Rusko vede konvenční válku na Ukrajině a proti Evropě vedlo hybridní energetickou válku. Ale selhalo. Evropská unie (EU) již není na fosilních palivech závislá jako před začátkem konfliktu. Ukázala to analýza think-tanku Ember, na kterou upozornil server Business Insider. Blok je na cestě k trvalé energetické udržitelnosti.
V první polovině letošního roku podle analýzy EU vyrobila větrnou a solární energií více elektřiny než fosilními palivy. Jedná se o významný milník vzhledem k událostem z roku 2022, kdy se blok ocitl na hraně energetické krize.
Rusko utahovalo kohoutky, ceny zemního plynu prudce rostly a členské státy hledaly alternativní dovoz. Od té doby však pomáhá uspokojovat poptávku čistá energie, jež kompletně snížila naši závislost na fosilních palivech.
Russia's war pushed Europe to a tipping point on wind and solar https://t.co/AepjAdO2wD
— Business Insider (@BusinessInsider) August 1, 2024
Nejde jen o solární a větrnou energii. Dařilo se i produkci vodní energie v důsledku zmírnění sucha v některých oblastech. Jen větrná a solární energie však uspokojila historických 30 procent energetických potřeb regionu, ukázala analýza.
Ropa, plyn a uhlí – fosilní paliva přispívající ke globálnímu oteplování – přispěly dohromady jen 27 procenty. V porovnání se stejným obdobím v roce 2023 jsme podle analýzy svědky historického poklesu podílu fosilních paliv o 17 procent.
LGN se stává nadbytečným
„Milníky, jako je tento, ukazují na velmi jasný směr cesty,“ cituje Business Insider Chrise Rosslowea, analytika ze společnosti Embre. „Otázkou není zda, ale kdy obnovitelné zdroje ovládnou evropský energetický systém.“
Zpráva think-tanku uvádí, že není jasné, jak rychle bude podíl fosilních paliv v EU ztrácet. Řada nových projektů v oblasti solární a větrné energie však podle ní naznačuje, že tento pozorovaný bod zlomu by mohl být trvalý.
Vyvolává to ovšem otázky ohledně usilovného budování nových terminálů v USA a Kanadě na vývoz zkapalnělého zemního plynu (LGN) na evropský kontinent. USA jsou jeho největším vývozcem.
V separátní zprávě think-tank předpověděl globální přebytek LGN do roku 2026 a podstatný pokles poptávky v EU do roku 2030. Potřebovali jsme ho na začátku války pro zabránění energetické krize a diverzifikaci zdrojů. Teď už ne.
Jak uvedla Sarah Brown, programová ředitelka Ember pro Evropu, navýšili jsme dovoz LGN z trhů jako USA, ignorujeme ale rychle klesající poptávku po plynu v EU. „Nyní je jasné, že globální nabídka LGN daleko převyšuje předpokládanou poptávku,“ řekla Brown.