Reklama
2 C
Czech
Sobota 7. března 2026
EkonomikaVyhození dvou zaměstnankyň bylo ilegální. Amazon čelí kritice kvůli pracovním právům

Vyhození dvou zaměstnankyň bylo ilegální. Amazon čelí kritice kvůli pracovním právům

Americká Národní rada pro pracovní vztahy v pondělí oznámila, že vyhození dvou zaměstnankyň Amazonu z loňského roku je ilegální. Obě ve společnosti prosazovaly lepší práva zaměstnanců, především po vypuknutí světové pandemie. Bojovaly také za lepší přístup k životnímu prostředí. Uvedla to agentura Reuters. Pokud se ale s ženami Amazon nevyrovná, vyplní rada stížnost, která může postoupit až k federálnímu soudu.

Diskriminující vymáhání interních pravidel, nedostačující práva zaměstnanců a škození životnímu prostředí. Proti takovému jednání Amazonu se rozhodly jednat Emily Cunningham a Maren Costa. Když ale zakládaly organizaci zaměstnanců Amazonu bojujících za klimatickou spravedlnost, ještě nevěděly, že je jejich činy mohou stát místo. Dle obou „došla firmě trpělivost“ loni v dubnu, když uspořádaly online setkání technických pracovníků i skladníků. Probírat chtěly mimo jiné bezpečnostní opatření spojená s šířením koronaviru.

Ta totiž dle obou zaměstnankyň nebyla v té době zdaleka dostatečná. „Zaměstnankyně jsme nepropustily proto, že veřejně mluvily o pracovních podmínkách, bezpečnosti nebo udržitelnosti značky. Ale proto, že opakovaně porušovaly interní pravidla,“ uvedla dle Reuters společnost Amazon ve svém oficiálním prohlášení. Bližší informace ohledně nedodržování předpisů už ale firma neuvedla.

Po oficiálním prohlášení americké Národní rady pro pracovní vztahy se musí celosvětově známá firma se zaměstnankyněmi vyrovnat. Pokud tak neučiní, vyplní rada stížnost, která by mohla doputovat až k federálnímu soudu. V pondělí o tom jako první informovaly noviny The New York Times. S nespokojenými pracovníky Amazonu se úředníci potýkají hlavně od začátku pandemie. Za poslední měsíce zaznamenali podle BBC na desítky žádostí o přezkoumání porušení jejich pracovních práv.

Tlak na Amazon sílí. V Alabamě pracovníci rozhodují o vytvoření unie

Od února loňské roku řešila rada okolo 37 stížností pracovníků Amazonu z asi 20 různých měst. V poslední době je proto firma čím dál více „proslulá“ svým nestandardním chováním k zaměstnancům. Někteří z nich upozorňují, že jim je vedením zakazováno o pracovním prostředí veřejně mluvit. V Evropě tak společnost čelila několika protestům. Pozornost veřejnosti se na společnost upřela především od začátku pandemie. Kvůli potřebě dovážet zboží až domů totiž poptávka po jejích službách rapidně stoupla. Zvyšující se nároky ale mohly vést ke zhoršení pracovních podmínek.

V Alabamě navíc od minulého týdne zaměstnanci pracující ve skladech Amazonu hlasují o tom, zda vytvoří pracovní unii. Ta by byla ve Spojených státech ve firmě Amazon první a umožnila by pracovníkům výhodnější práva. Napjaté hlasování upoutalo pozornost také prezidenta Joe Bidena, který se k situaci nedávno vyjadřoval a tvorbu unie nepřímo podpořil. „Amazon se pokusil umlčet své zaměstnance, ale nepodařilo se mu to. Jsme silnější než kdy dřív a naše organizace posiluje,“ uvedla pak k celé situaci dle CNN jedna ze dvou propuštěných zaměstnankyň.

Reklama

Doporučujeme

Meghan Markle a její značka As Ever končí spolupráci s Netflixem

Lifestylová značka As Ever, kterou založila Meghan Markle, vstupuje do nové fáze. Projekt, jenž vznikl ve spolupráci s Netflixem, bude nyní pokračovat samostatně. Podle zástupců značky jde o logický krok po rychlém růstu během prvního roku.

Stanete se „legitimním cílem“ Íránu, varoval země EU náměstek ministra

Írán varoval evropské státy před přímým zapojením do konfliktu na Blízkém východě. Podle Teheránu by se země Evropské unie, které by se přidaly k americkým a izraelským útokům, staly legitimním cílem odvetných úderů.

Maďarsko zadrželo sedm Ukrajinců, Kyjev doporučuje Maďarsku se vyhnout

Maďarský daňový úřad oznámil zadržení sedmi Ukrajinců, které stíhá kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zadržuje také dvě vozidla pro přepravu peněz. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zmíněný úřad. Kyjev o něco dříve obvinil Maďarsko ze zadržení sedmi pracovníků ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří podle něj převáželi z Rakouska peníze a zlato. Ukrajina požaduje jejich okamžité propuštění, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha na síti X. Kyjev zároveň vyzval Ukrajince, aby se vyhnuli cestám do sousedního Maďarska.

USA vyšetřují zásah školy v Íránu. Analýza naznačuje souvislost s americkým útokem

Američtí vojenští vyšetřovatelé se domnívají, že za úder na dívčí školu v jihoíránském městě Mínáb, při němž zahynuly desítky dětí, pravděpodobně nesou odpovědnost Spojené státy. Vyšetřování nicméně zatím stále probíhá. K tragédii došlo během prvního dne amerických a izraelských útoků na Írán.

Izrael zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.

Trump má problém. Soud mu nařídil vrátit peníze vybrané z cel

Americký soud pro mezinárodní obchod nařídil Celní a pohraniční stráži vrátit částku přes 130 miliard dolarů (asi 2,99 bilionu korun) dvěma tisícům amerických podniků. Rozhodnutí padlo poté, co Nejvyšší soud zrušil cla americké administrativy uvalená na obchodní partnery na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

Írán by měl mít dobrého vůdce, řekl Trump s tím, že USA mají několik kandidátů

Írán by měl mít dobrého vůdce, prohlásil v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. USA mají v hledáčku několik lidí, kteří by mohli odvádět dobrou práci, dodal v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Jeho komentář následoval den poté, co Trump zpravodajskému serveru Axios řekl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely.

Írán si americkou základnu, kde zemřelo šest vojáků, zřejmě vytipoval

Íránské zpravodajské služby zřejmě sledovaly pohyb amerických vojáků mezi základnami a tipovaly cíle pro milice přidružené k islámské republice. Podařilo se identifikovat zbývající dva vojáky zabité na základně v kuvajtském přístavním městě Šuajpa.

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama