Protext ČTKVláda tlačí na očkování proti covidu, od vakcín ale dává ruce pryč

Vláda tlačí na očkování proti covidu, od vakcín ale dává ruce pryč

Praha 25. září 2023 (PROTEXT) – V červnu zveřejnila Česká vakcinologická společnost (ČVS) doporučení k očkování proti onemocnění covid-19. V srpnu přišlo s podobným doporučením i Ministerstvo zdravotnictví. Oba dokumenty se jednoznačně staví na stranu očkování, a to i u dětí, těhotných žen či rizikových skupin pacientů. K autorství textů se ale nikdo nehlásí. Doporučení navíc nečerpají z odborných zdrojů. V informacích pro veřejnost i pro lékaře dokonce existují zásadní rozpory. Ministerstvo zdravotnictví přitom potvrdilo, že za doporučení nenesou MZ ani ČVS žádnou odpovědnost. Za podání vakcíny odpovídá v každém konkrétním případě jen lékař. Upozornili na to zástupci Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS) a právního institutu Pro Libertate.

Za rozporuplné informace ponese vždy odpovědnost jen lékař

Zásadním problémem zveřejněných doporučení je, že za jejich kvalitu nikdo neodpovídá. Přesto se jimi lékaři při aplikaci vakcín často řídí. „Už začátkem srpna jsme se ptali členů vedení České vakcinologické společnosti, zda s doporučením souhlasí. Dodnes se k němu nikdo nepřihlásil,“ říká právník a zakladatel právního institutu Pro Libertate Tomáš Nielsen. „Pokud se lékaři budou uvedenými doporučeními řídit, místo toho, aby v případě každého pacienta ověřili kontraindikace, jeho zdravotní stav a způsobilost, ponesou plnou odpovědnost za porušení povinnosti poskytovat zdravotní služby na náležité odborné úrovni, jak jim ukládá ustanovení § 49 odst. 1 písm. a) zákona o zdravotních službách,“ varuje Nielsen. Doplňuje, že lékaři se nemohou spoléhat na informace uvedené v doporučeních. Vždy musejí hledat původní zdroje, jako je například tzv. souhrn údajů o prostředku zveřejněný na stránkách Evropské lékové agentury. To potvrdili i zástupci Ministerstva zdravotnictví.

„Lékaři ale i pacienti a jejich blízcí si musí být vědomi, že doporučení ČVS ani Ministerstva zdravotnictví neodkazují na žádné původní odborné studie. Jde v podstatě výhradně o politické proklamace institucí jako jsou Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC) či Světová zdravotnická organizace (WHO). Mezi zdroji nechybí ani pochybné doporučení České vakcinologické společnosti,“ doplňuje Nielsen.

Zástupci sdružení SMIS a institutu Pro Libertate upozorňují i na řadu rozporů v šířených informacích. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR například šíří brožuru určenou seniorům pod názvem „Odolnější – očkování posiluje zdraví ve stáří“. V ní se jednoznačně uvádí, že po prodělaném onemocnění lze vakcínu podat po konzultaci s lékařem již po třech měsících. Samo ministerstvo ve svém doporučení ale uvádí časový odstup 3-6 měsíců.

Ještě větší rozpory jsou v otázce podání vakcíny proti covidu a chřipce v jediný den. Zástupci ČVS ani Ministerstva zdravotnictví v tom problém nevidí. Souhrn údajů o prostředku u vakcíny Comirnaty (od výrobce Pfizer) však uvádí následující: „Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce: Nebyly provedeny žádné studie interakcí. Současné podání vakcíny Comirnaty s jinými vakcínami nebylo hodnoceno“. Podobně rozporné jsou i informace o odstupu mezi jednotlivými dávkami. Zatímco na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že má činit nejméně 3 měsíce, v doporučení už uvádí měsíce čtyři. „Takových zmatků je v informacích o očkování spousta. Jsem přesvědčen, že je na čase zvážit zavedení určité právní odpovědnosti těch, kdo se jako odborníci vyjadřují na veřejnosti i vůči lékařům. Protože současná praxe může vést k rizikům pro zdraví lidí,“ říká právník Tomáš Nielsen.

Doporučením chybí zásadní informace

Odborníci doporučením vytýkají i další chyby. Není z nich například jasné, kdo jsou jejich autoři ani z jakých odborných zdrojů vycházeli. Obsah dokumentů tak není možné nijak posoudit. I když obsahují velice zásadní pokyny. Ministerstvo přitom samo připustilo, že pro lékaře nemají podobná doporučení nijak závazný charakter. Nezbaví je ani odpovědnosti za odborný postup požadovaný zákonem. „Ministerstvo i vakcinologická společnost doporučují očkovat chronicky nemocné, lidi s komorbiditami, osoby ve vyšším věku, pacienty imunodeficitní i ty, kteří prošli transplantací, ale i zdravé lidi žijící ve společné domácnosti se seniory nebo zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Nadále se doporučuje očkování těhotným ženám, malým dětem i těm, kdo nákazou již prošli. Je zarážející, že pod tak závažnými postupy, které jsou masově rozesílány lékařům, není nikdo podepsán a nikdo za ně nenese jakoukoliv odpovědnost,“ říká Zuzana Krátká, imunoložka a členka SMIS.

„Základním odborným problémem doporučení je, že se neopírají o žádnou tzv. risk-benefit analýzu, která by vycházela ze situace v roce 2023. Propagátoři očkování navíc bez jakéhokoliv rozumného důvodu předpokládají, že vakcíny budou mít dnes stejný přínos, jako na začátku roku 2021, kdy ve společnosti převažovali lidé bez imunity získané proděláním infekce. Již v létě 2021 bylo z veřejných zdrojů prokazatelné, že pro mladé muže, kteří infekci koronavirem prodělali, je riziko hospitalizace z důvodů myokarditidy po očkování větší než riziko hospitalizace z důvodů opakované infekce. Tyto poměry se od té doby ještě dále vychýlily v neprospěch očkování. Očkování dětí nemělo být nikdy povoleno, natož doporučováno. Podobně jako očkování rekonvalescentů postrádá jakýkoliv odborný podklad,“ doplňuje Tomáš Fürst, matematik a statistik ze sdružení SMIS.

„Ministerstvo zdravotnictví i samotní představitelé ČVS si stěžují na pokles zájmu lidí o vakcinaci proti covidu i proti jiným nemocem. Vůbec si neuvědomují, že hlavní příčinou nezájmu o očkování je důvodná rostoucí nedůvěra lidí i lékařů v podobné dokumenty i v činnost regulačních úřadů. Je na čase, aby se diskuse vrátila zpět ke skutečně odborným skupinám lékařů. Je nezbytné, aby právo začalo pacienty i lékaře chránit před chybnými či nedostatečně promyšlenými doporučeními. A aby soudy začaly přiznávat odpovědnost za podobné rádoby odborné dokumenty přímo jejich autorům či šiřitelům. Mělo by přeci jít o zdraví, ne o byznys,“ dodává imunoložka Zuzana Krátká.

Podrobnější informace i zdrojové dokumenty a odkazy najdete zde:
https://www.prolibertate.cz/2023/09/vakcinologove-doporucuji-ockovat-proti-covidu-i-sestimesicni-deti-a-tehotne-zeny-k-jejich-doporucenim-se-ale-nikdo-nehlasi-a-vlada-dava-od-vakcin-ruce-pryc/

O nás

Institut práva a občanských svobod, z. s. (Pro Libertate):

Pro Libertate – Institut práva a občanských svobod je odborným sdružením právníků, které hájí hodnoty, jako je lidská důstojnost, právo na soukromí, právo na soudní ochranu apod. V době covidové pandemie vystupovalo proti opatřením, protiústavně omezujícím individuální práva a svobody. Jeho cílem je vrátit ČR k základním principům demokratického právního státu. Členové institutu poskytují právní ochranu těm, jejichž práva jsou ohrožena státní zvůlí a kdo hájí principy humanismu a demokracie. Pro Libertate zveřejňuje manuály a stanoviska k aktuálním právním problémům, úzce spolupracuje s odborníky z dalších oborů. Členové institutu založili i odborovou organizaci, jejímž cílem je chránit práva zaměstnanců proti šikaně, diskriminaci a dalším zásahům do jejich práv. Aktivní činnost vyvíjí také na mezinárodní úrovni. Více na: www.prolibertate.cz.

Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, z. s. (SMIS):

SMIS je sdružení odborníků v oblasti medicíny, laboratorní diagnostiky a práce s daty, kteří narozdíl od mnoha svých kolegů před třemi lety neztratili soudnost a po celou dobu epidemie vytrvale, ve svém volném čase a zadarmo poskytovali veřejnosti pravdivé informace o PCR testech, imunitě, antigenních testech, účinnosti různých protiepidemických opatření, dostupných datech a jejich kvalitě, účinnosti a bezpečnosti vakcín a mnoha jiných tématech. Členové SMIS publikovali několik stovek odborných i populárních textů na webu www.smis-lab.cz, ale i v českých a zahraničních odborných žurnálech. Za dobu své existence se SMIS stal nejdůležitější českou platformou sdružující odborníky, kteří navzdory celospolečenské ztrátě soudnosti nepřestali prosazovat racionální přístup ke světu. Více na: www.smis-lab.cz.

Kontakt pro média:

Tomáš Nielsen, e-mail: nielsen@prolibertate.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Vrtulník s Trumpem se nakrátko dostal příliš blízko k civilnímu letadlu

Vojenský vrtulník s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se v úterý nakrátko dostal příliš blízko k dopravnímu letadlu, které startovalo z washingtonského letiště Ronalda Reagana, uvedl dnes americký Federální úřad pro letectví (FAA). Podle Bílého domu Trump nebyl v nebezpečí. Informuje o tom agentura Reuters, podle které i tak incident vzbuzuje vážné otázky, proč bylo letadlu umožněno odstartovat. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zvažuje, jestli zahájí vyšetřování.

V Londýně byli na ulici pobodáni čtyři muži, podezřelou ženu zadržela policie

Metropolitní policie dnes v londýnské čtvrti Covent Garden zadržela ženu podezřelou z pobodání čtyř mužů, informovala média s odkazem na místní úřady. Mluvčí londýnské záchranné služby uvedl, že čtyři pacienti byli ošetřeni na místě a převezeni do nedalekého traumacentra. Podle stanice Sky News se policie domnívá, že incident souvisí s problémy s duševním zdravím.

Jaafar Jackson si po filmu Michael zahraje po boku Willa Smithe

Jaafar Jackson získal po ztvárnění svého slavného strýce další filmovou roli. V akčním thrilleru Supermax se objeví společně s Willem Smithem a AnnaSophií Robb. Podrobnosti o jeho postavě zatím tvůrci tají.

Mexický influencer byl zastřelen přímo uprostřed živého vysílání na TikToku

Mexický influencer César Gastélum byl zastřelen během živého vysílání na sociální síti TikTok. K útoku došlo v úterý večer ve čtvrti Tres Ríos ve městě Culiacán na severu země.

Do Měsíce nejspíše narazila část rakety firmy SpaceX, Zemi nebezpečí nehrozilo

Do Měsíce dnes ráno nejspíše narazila čtyřtunová část rakety od společnosti SpaceX, která se pohybovala po oběžné dráze rychlostí přibližně 2,43 kilometru za sekundu. Napsal to web stanice BBC, podle nějž je už na Měsíci asi 3000 objektů vyrobených člověkem. Potvrzení kolize se čeká v řádu hodin až dnů. Experti už dříve uvedli, že Zemi ani Měsíci nehrozí žádné nebezpečí, na lunárním povrchu ale patrně zanechá desítky metrů velký kráter.

Pákistán omezil zpravodajství zahraničních médií. Důvodem je kritika zásahů v Kašmíru

Pákistán výrazně zpřísnil podmínky pro práci zahraničních médií. Novináři budou potřebovat povolení téměř ke všem reportážím mimo tři největší města. Nová pravidla přicházejí po kritice postupu úřadů vůči protestům v Pákistánem spravovaném Kašmíru.

KLDR pohrozila Japonsku svými neupřesněnými vojenskými možnostmi

Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong dnes obvinila Japonsko, že se mění ve vojenský stát, kvůli čemuž prý KLDR zváží neupřesněné vojenské možnosti. Odsoudila také Spojené státy za to, že Tokiu umožňují pokračovat ve zbrojení, napsaly agentury AFP a Jonhap.

Japonsko vsadí na bojové drony. Reaguje na válku na Ukrajině i napětí v Asii

Japonsko chce urychlit vývoj bojových dronů, umělé inteligence a střel dlouhého doletu. Modernizací armády reaguje na zkušenosti z válek na Ukrajině a Blízkém východě i na rostoucí aktivitu Číny, Ruska a Severní Koreje.

Netanjahu odmítl americký mírový plán pro Gazu navzdory odzbrojení Hamásu

Izrael odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy podpořený Spojenými státy, potvrdil dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Učinil tak i přesto, že mu bylo zaručeno, že k izraelskému stažení z palestinského území dojde až po úplném odzbrojení teroristického hnutí Hamás.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX udělala po 24 letech něco, na co není zvyklá. A přišel pád akcií

Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska od svého vzniku v roce 2002 nemusela nikdy sdílet podrobné informace o hospodaření – to se teď ale změnilo. Jelikož firma vstoupila na burzu, musela poprvé odkrýt karty. A i když jsou výsledky na poměry SpaceX solidní, na burze přišel výprodej. Proč?

Lodě uvázlé v Hormuzském průlivu mohou šířit invazní druhy do celého světa

Uzavření Hormuzského průlivu po vypuknutí války mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem vytvořilo nečekané ekologické riziko. Více než 1 500 obchodních lodí zůstalo měsíce stát na místě, což umožnilo, aby se jejich trupy pokryly rozsáhlými společenstvy mořských organismů. Jakmile se lodní doprava obnoví, mohou se tito nezvaní cestující dostat do přístavů po celém světě.

Nákladní letadlo se nad Lipskem srazilo s letícím objektem, zřejmě dronem

Nákladní letadlo společnosti DHL se krátce po startu z letiště Lipsko/Halle na východě Německa srazilo s neznámým letícím objektem. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle ní letadlo následně nouzově přistálo na letišti v Hannoveru. Podle německého listu Bild se nad letištěm pohyboval dron s připevněnou výbušninou. Také podle Bildu se dron s letadlem srazily.

Indie ponechala úrokové sazby beze změny. Zlepšila výhled ekonomiky

Indická centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta. Současně zvýšila odhad hospodářského růstu, přestože zemi ohrožují dražší energie, nepříznivé počasí a další vývoj konfliktu na Blízkém východě.

Při ruských úderech v Kyjevské oblasti zahynulo nejméně 15 lidí

Nejméně 15 lidí zahynulo při ruských nočních úderech v Kyjevské oblasti. V brovarském okresu bylo zabito devět lidí, v Buči čtyři lidé a jeden člověk ve fastivském okrese, uvedl na platformě telegram šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. V Kyjevě zahynula jedna žena, uvedly podle agentury AFP už dříve kyjevské úřady. Zraněných je nejméně 27. Moskva masivní noční útok potvrdila s tím, že podle ní mířil na sklady zbraní a vojenského materiálu.

Úhyn slonů v Keni mohl způsobit kyanid

Patnáct slonů uhynulo během jediného měsíce v okolí keňského národního parku Amboseli. Rozbory odhalily v jejich tělech stopy kyanidu. Úřady prověřují, zda se zvířata otrávila pesticidy z místních rajčatových farem. Část odborníků však upozorňuje, že tato teorie zatím nevysvětluje všechny okolnosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama