ZprávyVětšina republikánských kandidátů v debatě uvedla, že by podpořila Trumpa

Většina republikánských kandidátů v debatě uvedla, že by podpořila Trumpa

Převážná většina kandidátů na příštího amerického prezidenta v první republikánské předvolební debatě uvedla, že v případě, že strana do prezidentského klání nominuje někdejší hlavu státu Donalda Trumpa, by ho podpořila. Napsala to po konci dvouhodinové debaty agentura AP. Učinili by tak i v případě, že bude odsouzen v jedné z řady soudních kauz. Trump, republikánský favorit do voleb v roce 2024, se k osmi kolegům v debatě na stanici Fox News nepřipojil, přednost dal rozhovoru s moderátorem Tuckerem Carlsonem.

„Někdo musí zakročit proti normalizaci špatného chování. Ať už si myslíte, že stíhání jsou oprávněná nebo ne, takové chování je pod úroveň úřadu prezidenta Spojených států,“ řekl bývalý guvernér New Jersey Chris Christie, který se podle AP stal jedním z nejtvrdších Trumpových kritiků. Byl také jedním z pouhých dvou kandidátů, kteří na otázku, zda by exprezidenta podpořili, nezvedli ruku. Christieho publikum čítající zhruba 4000 lidí okamžitě vypískalo. Proti Trumpovi se postavil také někdejší guvernér Arkansasu Asa Hutchinson.

Christieho prohlášení podle agentury Reuters vedlo k ostré výměně názorů mezi podnikatelem Vivekem Ramaswamym, Trumpovým nejhorlivějším zastáncem v debatě. Naopak guvernér Floridy Ron de Santis, který je podle průzkumů druhý za Trumpem, se snažil odvést téma z voleb v roce 202 a místo toho vyzval, aby se Republikánská strana zaměřila na budoucnost.

Žádná z těchto strategií neoslabila status bývalého prezidenta jako jasného favorita na republikánskou prezidentskou nominaci pro volby v listopadu 2024, píše agentura Reuters.

Největšímu tlaku soupeřů v první hodině debaty čelil právě Ramaswamy. „Nepotřebujeme začátečníka,“ řekl na jeho adresu bývalý exprezident Mike Pence. Podnikatel, kterého preference nedávno vynesly na třetí místo za DeSantise, na oplátku vyzdvihl svou pozici outsidera a své protivníky označil za „koupené a zaplacené“. Na slovní přestřelku ostře reagovala někdejší guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová.

„Přesně proto Margaret Thatcherová řekla, že jestli chcete o něčem mluvit, požádejte muže; jestli chcete něčeho dosáhnout, požádejte ženu,“ uvedla Haleyová

Kandidáti, kteří se dnes debaty zúčastnili, měli podle agentury AP šanci udělat dojem na celostátní úrovni. Zároveň však riskovali, že ještě více upevní značný náskok exprezidenta Trumpa tím, že budou místo na něj útočit na sebe navzájem.

Na pódiu Fox News v Milwaukee vystoupili také senátor Tim Scott a guvernér Severní Dakoty Doug Burgum.

Do voleb ve Spojených státech zbývá více než 14 měsíců. Sedmasedmdesátiletý Trump i přes četné soudní pře stále zůstává mezi republikánskými voliči jasným favoritem. Jeho přednahraný rozhovor s Carlsonem, někdejším moderátorem Fox News, se začal vysílat na sociální síti X, dříve twitteru, těsně před začátkem debaty ve 3:00 SELČ.

Kromě výpadů na protikandidáty si účastníci debaty neodpustili ani poznámky na adresu současného demokratického prezidenta Joea Bidena. „Naše země upadá… Musíme zvrátit Bidenomiku, aby měli šanci na úspěch i rodiny střední třídy,“ uvedl DeSantis.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že mnoho voličů – včetně těch, kteří ve volbách v roce 2020 volili Bidena – má pocit, že se americké hospodářství za první tři roky Bidenovy vlády zhoršilo, píše Reuters.

Doporučujeme

Australská policie zřejmě našla tělo trojnásobného vraha hledaného od ledna

Policie v australském státě Nový Jižní Wales pravděpodobně našla tělo Juliana Ingrama, muže podezřelého z lednové trojnásobné vraždy v malém městečku Lake Cargelligo, asi 450 kilometrů západně od Sydney.

Všichni zbývající cestující z lodi Hondius odletí dnes z Tenerife do Nizozemska

Poslední cestující z výletní lodě MV Hondius, která kotví u španělského ostrova Tenerife a z níž v neděli evakuovali většinu pasažérů kvůli možné nákaze hantavirem, dnes odletí do Nizozemska. Informovala o tom španělská ministryně zdravotnictví Mónica Garcíaová. Původně byly v plánu na dnešek dva lety, jeden do Nizozemska a druhý do Austrálie.

Rusko chce jednat přes Schrödera, EU je proti. Podle Kallas působí jako lobbista ruských firem

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas v pondělí odmítla možnost, že by bývalý německý kancléř Gerhard Schröder mohl zastupovat Evropskou unii v případných jednáních o Ukrajině. Návrh o víkendu předložil ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož se válka blíží ke konci a Evropa by mohla jednat o novém bezpečnostním uspořádání.

Unijní ministři rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrií

Unijní ministři zahraničí dnes rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrii. Jde o důležitý krok směrem k posílení bilaterálních vztahů mezi unijním blokem a blízkovýchodní zemí, uvedla Rada EU ve svém prohlášení.

Švýcarská centrální banka bitcoin do rezerv přidávat nemusí

Švýcarští zastánci kryptoměn vzdávají snahu prosadit, aby tamní centrální banka držela bitcoin ve svých rezervách. Kampaň nezískala dost podpisů pro vyvolání referenda a podle jejího zakladatele zatím skončí.

Šest mrtvých nalezli v nákladním vlaku v Texasu u hranice s Mexikem

Šest lidí bylo v neděli nalezeno mrtvých v nákladním vlaku na jihu Texasu. Těla objevil zaměstnanec železniční společnosti Union Pacific v depu ve městě Laredo u hranice s Mexikem. Identita zesnulých ani okolnosti jejich úmrtí zatím nejsou známy, uvedl podle deníku The New York Times mluvčí místní policie.

KOMENTÁŘ: Ne, není to akcie, bitcoin ani zlato. Takhle bláznivě se chová korejský index

Kdybyste na začátku letošního roku investovali do této pozice, máte dnes už téměř dvojnásobek vkladu. Jihokorejský akciový index KOSPI předvádí výkony jako z jiného světa. K výkonnostním nebesům ho táhne zejména poprask kolem AI. Které firmy v něm jsou zastoupeny?

Prvním úkolem maďarské diplomacie je podle budoucí ministryně obnova důvěry

Prvním úkolem diplomacie nové maďarské vlády bude obnovit uvnitř Evropské unie a Severoatlantické aliance důvěru vůči Maďarsku. Dnes to v evropském výboru maďarského parlamentu prohlásila kandidátka na ministryni zahraničí Anita Orbán. V sobotu maďarští poslanci zvolili novým premiérem středopravicového politika Pétera Magyara, který u moci po 16 letech vystřídal národního konzervativce Viktora Orbána.

Rusko navzdory příměří dále útočí podél frontové linie, řekl Zelenskyj

Rusko se od sobotního začátku třídenního příměří oznámeného USA zdrželo masivních leteckých a raketových úderů na Ukrajinu, ale nezastavilo útoky podél frontové linie, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské ministerstvo obrany z porušování klidu zbraní viní naopak ukrajinské ozbrojené síly. Podle šéfa ruského ministerstva Andreje Belousova ho za posledních 24 hodin Ukrajina porušila v 16.071 případech.

Výletní loď s hantavirem: Francie hlásí první případ, WHO cestujícím doporučila 42 dní v karanténě

Evakuace cestujících z výletní lodi MV Hondius, na níž bylo odhaleno ohnisko smrtícího hantaviru, má být dokončena v pondělí repatriačními lety z Tenerife. Na palubě lodi plující pod nizozemskou vlajkou bylo v době nahlášení několika případů závažného respiračního onemocnění 147 cestujících a členů posádky, část pasažérů však plavidlo opustila už dříve. Tři nakažení zemřeli.

Trump: Reakce Íránu na návrh ukončení války je „zcela nepřijatelná“

Donald Trump odmítl íránskou reakci na americký návrh dohody o ukončení války. Americký prezident ji označil za „naprosto nepřijatelnou“ a znovu tak zchladil naděje na rychlé uzavření konfliktu, který trvá už deset týdnů.

Slavia po derby trestá fanoušky i hráče

Pražské derby mezi Slavií a Spartou má tvrdou dohru. Klub už rozdal první tresty fanouškům, zavřel Tribunu Sever a zároveň odstavil dva hráče A týmu. Tomáš Chorý a David Douděra podle šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka za Slavii už nikdy nenastoupí.

Americký Senát se chystá projednat klíčový zákon o kryptu

Američtí senátoři se příští týden vrátí k dlouho očekávanému zákonu, který má nastavit jasnější pravidla pro kryptoměny. Návrh známý jako Clarity Act by mohl ukončit spor, v němž proti sobě stojí kryptofirmy a bankovní sektor.

Šéf Kanárských ostrovů se obával plavajících krys s hantavirem

Experti museli několik hodin před začátkem evakuace lodi, kterou zasáhla nákaza hantavirem, rozptýlit obavy, že by na Kanárské ostrovy mohli doplavat nakažení hlodavci. Podle španělských médií takovou obavu vyjádřil šéf regionální vlády souostroví Fernando Clavijo. Mimo jiné se odkazoval na text vytvořený umělou inteligencí, podle kterého jsou krysy výbornými plavci. Podle expertů je však vyloučené, že by se takovým způsobem mohl na Kanárských ostrovech hantavirus rozšířit.

Írán poslal USA odpověď na návrh na ukončení války, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu svou odpověď na americký návrh na ukončení války, uvedla dnes odpoledne íránská státní média. Podle zdroje agentury Reuters Pákistán, který je zprostředkovatelem jednání, íránské sdělení převzal a předal ho Spojeným státům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama