-0.2 C
Czech
Středa 18. února 2026
Protext ČTKVelvyslanec: Když se něco povede dvakrát, vyjde to i napotřetí

Velvyslanec: Když se něco povede dvakrát, vyjde to i napotřetí

Věci, které jsme považovali za samozřejmost, už samozřejmé nejsou a vidíme, že musíme myslet s jinou perspektivou než dříve. Expo představuje obrovskou platformu nápadů a poznatků, s jejichž pomocí je možné nastavit správnou míru věcí příštích, zdůrazňuje japonský ambasador v Česku Hideo Suzuki.  

Co si slibuje Japonsko v souvislosti s pořádáním Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace a jak jsou tato očekávání vysoká? 

Sluší se připomenout, že je to už potřetí, co Japonsko uspořádá světovou výstavu. První se konala v Ósace v roce 1970 a stala se symbolem návratu Asie do světového ekonomického systému. Šest let předtím, v roce 1964, vstoupilo Japonsko do OECD – a bylo a je jedním z hlavních hráčů světové ekonomiky. Druhá příležitost se naskytla v roce 2005 v Aiči. To byl také bod zlomu, od masivně výrobního typu hospodářství k udržitelnějšímu a šetrnějšímu modelu vůči životnímu prostředí. Na to jsme velmi hrdí. O tři roky později, na summitu zemí skupiny G7 v Hokkaidó, představili světoví lídři ambiciózní vizi v oblasti klimatických změn, která nastínila náš současný cíl uhlíkové neutrality do roku 2050. I na to jsme pyšní.

Ósaka pro rok 2025 bude pořadatelem číslo tři. Domnívám se, že půjde o skutečnou transformaci světového hospodářského a sociálního systému, jejíž náznaky vidíme nyní. Bude to navíc první výstava po pandemii a po invazi Ruska na Ukrajinu. Ekonomický systém nyní čelí obrovským výzvám, jaké jsme nikdy nepoznali: připomeňme si narušení dodavatelského řetězce, hospodářskou bezpečnost či energetickou krizi. Takže opravdu potřebujeme najít skokové řešení tím, že shromáždíme všechny dostupné znalosti a technologie, abychom vytvořit nový sociální ekonomický model, v němž se lidé dobře cítí a skutečně žijí. Tohle je náš cíl. Japonské přísloví říká: „Co se stalo dvakrát, stane se znovu i potřetí.“ Dvě předchozí Expa byla velkým úspěchem, a mělo by jím být i to třetí. Máme velmi velká očekávání a potřebujeme plnou podporu a spolupráci všech našich globálních partnerů. 

Byly zmíněné nové výzvy důvodem pro téma Expo 2025, které zní „Navrhujeme budoucí společnost pro naše životy“? 

Japonský velvyslanec Hideo Suzuki, 27. června 2023, Praha.Samozřejmě. O tomto tématu jsme rozhodli dlouho před pandemií nebo invazí na Ukrajinu. A po těchto dvou událostech se stalo ještě naléhavějším.

Kvůli covidu-19 se lidé začali měnit, přemýšlet o tom, co je skutečný život. Je to obrovské množství technologických vymožeností nebo luxusního zboží? Nebo něco jiného? Odpovědi se lidé skutečně najít snaží. Také proto jsme se v kontextu Expo 2025 zabývali tím, jak by měla vypadat společnost, která zaručuje lepší život, a to nejen z hmotného, ale také z duchovního hlediska a pohledu blahobytu. Zkoušeli jsme se zamyslet nad tím, co je štěstí, jaký je cíl života. Je jasné, že k tomu, abychom dosáhli vysoké životní úrovně, potřebujeme pomoc technologií, inovací a spolupráci. Ta posílí stupeň znalostí a rozvoj nových technologií k dosažení Společnosti 5.0. Tedy společnosti orientované na člověka, ve které je hospodářský pokrok v rovnováze s řešením společenských problémů. Snažili jsme vytvořit obrovskou platformu, dát dohromady přehled toho, co má v ruce lidská společnost, a pokusit se o správnou míru všech věcí. 

Znamená to tedy, že  s ohledem na všechny popsané okolnosti a změny by Expo v Ósace mohlo být poněkud jiné než předešlé výstavy?

Je zapotřebí zdůraznit, že každé Expo je odlišné a úspěšné svým vlastním způsobem. Myslím, že to poslední v Dubaji bylo skvělé a chovám hluboký respekt k těm, kdo se o to postarali a dokázali vzdorovat pandemii a jejím následkům. Nicméně podmínky ve světě po pandemii a rusko-ukrajinské válce jsou jiné. Věci, které jsme považovali za samozřejmost, už samozřejmé nejsou a vidíme, že musíme myslet s úplně jinou perspektivou než dříve. Získali jsme už 153 účastníků z celého světa a s nimi budeme řešit, jak čelit novým výzvám. Můžeme stavět na rozmanitosti a svobodě Japonský velvyslanec Hideo Suzuki, 27. června 2023, Praha.myšlení a přijít s vlastní cestou. A dokážeme, že demokratická společnost je nejživějším a nejsilnějším modelem společnosti. Musíme ale myslet i na aktualizace. Japonsko zahájilo svého času přechod k nové formě kapitalismu, zapojilo do tohoto procesu všechny zainteresované strany a drželo se principu volné, otevřené a transparentní tržní ekonomiky. Teď ale máme co do činění s myšlenkami, s nimiž jsme se ještě nesetkali, a řešení budeme hledat právě prostřednictvím této výstavy.

Jak moc vážně bere Japonsko pořádní Expa v Ósace? Dá se říci, že jde o událost, kterou žije celá země? 

Ano, vskutku je tomu tak. Expo řídí sdružení, které shromažďuje politiky, podnikatele a další složky společnosti pod vedením Jeho císařské Výsosti korunního prince. Nominovali jsme také několik vynikajících herců, hudebníků, umělců a bavičů, snažili jsme se zapojit všechna možná odvětví a společenské vrstvy. Přes ně chceme oslovit celý svět a Japonský velvyslanec Hideo Suzuki, 27. června 2023, Praha.povzbudit další země, aby se zapojily stejně aktivně jako Česká republika. Expo bereme opravdu vážně a žijeme jím, a musím říci, že váš komisař a jeho tým jdou ostatním příkladem a dělají doslova maximum. 

Postupují přípravy podle původního plánu? 

Chtěli jsme mít 150 účastníků, a máme o tři více. To je dobrý začátek. Uzavřeli jsme s nimi smlouvy o účasti, a Česká republika byla jedním z devíti prvních, kdo kontrakt podepsali. Vybrali jste fantastický design z českého skla pro pavilon. Váš komisař už jedná s japonskými designéry, architekty a konstruktéry, ví, jak to v Japonsku funguje. S městským úřadem v Ósace se debatuje o povolení pro stavbu pavilonu. Jsme na dobré cestě, a vy taky. Čeští organizátoři jsou velmi energičtí a zapálení. Věřím, že svým elánem budou příkladem i pro ostatní.

Reklama

Doporučujeme

USA zabily 11 lidí při třech dalších leteckých úderech v Karibiku a Pacifiku

Americká armáda zabila 11 lidí při dalších třech leteckých úderech na lodě v Karibiku a východním Tichém oceánu, jejichž posádky podle ní pašovaly drogy. Velitelství americké armády SOUTHCOM, které má na starosti veškeré operace v Karibiku a Střední a Jižní Americe, pondělní útoky oznámilo v úterý na sociální síti X. Podle agentury AP tak vzrostl počet obětí amerických úderů v Karibiku a Tichém oceánu na nejméně 145.

Slovensko vyhlásilo stav ropné nouze

Slovenská vláda sahá do nouzových zásob ropy, aby udržela plynulé zásobování trhu po výpadku dodávek přes Ukrajinu. Rafinerie Slovnaft má získat čas na přechod na alternativní trasu a návrat k plnému provozu.

Nikdo neví, kde jsou. Z detenčních táborů v Sýrii uprchli zahraniční členové IS

Svržení režimu Bašára Asada a ofenziva proti kurdským milicím v Sýrii vedly k chaosu, během něhož uprchly tisíce lidí z detenčních táborů pro členy Islámského státu (IS) a jejich příbuzné. Byli mezi nimi i členové radikálního hnutí ze zahraničí. Nikdo neví, kde se nacházejí. Okno k útěku se otevřelo během přesunu vězňů ze Sýrie do Iráku.

Rusko v noci podle Ukrajiny zaútočilo 126 drony a balistickou raketou

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 126 drony a jednou balistickou raketou Iskander-M. Na síti Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo s tím, že stovku dronů se podařilo obraně zneškodnit. Šéf vojenské správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov v noci oznámil, že ruský večerní úder na město Záporoží si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a šest zraněných. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

KOMENTÁŘ: Něco mezi investicí a hazardem. Na této platformě se tipují i výsledky války

Z USA se do světa šíří fenomén takzvaných predikčních trhů, na kterých se investoři snaží odhadovat průběh nejrůznějších událostí. Tipují se ceny komodit, termíny konce válečných konfliktů a sportovní výsledky. A lidé mají podezření, že některé tipy jsou až podezřele přesné.

V severní Kalifornii je po pádu laviny nezvěstných devět lyžařů

Po pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii je nezvěstných devět lyžařů. Záchranáři v hornaté divočině zachránili šest dalších lyžařů, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem. Dva ze zachráněných skončili v nemocnici, uvedla podle agentury AP mluvčí kanceláře šerifa okresu Nevada County Ashley Quadrosová. Kalifornií v době pádu laviny postupovala silná zimní bouře.

Hizballáh odmítl plán na odzbrojení a čtyřměsíční lhůtu libanonské vlády

Libanonská vláda dala armádě čtyři měsíce na to, aby rozjela druhou fázi odzbrojovacího plánu. Hizballáh, kterého se odzbrojení týká především, to odmítá a tvrdí, že kabinet tím nahrává Izraeli. Ten dál útočí v Libanonu a tlačí na odstranění hrozeb u hranice.

Warner Bros dala Paramountu týden na nejlepší a konečnou nabídku

Warner Bros Discovery odmítla upravenou nepřátelskou nabídku od Paramount Skydance na odkup akcií za 30 dolarů, přesto nechala otevřené dveře pro poslední pokus o dohodu. Paramount má dostat sedm dní na to, aby přišel s „nejlepší a konečnou“ verzí nabídky.

Koalice rozjela debatu o cenách potravin, konkrétní kroky zatím neukázala

Vládní koaliční rada přerušila projednávání návrhů, které mají mířit na nižší ceny potravin. Ve hře jsou změny kolem marží, sběr dat o cenách i debata o DPH, jenže mezi koaličními partnery zatím není shoda na tom, kudy se vydat.

Při požáru v domě v provincii Barcelona zahynulo pět mladistvých

Pět mladistvých zemřelo a čtyři další mladí lidé utrpěli zranění v pondělí večer při požáru v domě ve městě Manlleu v provincii Barcelona na severovýchodě Španělska, informovala dnes místní média. Příčina požáru, který vypukl v nejvyšším patře budovy, se vyšetřuje. Oběti byly podle deníku El Periódico ve věku 14 až 18 let.

V Ženevě začalo druhé kolo nepřímých rozhovorů USA a Íránu o jaderném programu

V Ženevě dnes začalo druhé kolo nepřímých jednání mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu Teheránu. S odvoláním na íránská státní média o tom informují tiskové agentury. Úspěch jednání podle íránského zdroje agentury Reuters závisí i na tom, zda se USA vyvarují nerealistických požadavků.

Nezaspat za konkurencí. Apple se přiklání k videopodcastům

Americká společnost Apple přinese změny do své aplikace Apple Podcasts. Uživatelům umožní plynulejší přecházení mezi podcastem a videem. Následuje tak konkurenci, jako jsou YouTube a Spotify – tyto platformy umožňují sledování videopodcastů, které se stávají stále populárnějšími hlavně mezi mladými lidmi.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama