V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.
V jedné z věznic na severozápadě USA vyrůstají tisíce motýlích housenek. Na první pohled nic zvláštního. Jenže tyto larvy patří mezi poslední naděje pro přežití druhu Taylor’s checkerspot, kriticky ohroženého motýla, který kdysi poletoval po prériích od Oregonu až po Kanadu. A jejich chovem se nezabývají vědci, ale ženy ve výkonu trestu.
Program běží v nápravném zařízení Mission Creek už více než deset let. Každoročně tu vězenkyně pomohou vypustit do přírody desítky tisíc larev, které prošly několikaměsíční péčí. Motýlí život je krátký – v dospělosti žijí jen pár dní – ale každé jedno vylíhnutí má váhu. Práce s nimi je náročná, precizní a rutinní. A přesně to na ní mnohé účastnice oceňují.
Motýlí terapie a proměna za mřížemi
„Tahle práce mě vrátila k tomu, co je ve mně dobré,“ říká jedna z vězenkyň. Jiné popisují, jak je larvy přivedly zpět k vlastní zvídavosti, pokoře a radosti. V rámci programu navíc získávají akademické kredity, zkušenosti s vědeckou dokumentací a týmovou spoluprací – tedy dovednosti, které využijí po propuštění.
Zvenčí to může působit idylicky, ale jejich každodennost zůstává vězeňsky tvrdá. Přesto právě v péči o zranitelné tvory nacházejí smysl a nový směr. „Nemůžu změnit, co se stalo, ale můžu aspoň zkusit něco napravit,“ říká jiná z účastnic, která má před sebou poslední měsíce trestu.
Zachraňují motýla i sebe
Taylor’s checkerspot kdysi zářil na desítkách lokalit. Dnes přežívá jen na třinácti místech. Mizí mu prostředí – otevřené prérie plné původních rostlin –, mizí potrava, narušuje ho urbanizace i změna klimatu. Zbývá málo času.
Ženy v Mission Creek zajišťují, že alespoň část populace dostane šanci. Krmí larvy invazivním jitrocelem, sledují teplotu, vlhkost i genetické linie. A když housenky vypouštějí do přírody, často u toho pláčou. „Nepřekvapilo mě, že k nim přilnu. Ale že mi bude tak těžké se rozloučit – to ano,“ přiznává jedna z nich.
Symbol života, který se nevzdává
Motýli, stejně jako lidé, procházejí proměnou. A právě to z nich dělá silný symbol naděje. I proto program inspiruje nejen vězenkyně, ale i širokou veřejnost. Úspěch má i díky spolupráci s univerzitami, ochranáři a dokonce armádou, která financuje mimojiné výsadby motýlů mimo vojenské základny.
Hrozba zániku
Letos ale projekt čelí vlastní hrozbě – věznice Mission Creek má kvůli rozpočtovým škrtům na podzim zavřít. S programem se má přesunout i chov motýlů, ale není jisté, zda se to podaří. Obavy zrušení jsou reálné.
Přesto i v nejistotě ženy dál vychovávají nové generace larev. A doufají, že stejně jako ony, najdou i motýli cestu zpátky do volnosti.