Reklama

Vědci objevili neznámý druh člověka, žil před asi 130 000 lety

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Archeologové objevili kosti doposud neznámého předka člověka. Pojmenován byl po místě, kde byl objeven – Homo Nešer Ramla. Vědci z Tel Aviv University a Hebrew University of Jerusalem o tomto objevu informovali v časopise Science.

V těžební oblasti cementárny ve středním Izraeli byly nalezeny kosti koní, daňků a praturů, ale i kamenné nástroje a lidské kosti. Část lebky a čelisti dle mezinárodního týmu patří doposud neznámému předku člověka.

Dle vědců sdílí morfologické znaky jak s neandrtálci, tak s archaickým člověkem. V případě neandrtálců je podobnost zejména v zubech a čelisti, v případě člověka v lebce. Homo Nešer Ramla, jak byl pojmenován, je však velmi odlišný od moderních lidí. Struktura jeho lebky je jiná, nemá žádnou bradu a má velmi velké zuby.

Ostatky se datují do období před 140 000 až 120 000 lety. Tým si ovšem myslí, že první zástupci Homo Nešer Ramla byli na Blízkém východě přítomni již před 400 000 lety.

Objev nového typu člověka má velký vědecký význam. Dává nový smysl dříve nalezeným lidským fosilím, umožňuje přidat další kousek do skládačky lidské evoluce a porozumět migraci lidí ve starém světě,“ uvedl dle ScienceDaily profesor Israel Hershkovitz.

Homo Nešer Ramla uměl vyrábět pokročilé nástroje a pravděpodobně s místními Homo sapiens, kteří do oblasti dorazili před asi 200 000 lety, interagoval.

Objev zpochybňuje hypotézu o neandrtálcích

Objev navíc zpochybňuje běžně uznávanou hypotézu, že neandrtálci pocházeli z Evropy. Dle hypotézy byly malé skupiny neandrtálců nuceny migrovat na jih, aby unikly šířícím se ledovcům, přičemž některé přišly do Izraele před 70 000 lety. To však nález fosílií zpochybňuje.

Neandrtálci ze západní Evropy jsou tak dle nového objevu nejspíše jen zbytkem mnohem větší populace, která žila v oblasti Východního Středomoří.

Populace X

Genetici zabývající se DNA evropských neandrtálců již dříve navrhli existenci populace podobné neandrtálcům. „Chybějící populace“ nebo „populace X“, jak ji vědci nazvali, která by se před více než 200 000 lety spojila s Homo sapiens. Přávě Homo Nešer Ramla by touto populací mohl být.

Dle vědců by navíc některé lidské fosilie nalezené dříve v Izraeli, které antropology matou léta, mohly patřit do stejné skupiny.

Jako křižovatka mezi Afrikou, Evropou a Asií sloužil Izrael jako místo, kde se různé lidské populace navzájem mísily, aby se později rozšířily po celém starém světě. Objev z lokality Nešer Ramla píše novou a fascinující kapitolu v příběhu lidstva,“ dodala doktorka Rachel Sarig.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Xavier Novell se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických erotických fikcí

Nejmladší španělský biskup se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických...

Dvaapadesátiletý Xavier Novell se stal v roce 2010 nejmladším španělským biskupem. Teprve nedávno se však vzdal slibu celibátu. Za tímto rozhodnutím má stát jeho vztah se spisovatelkou Silvií Caballolovou, která se dosud prezentovala zejména jako autorka satanistických erotických fikcí. Jeho bývalí kolegové vyjádřili podezření, že je ovlivněn démony.

Žena (62) potřetí otěhotněla s manželem (72), který je po vasektomii....

Jenny, na sociální síti Instagram známá jako The Good Wifey, s tím, že by k jejím dvěma dospělým dětem přibylo v pokročilém věku další, nepočítala ani ve snu. Vždyť už 16 let nemenstruovala a její 72-letý muž je po vasektomii.
influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji

Influencerku vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli tomu, že byla...

Známá německá influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli jejímu vzhledu. Prý vypadala až moc sexy.
Matteo Messina Denaro

Turista obětí policejního omylu! Policie si ho spletla s nejhledanějším bossem...

Italská prokuratura nechala minulý týden v Nizozemsku zatknout muže, o němž se domnívala, že je nejhledanějším bossem sicilské mafie. Britský turista se však zločinci pouze podobal a po několika dnech strávených ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy byl propuštěn na svobodu.
Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin, známý jako lék proti bolestem i horečce, vědci testují jako potenciální léčbu agresivní formy rakoviny prsu. Tento levný a běžně dostupný lék by mohl dobře fungovat v kombinaci s imunoterapií.
Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů

Absolutní šílenost! Pilot při průletu tunelem překonal hned několik světových rekordů

Pro drtivou většinu populace nemožné a asi i nepochopitelné. Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů. Čeho se nejvíce bál a jaké vlastně byly jeho pocity po tomto parádním činu?
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama