Na sociálních sítích koluje řada příspěvků s varováním, že očkovací látky proti covidu-19 mohou ovlivnit plodnost žen. Odborníci však upozorňují, že taková tvrzení jsou neopodstatněná. Někteří z nich podobné výroky označili za děsivé příběhy z dílny antivakcinační kampaně, které se nezakládají na pravdě. O problematice podrobně informoval zpravodajský web BBC, časopis Forbes nebo web Everyday Health.
Zatímco pracovníci ve zdravotnictví při imunizaci co největšího počtu lidí proti covidu-19 závodí s časem, objevují se další překážky, které jejich úsilí dále komplikují. Mezi ně patří i mylné představy a nepravdivé zprávy o nových vakcínách a nebezpečí, které údajně představují.
Jednou z „oblíbených“ zvěstí je, že vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, způsobují neplodnost. Toto tvrzení vede mnoho žen k tomu, aby si očkování dvakrát rozmyslely. Neexistuje však žádný „věrohodný biologický mechanismus“, kterým by vakcína mohla ovlivnit plodnost, řekla podle BBC profesorka Lucy Chappell z King’s College v Londýně.
Existují nějaké vědecké důkazy za tvrzením, že vakcíny proti covidu-19 způsobují neplodnost?
Neexistují, tvrdí doktorka Kristina Adams Waldorf, profesorka v oboru porodnictví a gynekologie z UW Medicine v Seattlu. Podle jejích slov je tato lež „velmi chytrým způsobem, jak se pokusit odradit lidi od očkování, součást koordinované antivakcinační dezinformační kampaně,“ cituje web Everyday Health lékařku.
„Setkáváme se s řadou dezinformací namířených proti očkování, které vypadají, jako by pocházely z renomovaného zdroje,“ dodává Waldorfová a vysvětluje, že toto konkrétní tvrzení je obzvláště nevyzpytatelné a účinné. Důvodem je kombinace obavy z očkování proti covidu s hluboce zakořeněnými obavami mnoha žen o jejich plodnost a budoucí schopnost otěhotnět.
Jak mRNA vakcíny fungují?
Očkování pracuje na principu RNA (ribonukleové kyseliny), ve které je zakódována genetická informace pro takzvaný spike protein koronaviru. Jedná se o hrot na povrchu viru, který mu umožňuje proniknout do hostitelské buňky. Po očkování si naše tělo tento protein vytvoří samo. To vede k imunitní odpovědi: produkci protilátek a bílých krvinek k boji proti viru, který imunitní systém rozpozná i v budoucnu.
RNA v tomto typu vakcíny tedy obsahuje část „návodu“ z viru SARS-CoV-2. Jde o novou technologii, ovšem RNA vakcíny vědci začali zkoumat a vyvíjet už před více než 20 lety. Očkovací látka neobsahuje virus a neexistuje způsob, jak by mohla ovlivnit lidskou DNA.
Principy, na kterých fungují různé vakcíny proti covidu-19 srozumitelně popisuje Akademie věd České republiky.
Výhodou RNA vakcín je jejich rychlý vývoj a vysoká účinnost. Naopak nevýhodou je potřeba dlouhodobého skladování při nízkých teplotách. RNA je křehká a při uchovávání při vyšší teplotě po delší dobu dochází k její degradaci.
Profesorka Nicola Stonehouse, viroložka na univerzitě v Leedsu, podle BBC konstatovala, že si neumí představit žádný způsob, jak by vakcína mohla mít dopad na reprodukční zdraví.
Může mít vakcína vliv na vývoj placenty?
Některé příspěvky, které se šíří na internetu, uvádí, že vakcína může ohrozit plodnost, protože obsahuje protein, který hraje klíčovou roli při vývoji placenty. Příspěvky na sociálních sítích tvrdí, že by to mohlo vést tělo k útoku na placentu. Pravda je ale jiná. Vakcína obsahuje protein, který se částečně podobá proteinu syncytin-1, není však dostatečně podobný, aby lidský organismus mohl zmást.
Skutečnost, že příslušné proteiny mají podobnou strukturu, není podstatné, říká profesorka Chappellová, protože na různých místech v přírodě existuje spousta podobných proteinů. Díky své přesné délce a sekvenci jsou však specifické. Lékařka, která se specializuje na zdraví těhotných a žen, které se pokouší přijít do jiného stavu, uvedla, že v souvislosti s vakcínami proti covidu-19 o plodnost svých pacientek nemá obavy.
Zástupce hlavního lékaře v Anglii Jonathan Van-Tam, podle BBC řekl: „Nikdy jsem neslyšel o vakcíně, která by měla vliv na plodnost.“ Nepravdivá tvrzení o vakcínách označil jako „odporný, škodlivý a děsivý příběh, ale to je vše“.
Co bylo dosud vědecky prokázáno?
Někteří poukazují na informaci v dřívější verzi pokynů zveřejněných britskou vládou, podle níž „není známo“, zda má vakcína Pfizer dopad na plodnost. Od té doby byla informace aktualizována, aby bylo jasné, že studie na zvířatech nenaznačují žádné škodlivé účinky na reprodukční systém.
Když vědci říkají, že neexistují „žádné důkazy“, znamená to, že dosud nebyla provedena dlouhodobá studie o této konkrétní vakcíně. To ovšem neznamená, že neexistují žádná fakta nebo že by vědci takzvaně stříleli naslepo.
Doktorka Chappellová zdůraznila, že u podobných vakcín, včetně vakcíny proti chřipce, existuje spousta důkazů, že nemají žádný vliv na plodnost a jsou zcela bezpečné a doporučují se během těhotenství.
Adams Waldorfová dále uvedla: „Nemáme žádné zprávy o neplodnosti u lidí, kteří již dostali vakcíny Moderna nebo Pfizer. Ve skutečnosti byli lidé v těchto klinických studiích požádáni, aby se vyvarovali těhotenství. Některé ženy přesto otěhotněly.“
Během studie vakcíny Pfizer přišlo do jiného stavu 23 žen zapojených do studie. K samovolnému potratu došlo pouze v jednom případě a jednalo se o účastnici, které bylo podáno placebo.
Covid-19 je pro plodnost a těhotenství větším rizikem než vakcinace proti němu
Prodělání covidu-19, proti kterému vakcína chrání, vliv na plodnost mít může. „Je mnohem pravděpodobnější, že budete mít problémy s plodností po covidu než po očkování,“ uvedla doktorka Stonehousová.
Nedávné poznatky naznačují, že covid-19 představuje větší hrozbu pro těhotné ženy, než se dříve předpokládalo. Studie menšího rozsahu zveřejněná v časopise American Journal of Obstetrics & Gynecology 27. ledna zjistila, že těhotné ženy s covidem-19 byly kvůli onemocnění 3,5krát častěji hospitalizovány. Pravděpodobnost úmrtí v souvislosti s covidem-19 se ve srovnání s populací stejného věku zvýšila 13krát.
„Naše studie skutečně naznačuje, že těhotné ženy jsou ve vztahu ke covidu-19 vysoce rizikovou skupinou,“ prohlásila Adams Waldorf, vedoucí autorka v článku. „Obáváme se, že úmrtí matek související s covidem-19 byla značně podhodnocena. S touto skupinou bychom měli být velmi opatrní a nesmíme bagatelizovat rizika toho, co může covid-19 znamenat během těhotenství,“ doplnila americká profesorka. Podle jejího názoru tak výhody očkování daleko převažují nad riziky i v průběhu těhotenství.
Vláda Spojeného království uvedla, že „vakcíny ještě nebyly testovány v těhotenství, takže dokud nebudou k dispozici další informace, těhotným ženám by neměla být běžně podávána“.
Stejně jako v podstatě vše ve zdravotnictví, i zde existuje prvek vyvažování rizik. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je lék proti bolesti, který je volně dostupný v lékárně, s sebou nese malé riziko vzniku vředů a vnitřního krvácení. Riziko pro většinu lidí je však při správném používání tak malé, že je vyváženo výhodami léčby relativně mírné bolesti.
A výhody prevence nemoci, o které je známo, že může být život ohrožující, byly posouzeny jako mnohem větší než jakékoli teoretické riziko očkování. V případě pochybností odborníci lidem doporučují poradit se svým lékařem.