menu

18.5 C
Czech
Středa 23. dubna 2025

Nejsilnější fotografií roku je snímek chlapce z Gazy, který přišel o obě ruce

Letošní hlavní cenu prestižní soutěže World Press Photo získala palestinská fotografka Samar Abu Elouf. Ocenění získala za snímek devítiletého Mahmúda Adžúra, který přišel o obě ruce během izraelského leteckého útoku na Gazu. Fotografii pořídila pro deník The New York Times během chlapcova léčení v katarském Dauhá.

Rusko s koncem velikonočního příměří podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu. Použilo při něm 96 dronů a tři střely, oznámilo ukrajinské letectvo. V Mykolajivu, Chersonu a Čerkasích byly během leteckého poplachu slyšet výbuchy, uvedl portál Ukrajinska pravda. Sirény se některými ukrajinskými regiony podle agentury Reuters rozezněly nedlouho po půlnoci místního času, kdy skončilo krátké velikonoční příměří.

Vědci naslouchají velrybám a snaží se naučit jejich řeč

Vědci poprvé na světě vedli „konverzaci“ s velrybou. Nyní se snaží zjistit, co si tito savci vlastně povídají. Jejich setkání by totiž mohlo být prvním krokem ke komunikaci s jinou než lidskou inteligencí, napsala BBC.

V roce 2021 u pobřeží jihovýchodní Aljašky šestičlenný tým přehrál nahrávku pozdravného volání keporkaka pomocí podvodního reproduktoru. Byli ohromeni, když jim další keporkak, kterého pojmenovali Twain, odpověděl konverzačním způsobem.

„Je to jako zažít jiný svět. Slyšíte, jak se vynořují na hladinu. Pak se ozve velký nádech, vidíte je a jsou všichni pohromadě jako skupina. Je to prostě neuvěřitelné,“ říká Josie Hubbardová, odbornice na chování zvířat, která si v současné době dělá doktorát na Kalifornské univerzitě.

Hubbardová byla na výzkumné lodi, která plula s vypnutými motory v kanálu Frederick Sound na Aljašce, když se poprvé setkala s keporkaky. „Podle předpisů musíte zastavit několik set metrů (od nich) a vypnout motor,“ řekla vědkyně. Vzácně se podle ní stane, že se tito kytovci přiblíží. V tomto případě 38letý Twain skutečně připlul k lodi a pokračoval v kroužení kolem plavidla po dobu 20 minut.

Vědkyně je členkou výzkumného týmu Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI), který doufá, že pochopí složitost komunikace a inteligenci keporkaků. Hubbardová na horní palubě nevnímala práci zvukařů, která probíhala pod hladinou. V podpalubí Brenda McCowanová vysílala nahraný velrybí zpěv přes podvodní reproduktor. Když se Twain konečně vzdálil, Hubbardová seběhla dolů a našla tam vzrušenou skupinku. Zjistila, že Twain se „ozval“ a navázal „rozhovor“, který trval celých 20 minut.

Dlouhé, rytmické a neustále se vyvíjející velrybí písně se mohou rozléhat po oceánských dnech. Povídají si pískáním a pulzováním nebo pomocí echolokace malují obrazy svého podmořského světa.

Velryby okouzlují lidi už po staletí. Vykazují totiž dlouhý seznam chování podobného lidskému. Spolupracují mezi sebou i s jinými druhy. Navzájem se učí užitečným dovednostem, starají se o svá mláďata a hrají si. Na rozdíl od lidí však u velryb není dominantním smyslem zrak, ale sluch. Ponořte se 200 metrů pod hladinu oceánu a dostanete se mimo dosah světla. Na druhou stranu se zvuk může ve vodě pohybovat dál a rychleji než ve vzduchu.

Kytovci z podřádu kosticovců, včetně keporkaků či plejtváků obrovských, mají vyvinutý jedinečný hrtan, který jim umožňuje vydávat zvuky o velmi nízké frekvenci, které se mohou šířit na obrovské vzdálenosti. Naproti tomu podřád ozubených, který zahrnuje vorvaně, delfíny, sviňuchy a kosatky, patří mezi nejhlasitější živočichy na Zemi a ke komunikaci používá ultrarychlé cvakání, které mu slouží k echolokaci, aby „viděl“ svůj svět, a také jemné pulzy a pískání.

Kytovci se vyvíjeli více než 50 milionů let. Na zvuky spoléhají při vzájemné komunikaci, navigaci, hledání partnerů a potravy, obraně svých teritorií a zdrojů a při vyhýbání se predátorům. Jejich mláďata žvatlají podobně jako ta lidská, o některých se předpokládá, že mají jména, a skupiny z různých částí oceánu mají regionální dialekty. Velryby byly slyšeny, jak napodobují dialekty cizích skupin – a o některých se dokonce předpokládá, že se pokoušejí o lidskou řeč.

Zpěvy keporkaků jsou považovány za jedny z nejsložitějších v živočišné říši. První nahrávku pořídil v roce 1952 inženýr amerického námořnictva Frank Watlington. Téměř o 20 let později si mořský biolog Roger Payne všiml, že tato volání jsou uspořádána do opakujících se vzorců. To změnilo chápání velrybích vokálů a podnítilo zájem, který vedl k desetiletím výzkumu.

Výzkumný tým SETI doufá, že rozluštění komunikace velryb by mohlo pomoci porozumět mimozemšťanům, pokud se s nimi lidé setkají. Skupina předpokládá, že velrybí zvuky obsahují složitá inteligentní sdělení podobná jazykům, které používají lidé nebo potenciálně mimozemšťané. Podle McCowanové je však lidské chápání velrybí komunikace stále ještě v plenkách.

O více než 8000 kilometrů dál skupina odborníků na umělou inteligenci a zpracování přirozeného jazyka, kryptografů, lingvistů, mořských biologů, expertů na robotiku a podmořských zvukařů doufá, že využije AI k rozluštění konverzace vorvaňů.

Projekt CETI (Cetacean Translation Initiative), zahájený v roce 2020 pod vedením mořského biologa Davida Grubera, nepřetržitě nahrává skupinu velryb u pobřeží ostrova Dominika v Karibiku pomocí mikrofonů na bójích, robotických ryb a štítků připevněných na zádech velryb.

Vorvani, kteří mají největší mozek ze všech živočichů, se shromažďují na hladině oceánu v rodinných skupinách a dorozumívají se pomocí sekvencí cvaknutí podobných morseovce.

„Je pro nás obtížné nahlédnout do jejich světa, kromě těchto velmi krátkých interakcí na hladině. Je to tak jedinečný, jemný tvor a děje se toho tolik,“ říká Gruber. „Pokaždé, když se podíváme, najdeme v jejich komunikaci hlubší složitost a strukturu,“ dodal. Věří, že se lidstvo dostává do bodu technologického pokroku, který znamená, že by mohlo velrybí komunikaci dekódovat.

Data shromážděná Grubnerovým týmem byla zpracována pomocí algoritmů strojového učení k detekci a klasifikaci cvaknutí, přičemž výsledky mají být zveřejněny letos.

Gruber doufá, že výzkum projektu CETI posílí vztah lidí k přírodě. „Umělá inteligence by nám mohla umožnit pochopit komunikační systémy mnoha jiných forem života na mnohem hlubší úrovni. Myslím, že by bylo pro svět dobré, kdybychom skutečně naslouchali – kdybychom se hluboce zajímali o to, co nám velryby říkají,“ uzavřel.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Varování před čínskou špionáží v Londýně: I stromy a zdi mají uši

Čínští špióni odposlouchávající lavičky v parcích, hospody nebo pětihvězdičkové hotely v Londýně. Zní to jako námět na nějaký špionážní film? Bezpečnostní zdroje ovšem varovaly, že centrum metropole je v tomto ohledu velice nebezpečné. Nejde přitom jen o špionáž, na britské lékaře útočí čínští hackeři, kteří se snaží ukrást jejich data.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednání o míru v Londýně se odkládá. Zelenskyj na podmínku s Krymem nepřistoupí, Rubio nepřijede

Klíčová jednání v Londýně, která měla přiblížit situaci na Ukrajině ke kýženému míru, se odkládají. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se jich nezúčastní. Důvodem je rostoucí neshoda mezi USA a Ukrajinou ohledně Krymu.

Khloé Kardashian otevírá brány Calabasasu. Kamery už čekají

Z Kalifornie přichází další zpráva ze života klanu Kardashianových. Khloé oznámila nový spin-off pro stanici Hulu, který má nabídnout pohled do zákulisí jejich slavné čtvrti.

Musk od května utlumí čas ve skupině, do které ho povolal prezident USA Trump

Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump, a začne se více věnovat automobilce Tesla. Musk to oznámil v úterý, informovala v noci na dnešek agentura Reuters.

Rakev s tělem papeže Františka byla přemístěna do baziliky svatého Petra

Rakev s pozůstatky papeže Františka se dnes ráno vydala na cestu z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde se s ním ode dneška do pátku bude moci rozloučit veřejnost. Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30.

Trumpova cla uvalená na Čínu uškodila výrobě humanoidních robotů Tesly

Automobilku Tesla nezasáhla obchodní válka mezi USA a zbytkem světa jen přes automobilový průmysl, ale i vzácné nerosty. Omezení jejich dovozu na americký trh ze strany Číny se dotklo sériové výroby humanoidního robota Optimus. Miliardář Elon Musk uvedl, že s Pekingem probíhají jednání. Ten se chce ujištění, že vzácné nerosty nebudou použity pro vojenské účely.

Ruský dronový útok na autobus zabil v Dněpropetrovské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to dnes ráno šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak na platformě Telegram. Autobus vezl lidi do práce. Úřady hlásí vlnu útoků na civilní infrastrukturu na východě, jihu a v centrální části Ukrajiny. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 134 dronů, z nichž se 67 podařilo sestřelit a dalších 47 nedoletělo do cíle, uvedlo ukrajinské letectvo, které ke zmatení nepřátelských dronů používá rušení. Ruské útoky nicméně podle ukrajinských úřadů zničily energetický objekt, zásobující elektřinou oblastní město Cherson na jihovýchodě země.

Axios: Trump chce přimět Ukrajinu uznat ruskou okupaci bez bezpečnostních záruk

Spojené státy ve středu 23. dubna očekávají odpověď od Kyjeva na návrh mírové dohody, která znamená přijetí okupace Ukrajiny, a tedy ohromné ústupky ze strany napadené země. Rámec počítá s tím, že USA uznají Krym a další okupovaná území jako ruská. Pokud na to Kyjev nepřistoupí, Bílý dům se může z mírových rozhovorů stáhnout.
Reklama

DOPORUČUJEME

Poslední svědci holokaustu. Brzy už neuslyšíme ani jednoho

Mohli být číslem. Místo toho přežili. Dnes jsou posledními živými svědky doby, která se nesmí opakovat. Jenže čas běží. A s ním pomalu mizí i jejich hlasy.

Varování před čínskou špionáží v Londýně: I stromy a zdi mají uši

Čínští špióni odposlouchávající lavičky v parcích, hospody nebo pětihvězdičkové hotely v Londýně. Zní to jako námět na nějaký špionážní film? Bezpečnostní zdroje ovšem varovaly, že centrum metropole je v tomto ohledu velice nebezpečné. Nejde přitom jen o špionáž, na britské lékaře útočí čínští hackeři, kteří se snaží ukrást jejich data.

Krvavý víkend v Keni. Lev zabil čtrnáctiletou dívku, slon udupal muže

Keňský úřad pro ochranu přírody (KWS) o víkendu oznámil dvě tragické události související s volně žijícími zvířaty. Nedaleko hlavního města Nairobi zabil lev čtrnáctiletou dívku a ve střední Keni usmrtil slon čtyřiapadesátiletého muže.

Velikonoční pondělí: Proč kluci hodují a co se už skoro zapomnělo

Barevné mašle, smích a vůně mazance. Velikonoční pondělí je jarní svátek, který v sobě míchá staré pohanství, křesťanské oslavy i lidové pověry. A hlavně – pořád umí být zábavné. Pokud víte, jak na něj.

Splnil si sen a navštívil Severní Koreu. Jak britský turista prožil pět dní v izolované zemi?

Nadšený cestovatel Anthony Macfarlane (31 let) si splnil navzdory protestům své rodiny a přátel svůj mnohaletý sen. Navštívit Severní Koreu. Přes cestovní kancelář odletěl do Číny a z ní přímo do Pchjongjangu, kde se zúčastnil maratonu a prohlídky hlavního města.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednání o míru v Londýně se odkládá. Zelenskyj na podmínku s Krymem nepřistoupí, Rubio nepřijede

Klíčová jednání v Londýně, která měla přiblížit situaci na Ukrajině ke kýženému míru, se odkládají. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se jich nezúčastní. Důvodem je rostoucí neshoda mezi USA a Ukrajinou ohledně Krymu.

Khloé Kardashian otevírá brány Calabasasu. Kamery už čekají

Z Kalifornie přichází další zpráva ze života klanu Kardashianových. Khloé oznámila nový spin-off pro stanici Hulu, který má nabídnout pohled do zákulisí jejich slavné čtvrti.

Musk od května utlumí čas ve skupině, do které ho povolal prezident USA Trump

Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump, a začne se více věnovat automobilce Tesla. Musk to oznámil v úterý, informovala v noci na dnešek agentura Reuters.

Rakev s tělem papeže Františka byla přemístěna do baziliky svatého Petra

Rakev s pozůstatky papeže Františka se dnes ráno vydala na cestu z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde se s ním ode dneška do pátku bude moci rozloučit veřejnost. Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30.

Trumpova cla uvalená na Čínu uškodila výrobě humanoidních robotů Tesly

Automobilku Tesla nezasáhla obchodní válka mezi USA a zbytkem světa jen přes automobilový průmysl, ale i vzácné nerosty. Omezení jejich dovozu na americký trh ze strany Číny se dotklo sériové výroby humanoidního robota Optimus. Miliardář Elon Musk uvedl, že s Pekingem probíhají jednání. Ten se chce ujištění, že vzácné nerosty nebudou použity pro vojenské účely.

Ruský dronový útok na autobus zabil v Dněpropetrovské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to dnes ráno šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak na platformě Telegram. Autobus vezl lidi do práce. Úřady hlásí vlnu útoků na civilní infrastrukturu na východě, jihu a v centrální části Ukrajiny. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 134 dronů, z nichž se 67 podařilo sestřelit a dalších 47 nedoletělo do cíle, uvedlo ukrajinské letectvo, které ke zmatení nepřátelských dronů používá rušení. Ruské útoky nicméně podle ukrajinských úřadů zničily energetický objekt, zásobující elektřinou oblastní město Cherson na jihovýchodě země.

Axios: Trump chce přimět Ukrajinu uznat ruskou okupaci bez bezpečnostních záruk

Spojené státy ve středu 23. dubna očekávají odpověď od Kyjeva na návrh mírové dohody, která znamená přijetí okupace Ukrajiny, a tedy ohromné ústupky ze strany napadené země. Rámec počítá s tím, že USA uznají Krym a další okupovaná území jako ruská. Pokud na to Kyjev nepřistoupí, Bílý dům se může z mírových rozhovorů stáhnout.

RFK Jr. opět vyvolal kontroverzi výroky o autismu

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. znovu čelí vlně kritiky kvůli výrokům, které mnozí považují za stigmatizující a vědecky nepodložené.

Průzkum: Většině lidí na klimatu záleží, ale mlčí. Mylně se domnívají, že jsou v menšině

Drtivá většina populace podporuje boj proti změně klimatu, ale mlčí a nedává to nijak najevo. Důvod? Každý si myslí, že je v menšině. Průzkum ukázal, jak důležité je nejen o klimatických změnách, ale o všech problémech otevřeně mluvit.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás