Reklama

Vědci přišli na to, jak se vypořádat s horečkou dengue. Infikovali komáry „nepřátelskou“ bakterií

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Ve městě Jogyakarta v Indonésii provedli vědci průlomový pokus a zřejmě objevili recept na zákeřnou horečku dengue. Komáry, kteří ji přenášejí, infikovali bakterií, která viru nedovolí se rozmnožit. Případy nemoci klesly o 77 %, informuje BBC.

Vědci ale přišli na to, že když nakazí komáry bakterií Wolbachia, tak ta zablokuje viru přístup do buněk a znemožní mu se množit. Komáři tak prakticky přestanou být nakažliví. Bakterie přitom komárům neublíží. Jedna z výzkumnic, Katie Anders, označila bakterii za „přímo zázračnou„.

Vědci použili při pokusu pět milionů komárů, každé dva týdny umísťovali do města komáří vajíčka v kyblících s vodou. Vyrobit kompletně nakaženou populaci komárů trvalo devět měsíců. Poté rozdělili město na 24 částí a v polovině z nich vypustili komáry nakažené bakterií. Výsledky, které publikovali v odborném časopise New England Journal of Medicine, byly ohromující. Počet případů horečky se snížil o 77 % a případy s těžkým průběhem, které vyžadovaly hospitalizaci, klesly o 86 %. Projekt byl tak úspěšný, že vědci nakonec vypustili komáry nakažené bakterií do celého města.

Je to úžasné. Abych byla upřímná, výsledky jsou mnohem lepší, než jsme doufali,“ řekla Anders. „Náš objev je skutečně průlomový, a myslím, že ještě větší význam může mít ve větších městech, kde horečka dengue opravdu ohrožuje veřejné zdraví,“ uvedla.

Bakterie je „dědičná“

Jakmile bakterie komára nakazí, drží se v něm dlouho, navíc se může přenést i na potomky. Tato metoda má tedy větší výhody než dosavadní pokusy, jak se s horečkou vypořádat, například pomocí insekticidů či sterilizace komárů, které jsou dočasné.

Epidemiolog David Hamer na Bostonské univerzitě řekl, že tato metoda má „ohromný potenciál“ jak léčit jiná vážná onemocnění, která též přenášejí komáři, například virus Zika či žlutou zimnici.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Intenzivní cvičení zvyšuje riziko rozvoje nemoci motorického neuronu
Podle nejnovějších vědeckých zjištění pravidelné a namáhavé cvičení zvyšuje riziko rozvoje nemoci motorického neuronu (MND) u lidí, kteří jsou k onemocnění náchylní.
dinosaurus
I velké druhy mohou zůstat vědci po léta neodhaleny. Kosti dnes už potvrzeného nového druhu dinosaura, který patřil k největším na Zemi, byly před více než deseti lety objeveny v Austrálii. Cesta k identifikaci nového druhu je ale dlouhá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama