koláře mě dávají do pořádku a po hrách nastoupím na rázovou vlnu. Od toho se odvíjejí moje ambice – prostě uvidím,“ nechce předbíhat.

Účast na Světových hrách může mít pro squash zásadní význam. Už devět odvětví z jejich programu – badminton, baseball, karate, plážový volejbal, ragby, sportovní lezení, surfing, taekwondo a triatlon –  se prosadilo mezi olympijské. „Je těžké udržovat si naději. Už o tom sníme dlouho a nějak se nám to nedaří,“ není Anna přehnanou optimistkou. „Několik let probíhaly intenzivní kampaně a stejně jsme byli prvním sportem pod čarou, který nevzali. Přijde mi, že se na squash zapomnělo. Lidé se mě často ptají, jak je to možné, a já vlastně nevím,“ přemítá 31letá reprezentantka.

Zazářila na US Open a byla v Top 40

Uplynulá sezona pro ni byla v mnoha ohledech přelomová. Zazářila třeba na US Open, kde přehrála Nizozemku Milu van der Heijden, a poté dosáhla žebříčkového maxima – 38. místa. Především se s francouzským manželem přestěhovala z Paříže do Prahy. „Lucas se učí česky. Má rád naši zemi, kulturu i její historii. Vlastně nechtěl nikdy ve Francii bydlet,“ vypravuje Serme. Životní náklady v městě nad Seinou jsou enormní. „V pařížském regionu žije moc lidí, člověk stojí věčně někde v zácpě. Je to tam moc hektické, už nám to stačilo,“ vypočítává Anna. To Praha je prý velká „tak akorát“. „Dá se po ní všude chodit pěšky, funguje MHD, v Paříži se pořád stávkovalo.“

V české metropoli jsou squashoví manželé spokojeni. Horší je to snad jen se sparingy. „Je pravda, že tolik kvalitních holek tady nenajdete. Už ale hraji nějakou dobu a přípravu si vedu sama,“ sděluje Serme, jež se stala členkou SKS Modrý svět. „Trénuje tam Petr Steiner, který je mým sparingem. Před turnaji si dáváme zápasy, což je super,“ pochvaluje si. Její manžel, který to v žebříčku PSA dotáhl nejvýše na 32. pozici, zakotvil na Strahově. „Je tam spousta cizinců, kteří zde nastálo trénují. Takže je to nakonec dobré,“ usmívá se Anna.

Už by to chtělo jen dvě věci… „Moje nejbližší cíle? Doléčit se. Doufám, že rázové vlny zaberou. Teď se ale soustředím na Světové hry. I když vím, že to bude bolet jako blázen,“ doplňuje Serme.

Doporučujeme

Na Maltě začaly volby, očekává se vítězství vládnoucí Labouristické strany

Na Maltě dnes začaly předčasné parlamentní volby, ve kterých se na základě předvolebních průzkumů očekává opětovné vítězství Labouristické strany vládnoucí v zemi již od roku 2013.

Ukrajinský dronový útok v ruské Belgorodské oblasti zabil dva lidi

Ukrajinský dronový útok zabil dva lidi v autě v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou, oznámily dnes místní úřady. Dva další lidé utrpěli zranění. Ukrajinské drony dnes rovněž udeřily na ropnou rafinerii ve městě Taganrog v Rostovské oblasti, na tanker ruské stínové flotily a ropný terminál na okupovaném poloostrově Krym, uvedl velitel ukrajinských dronových sil Robert Brovdi. Informuje o tom agentura Reuters. V ukrajinském Chersonu ruský dronový útok zranil dva lidi, sdělil podle BBC městský úřad. Rusko od rána útočilo na Záporoží, zemřel tam jeden člověk.

Donald Trump je podle lékařů ve výborné kondici, doporučili mu ale zhubnout

Zdravotní stav amerického prezidenta Donald Trump je stále výborný a je plně způsobilý vykonávat svoji funkci. Uvedl to Bílý dům ve zprávě, ve které cituje výsledky lékařské prohlídky. Tu 79letý Trump podstoupil v úterý ve vojenské nemocnici Waltera Reeda. Lékař mu ale doporučil zhubnout, uvedla agentura AP.

ANALÝZA: Válka s Íránem nikdy neskončí. Dohoda nic nevyřeší

Svět očekává rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se zavřel se svými poradci v situační místnosti Bílého domu, aby dospěl ke konečnému rozhodnutí ohledně Íránu. Bez ohledu na výsledek konflikt s islámskou republikou nikdy neskončí. Samotné sankce nebo vojenský nátlak ji mohou oslabit vojensky a ekonomicky, ale ne ideologicky.

Polský prezident chce odebrat Zelenskému nejvyšší státní vyznamenání

Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou narušil spor o historickou paměť. Polský prezident Karol Nawrocki navrhl odebrat Volodymyru Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání poté, co ukrajinský prezident pojmenoval vojenskou jednotku po Ukrajinské povstalecké armádě.

Po protržení nádrže v papírně zemřelo devět lidí

Po protržení nádrže s chemikálií v papírně Nippon Dynawave ve státě Washington zůstávají další dva lidé pohřešovaní. Úřady zároveň řeší ekologické dopady havárie a připravují rozsáhlé vyšetřování.

Cirkulární ekonomika může Evropě snížit emise i závislost na dovozu surovin

Evropa hledá cestu, jak omezit tlak na přírodu a zároveň posílit vlastní ekonomickou odolnost. Nové hodnocení Evropské agentury pro životní prostředí ukazuje, že větší důraz na opravy, opětovné využívání materiálů a recyklaci by mohl výrazně snížit klimatickou zátěž i závislost na dovážených surovinách.

EU díky reformám uvolní Maďarsku přes 16 miliard zmrazených eur

EU uvolní Maďarsku z evropských fondů celkem 16,4 miliardy eur zmrazených za předchozí vlády Viktora Orbána. Brusel tak učiní s ohledem na pokrok, kterého Maďarsko dosáhlo či ještě dosáhne v oblasti reforem pod vedením nové vlády, oznámila dnes podle tiskových agentur předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Věk migrantů přicházejících do Británie bude od příštího roku rozpoznávat AI

Velká Británie plánuje od příštího roku nasadit na hranicích technologii využívající umělou inteligenci k odhadu věku migrantů. Cílem systému je odhalit dospělé osoby, které se při žádosti o azyl vydávají za děti.

Kolumbijci míří k urnám, volby rozhodnou o budoucnosti země

Kolumbie si v neděli zvolí nového prezidenta. Volby se proměnily v souboj mezi stoupenci levicového kurzu současné vlády a politiky, kteří slibují tvrdší postup proti násilí, nižší daně a podporu ekonomiky. Průzkumy zatím nenaznačují jasného vítěze.

Znečištěný vzduch brzdí růst dětských plic

Znečištěné ovzduší může zpomalovat růst plic u dětí a jeho dopady se mohou táhnout až do rané dospělosti. Britští vědci sledovali tisíce lidí narozených v okolí Bristolu a zjistili, že kvalita vzduchu v dětství souvisí s vývojem plicních funkcí.

Maďarská policie uvedla, že nevidí důvod zakázat pochod Budapest Pride

Maďarská policie dnes uvedla, že nevidí důvod zakázat pochod hrdosti plánovaný v Budapešti na příští měsíc. Informuje o tom agentura AFP, podle které jde o obrat oproti loňsku, kdy tato akce na podporu komunity LGBT+ byla z iniciativy vlády tehdejšího národněkonzervativního premiéra Viktora Orbána oficiálně zakázaná.

Česká ekonomika rostla rychleji, než se čekalo

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí zrychlila víc, než naznačoval původní odhad statistiků. Hrubý domácí produkt meziročně vzrostl o 2,2 procenta, mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Růst táhly hlavně spotřeba domácností a investice, slabší stránkou zůstal zahraniční obchod.

Nicolas Cage si po letech oficiálně změnil jméno

Nicolas Cage používá své jméno už desítky let. Teprve nyní ale herec přiznal, že jeho umělecké jméno se stalo i jeho skutečným jménem. Rozhodnutí podle něj souvisí s vlastní identitou i snahou vystoupit ze stínu slavného příjmení.

V nemocnici v Římě je lékařka, která byla v Kongu v kontaktu s pacienty s ebolou

V nemocnici v Římě je v izolaci lékařka, která v Kongu přišla do kontaktu s pacienty s ebolou, nemá ale žádné příznaky, informovala dnes agentura ANSA. Italské ministerstvo zdravotnictví zároveň zdůraznilo, že v Itálii nyní nejsou žádné případy eboly a že riziko výskytu v dalších dnech je velmi nízké. Místní média také dnes informovala, že italská premiérka Giorgia Meloni požádala Evropskou unii o posílení koordinovaných hraničních kontrol osob přijíždějících z oblastí s výskytem eboly.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama