menu

24.7 C
Czech
Úterý 28. května 2024

Oběťmi neštěstí na Mallorce jsou dvě německé turistky, Španělka a Senegalec

Při čtvrtečním zřícení terasy baru na Mallorce zemřeli dva zaměstnanci baru - 23letá Španělka a 44letý Senegalec - a dvě mladé německé turistky, uvedla dnes podle agentury AFP místní policie.

Vzrušující vítězství přineslo České republice sedmý titul mistra světa po 14 letech čekání

Česká hokejová reprezentace získala na domácím ledě sedmý titul mistrů světa, když v těžkém finále porazila Švýcarsko 2:0. Toto historické vítězství přišlo 14 let po posledním zisku titulu v roce 2010. Rozhodující gól vstřelil v 50. minutě David Pastrňák, kterého doplnil závěrečným gólem David Kämpf.

Vědci naslouchají velrybám a snaží se naučit jejich řeč

Sledujte nás na sítích

Vědci poprvé na světě vedli „konverzaci“ s velrybou. Nyní se snaží zjistit, co si tito savci vlastně povídají. Jejich setkání by totiž mohlo být prvním krokem ke komunikaci s jinou než lidskou inteligencí, napsala BBC.

Reklama

V roce 2021 u pobřeží jihovýchodní Aljašky šestičlenný tým přehrál nahrávku pozdravného volání keporkaka pomocí podvodního reproduktoru. Byli ohromeni, když jim další keporkak, kterého pojmenovali Twain, odpověděl konverzačním způsobem.

„Je to jako zažít jiný svět. Slyšíte, jak se vynořují na hladinu. Pak se ozve velký nádech, vidíte je a jsou všichni pohromadě jako skupina. Je to prostě neuvěřitelné,“ říká Josie Hubbardová, odbornice na chování zvířat, která si v současné době dělá doktorát na Kalifornské univerzitě.

Hubbardová byla na výzkumné lodi, která plula s vypnutými motory v kanálu Frederick Sound na Aljašce, když se poprvé setkala s keporkaky. „Podle předpisů musíte zastavit několik set metrů (od nich) a vypnout motor,“ řekla vědkyně. Vzácně se podle ní stane, že se tito kytovci přiblíží. V tomto případě 38letý Twain skutečně připlul k lodi a pokračoval v kroužení kolem plavidla po dobu 20 minut.

Vědkyně je členkou výzkumného týmu Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI), který doufá, že pochopí složitost komunikace a inteligenci keporkaků. Hubbardová na horní palubě nevnímala práci zvukařů, která probíhala pod hladinou. V podpalubí Brenda McCowanová vysílala nahraný velrybí zpěv přes podvodní reproduktor. Když se Twain konečně vzdálil, Hubbardová seběhla dolů a našla tam vzrušenou skupinku. Zjistila, že Twain se „ozval“ a navázal „rozhovor“, který trval celých 20 minut.

Reklama

Dlouhé, rytmické a neustále se vyvíjející velrybí písně se mohou rozléhat po oceánských dnech. Povídají si pískáním a pulzováním nebo pomocí echolokace malují obrazy svého podmořského světa.

Velryby okouzlují lidi už po staletí. Vykazují totiž dlouhý seznam chování podobného lidskému. Spolupracují mezi sebou i s jinými druhy. Navzájem se učí užitečným dovednostem, starají se o svá mláďata a hrají si. Na rozdíl od lidí však u velryb není dominantním smyslem zrak, ale sluch. Ponořte se 200 metrů pod hladinu oceánu a dostanete se mimo dosah světla. Na druhou stranu se zvuk může ve vodě pohybovat dál a rychleji než ve vzduchu.

Kytovci z podřádu kosticovců, včetně keporkaků či plejtváků obrovských, mají vyvinutý jedinečný hrtan, který jim umožňuje vydávat zvuky o velmi nízké frekvenci, které se mohou šířit na obrovské vzdálenosti. Naproti tomu podřád ozubených, který zahrnuje vorvaně, delfíny, sviňuchy a kosatky, patří mezi nejhlasitější živočichy na Zemi a ke komunikaci používá ultrarychlé cvakání, které mu slouží k echolokaci, aby „viděl“ svůj svět, a také jemné pulzy a pískání.

Kytovci se vyvíjeli více než 50 milionů let. Na zvuky spoléhají při vzájemné komunikaci, navigaci, hledání partnerů a potravy, obraně svých teritorií a zdrojů a při vyhýbání se predátorům. Jejich mláďata žvatlají podobně jako ta lidská, o některých se předpokládá, že mají jména, a skupiny z různých částí oceánu mají regionální dialekty. Velryby byly slyšeny, jak napodobují dialekty cizích skupin – a o některých se dokonce předpokládá, že se pokoušejí o lidskou řeč.

Zpěvy keporkaků jsou považovány za jedny z nejsložitějších v živočišné říši. První nahrávku pořídil v roce 1952 inženýr amerického námořnictva Frank Watlington. Téměř o 20 let později si mořský biolog Roger Payne všiml, že tato volání jsou uspořádána do opakujících se vzorců. To změnilo chápání velrybích vokálů a podnítilo zájem, který vedl k desetiletím výzkumu.

Výzkumný tým SETI doufá, že rozluštění komunikace velryb by mohlo pomoci porozumět mimozemšťanům, pokud se s nimi lidé setkají. Skupina předpokládá, že velrybí zvuky obsahují složitá inteligentní sdělení podobná jazykům, které používají lidé nebo potenciálně mimozemšťané. Podle McCowanové je však lidské chápání velrybí komunikace stále ještě v plenkách.

O více než 8000 kilometrů dál skupina odborníků na umělou inteligenci a zpracování přirozeného jazyka, kryptografů, lingvistů, mořských biologů, expertů na robotiku a podmořských zvukařů doufá, že využije AI k rozluštění konverzace vorvaňů.

Projekt CETI (Cetacean Translation Initiative), zahájený v roce 2020 pod vedením mořského biologa Davida Grubera, nepřetržitě nahrává skupinu velryb u pobřeží ostrova Dominika v Karibiku pomocí mikrofonů na bójích, robotických ryb a štítků připevněných na zádech velryb.

Vorvani, kteří mají největší mozek ze všech živočichů, se shromažďují na hladině oceánu v rodinných skupinách a dorozumívají se pomocí sekvencí cvaknutí podobných morseovce.

„Je pro nás obtížné nahlédnout do jejich světa, kromě těchto velmi krátkých interakcí na hladině. Je to tak jedinečný, jemný tvor a děje se toho tolik,“ říká Gruber. „Pokaždé, když se podíváme, najdeme v jejich komunikaci hlubší složitost a strukturu,“ dodal. Věří, že se lidstvo dostává do bodu technologického pokroku, který znamená, že by mohlo velrybí komunikaci dekódovat.

Data shromážděná Grubnerovým týmem byla zpracována pomocí algoritmů strojového učení k detekci a klasifikaci cvaknutí, přičemž výsledky mají být zveřejněny letos.

Gruber doufá, že výzkum projektu CETI posílí vztah lidí k přírodě. „Umělá inteligence by nám mohla umožnit pochopit komunikační systémy mnoha jiných forem života na mnohem hlubší úrovni. Myslím, že by bylo pro svět dobré, kdybychom skutečně naslouchali – kdybychom se hluboce zajímali o to, co nám velryby říkají,“ uzavřel.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kanibalové loví osamělé turisty. V americkém národním parku beze stopy mizí lidé

Po celá staletí se v souvislosti s americkým Národním parkem Great Smoky Mountains mluví o kanibalech, divokých lidech lovících osamělé turisty. Legenda, nebo děsivá realita? Skutečně tam záhadně zmizelo nejméně pět lidí.

Turbulence způsobily zranění dalších dvanácti osob, tentokrát na palubě letadla mířícího do Dublinu

V neděli se letadlo společnosti Qatar Airways letící z katarského Dauhá do irského Dublinu potýkalo s turbulencemi, které podle letištních úřadů způsobily zranění dvanácti osob. K incidentu došlo nad Tureckem a postihlo šest cestujících a šest členů posádky.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kanibalové loví osamělé turisty. V americkém národním parku beze stopy mizí lidé

Po celá staletí se v souvislosti s americkým Národním parkem Great Smoky Mountains mluví o kanibalech, divokých lidech lovících osamělé turisty. Legenda, nebo děsivá realita? Skutečně tam záhadně zmizelo nejméně pět lidí.

Turbulence způsobily zranění dalších dvanácti osob, tentokrát na palubě letadla mířícího do Dublinu

V neděli se letadlo společnosti Qatar Airways letící z katarského Dauhá do irského Dublinu potýkalo s turbulencemi, které podle letištních úřadů způsobily zranění dvanácti osob. K incidentu došlo nad Tureckem a postihlo šest cestujících a šest členů posádky.

Mladší dceři dala všechen majetek. Ta ji pak vystěhovala do nejhorší LDN v kraji

Ty nejbizarnější a často nejsmutnější příběhy píše sám život. Nad zkušeností naší čtenářky zůstává zdravý rozum stát. Dokonale ji vystihuje přísloví – pro dobrotu na žebrotu, láska je slepá a také – hloupost je věčná.

Rusové jezdí na koncertní dovolené, aby viděli své hvězdy

Západní popové hvězdy Rusko převážně bojkotují kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Ruští hudební fanoušci však zřejmě tak zoufale touží vidět své oblíbené umělce, že platí tisíce za "koncertní dovolenou" v zahraničí, napsal deník The Daily Telegraph.

La Rinconada: Život na hranici přežití v nejvyšší osadě světa

Život v peruánském městečku La Rinconada, které leží ve ve výšce přes 16 000 metrů nad mořem, není ničím výjimečným. Tento "Ďáblův ráj", jak se mu příznačně přezdívá, není pro slabé povahy. Město sužuje drsné klima a hladina kyslíku je drasticky nižší než na úrovni moře. Jeho obyvatelé však přesto vytrvávají, hnáni příslibem zlata v této odlehlé části peruánských And.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Guvernér Floridy bojuje proti aktivistům, nikoli klimatickým změnám  

Florida patří mezi americké státy nejvíce ohrožené vzestupem mořských hladin a od května ji sužují vyčerpávající vedra. Přesto guvernér státu Ron DeSantis podepsal sérii zákonů nazvaných „Don’t Say Climate Change“, které stát prakticky vylučují z boje proti klimatickým změnám. Do guvernéra se teď veřejně pustil místní meteorolog.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.

Historická dohoda signalizuje novou éru strategického partnerství mezi Ruskem a Uzbekistánem

Nedávná dohoda podepsaná během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Taškentu představuje klíčový okamžik ve Střední Asii: Rusko se chystá v Uzbekistánu postavit první malou jadernou elektrárnu v regionu. Tento přelomový projekt nejenže znamená začátek nové etapy ve vztazích mezi Uzbekistánem a Ruskem, ale také podtrhuje rozšiřující se vliv Ruska a jeho vyspělý technologický export v Asii uprostřed probíhajících západních sankcí.
Reklama
Reklama