Více
  0.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.

  Povrch Venuše je posetý sopkami a lávovými proudy. Je těžké ale určit, které z těchto útvarů jsou staré a které novější. Pomocí dat ze sond na oběžné dráze Venuše můžeme pátrat po jemných změnách povrchu a atmosféry Venuše, které signalizují přítomnost vybuchujících sopek.

  Tým pod vedením Piera D’Incecca shromáždil pozorování povrchu a atmosféry Venuše z vesmírných sond a zkombinoval je s poznatky z laboratorních studií. Díky tomu získal přesvědčivé důkazy o aktivním vulkanismu Idunn Mons, 2,5 km vysoké a 200 km široké sopky v oblasti Imdr Regio.

  Tým podpořil své tvrzení třemi klíčovými důkazy:

  Pozorování povrchu

  V okolí Idunn Mons jsou patrné známky překrývajících se lávových proudů, z nichž nejsvrchnější se shoduje s oblastí neobvykle vysokého tepelného vyzařování. Což pravděpodobně znamená, že se jedná o povrch, který ještě nebyl zkorodován žíravou atmosférou Venuše.

  Laboratorní práce

  Nedávné laboratorní studie, které rekonstruují horké, vysokotlaké prostředí povrchu Venuše, aby pochopily, jak ovlivňuje různé minerály, ukázaly, že chemické zvětrávání – změna povrchového materiálu prostřednictvím chemických reakcí s atmosférickými plyny – probíhá rychleji, než se dříve předpokládalo. To znamená, že jsme nadhodnotili stáří lávových proudů obklopujících Idunn Mons.

  Pozorování atmosféry

  Povrch Venuše interaguje s atmosférou v makroskopickém měřítku; terénní útvary, jako jsou sopky, vytvářejí v atmosféře stojaté vlny nazývané „gravitační“ vlny. Tyto vlny mohou způsobit zpomalení větrů na Venuši, když se pohybují nad sopkou. V případě Idunn Mons se větry zpomalují více, než se vzhledem k velikosti sopky očekávalo. To může být způsobeno teplem vyzařovaným z nedávných lávových proudů.

  Pro mnoho planetárních vědců je potvrzení, že Venuše je vulkanicky aktivní, v tuto chvíli pouhou formalitou. „Bylo by skutečně ohromující, kdyby tomu tak nebylo,“ říká Richard Ghail, planetární geolog z Royal Holloway University of London. „Pravděpodobnost, že na Venuši není aktivní vulkanismus, musí být nulová,“ uvedl Paul Byrne, planetární vědec z Washingtonovy univerzity v St.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Jeden z největších nálezů v oblasti paleontologie v Británii. Tak vědci popisují zkamenělou kostru „mořského draka” objevenou v regionu East Midlands v hrabství Rutland při rutinních pracích u nádrže Rutland Water. Informovaly o tom servery The Guardian a BBC News.
  Reklama

  1 komentář

  1. Lidský genom překročil i svůj stín. měli ba jsme značně zpomalit, jinak další generace už nebudou.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama