menu

25.8 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Studentské protesty v Bangladéši mají 22 mrtvých, hoří budova televize

Počet mrtvých v důsledku násilností při studentských protestech v Bangladéši vzrostl na 22, uvedla dnes agentura AFP. Večer místního času (odpoledne SELČ) zapálila část demonstrantů budovu státní televizní stanice BTV, uvnitř jsou patrně uvěznění lidé. Demonstranti se v budově televize skryli před policií, uvedly zdroje AFP.

Věda versus fámy: Očkování proti covidu-19 neplodnost nezpůsobuje, říkají odborníci

Sledujte nás na sítích

Na sociálních sítích koluje řada příspěvků s varováním, že očkovací látky proti covidu-19 mohou ovlivnit plodnost žen. Odborníci však upozorňují, že taková tvrzení jsou neopodstatněná. Někteří z nich podobné výroky označili za děsivé příběhy z dílny antivakcinační kampaně, které se nezakládají na pravdě. O problematice podrobně informoval zpravodajský web BBC, časopis Forbes nebo web Everyday Health.

Reklama

Zatímco pracovníci ve zdravotnictví při imunizaci co největšího počtu lidí proti covidu-19 závodí s časem, objevují se další překážky, které jejich úsilí dále komplikují. Mezi ně patří i mylné představy a nepravdivé zprávy o nových vakcínách a nebezpečí, které údajně představují.

Jednou z „oblíbených“ zvěstí je, že vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, způsobují neplodnost. Toto tvrzení vede mnoho žen k tomu, aby si očkování dvakrát rozmyslely. Neexistuje však žádný „věrohodný biologický mechanismus“, kterým by vakcína mohla ovlivnit plodnost, řekla podle BBC profesorka Lucy Chappell z King’s College v Londýně.

Existují nějaké vědecké důkazy za tvrzením, že vakcíny proti covidu-19 způsobují neplodnost?

Neexistují, tvrdí doktorka Kristina Adams Waldorf, profesorka v oboru porodnictví a gynekologie z UW Medicine v Seattlu. Podle jejích slov je tato lež „velmi chytrým způsobem, jak se pokusit odradit lidi od očkování, součást koordinované antivakcinační dezinformační kampaně,“ cituje web Everyday Health lékařku.

„Setkáváme se s řadou dezinformací namířených proti očkování, které vypadají, jako by pocházely z renomovaného zdroje,“ dodává Waldorfová a vysvětluje, že toto konkrétní tvrzení je obzvláště nevyzpytatelné a účinné. Důvodem je kombinace obavy z očkování proti covidu s hluboce zakořeněnými obavami mnoha žen o jejich plodnost a budoucí schopnost otěhotnět.

Reklama

Jak mRNA vakcíny fungují?

Očkování pracuje na principu RNA (ribonukleové kyseliny), ve které je zakódována genetická informace pro takzvaný spike protein koronaviru. Jedná se o hrot na povrchu viru, který mu umožňuje proniknout do hostitelské buňky. Po očkování si naše tělo tento protein vytvoří samo. To vede k imunitní odpovědi: produkci protilátek a bílých krvinek k boji proti viru, který imunitní systém rozpozná i v budoucnu.

RNA v tomto typu vakcíny tedy obsahuje část „návodu“ z viru SARS-CoV-2. Jde o novou technologii, ovšem RNA vakcíny vědci začali zkoumat a vyvíjet už před více než 20 lety. Očkovací látka neobsahuje virus a neexistuje způsob, jak by mohla ovlivnit lidskou DNA.

Principy, na kterých fungují různé vakcíny proti covidu-19 srozumitelně popisuje Akademie věd České republiky.

Výhodou RNA vakcín je jejich rychlý vývoj a vysoká účinnost. Naopak nevýhodou je potřeba dlouhodobého skladování při nízkých teplotách. RNA je křehká a při uchovávání při vyšší teplotě po delší dobu dochází k její degradaci.

Profesorka Nicola Stonehouse, viroložka na univerzitě v Leedsu, podle BBC konstatovala, že si neumí představit žádný způsob, jak by vakcína mohla mít dopad na reprodukční zdraví.

Může mít vakcína vliv na vývoj placenty?

Některé příspěvky, které se šíří na internetu, uvádí, že vakcína může ohrozit plodnost, protože obsahuje protein, který hraje klíčovou roli při vývoji placenty. Příspěvky na sociálních sítích tvrdí, že by to mohlo vést tělo k útoku na placentu. Pravda je ale jiná. Vakcína obsahuje protein, který se částečně podobá proteinu syncytin-1, není však dostatečně podobný, aby lidský organismus mohl zmást.

Skutečnost, že příslušné proteiny mají podobnou strukturu, není podstatné, říká profesorka Chappellová, protože na různých místech v přírodě existuje spousta podobných proteinů. Díky své přesné délce a sekvenci jsou však specifické. Lékařka, která se specializuje na zdraví těhotných a žen, které se pokouší přijít do jiného stavu, uvedla, že v souvislosti s vakcínami proti covidu-19 o plodnost svých pacientek nemá obavy.

Zástupce hlavního lékaře v Anglii Jonathan Van-Tam, podle BBC řekl: „Nikdy jsem neslyšel o vakcíně, která by měla vliv na plodnost.“ Nepravdivá tvrzení o vakcínách označil jako „odporný, škodlivý a děsivý příběh, ale to je vše“.

Co bylo dosud vědecky prokázáno?

Někteří poukazují na informaci v dřívější verzi pokynů zveřejněných britskou vládou, podle níž „není známo“, zda má vakcína Pfizer dopad na plodnost. Od té doby byla informace aktualizována, aby bylo jasné, že studie na zvířatech nenaznačují žádné škodlivé účinky na reprodukční systém.

Když vědci říkají, že neexistují „žádné důkazy“, znamená to, že dosud nebyla provedena dlouhodobá studie o této konkrétní vakcíně. To ovšem neznamená, že neexistují žádná fakta nebo že by vědci takzvaně stříleli naslepo.

Doktorka Chappellová zdůraznila, že u podobných vakcín, včetně vakcíny proti chřipce, existuje spousta důkazů, že nemají žádný vliv na plodnost a jsou zcela bezpečné a doporučují se během těhotenství.

Adams Waldorfová dále uvedla: „Nemáme žádné zprávy o neplodnosti u lidí, kteří již dostali vakcíny Moderna nebo Pfizer. Ve skutečnosti byli lidé v těchto klinických studiích požádáni, aby se vyvarovali těhotenství. Některé ženy přesto otěhotněly.“

Během studie vakcíny Pfizer přišlo do jiného stavu 23 žen zapojených do studie. K samovolnému potratu došlo pouze v jednom případě a jednalo se o účastnici, které bylo podáno placebo.

Covid-19 je pro plodnost a těhotenství větším rizikem než vakcinace proti němu

Prodělání covidu-19, proti kterému vakcína chrání, vliv na plodnost mít může. „Je mnohem pravděpodobnější, že budete mít problémy s plodností po covidu než po očkování,“ uvedla doktorka Stonehousová.

Nedávné poznatky naznačují, že covid-19 představuje větší hrozbu pro těhotné ženy, než se dříve předpokládalo. Studie menšího rozsahu zveřejněná v časopise American Journal of Obstetrics & Gynecology 27. ledna zjistila, že těhotné ženy s covidem-19 byly kvůli onemocnění 3,5krát častěji hospitalizovány. Pravděpodobnost úmrtí v souvislosti s covidem-19 se ve srovnání s populací stejného věku zvýšila 13krát.

„Naše studie skutečně naznačuje, že těhotné ženy jsou ve vztahu ke covidu-19 vysoce rizikovou skupinou,“ prohlásila Adams Waldorf, vedoucí autorka v článku. „Obáváme se, že úmrtí matek související s covidem-19 byla značně podhodnocena. S touto skupinou bychom měli být velmi opatrní a nesmíme bagatelizovat rizika toho, co může covid-19 znamenat během těhotenství,“ doplnila americká profesorka. Podle jejího názoru tak výhody očkování daleko převažují nad riziky i v průběhu těhotenství.

Vláda Spojeného království uvedla, že „vakcíny ještě nebyly testovány v těhotenství, takže dokud nebudou k dispozici další informace, těhotným ženám by neměla být běžně podávána“.

Stejně jako v podstatě vše ve zdravotnictví, i zde existuje prvek vyvažování rizik. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je lék proti bolesti, který je volně dostupný v lékárně, s sebou nese malé riziko vzniku vředů a vnitřního krvácení. Riziko pro většinu lidí je však při správném používání tak malé, že je vyváženo výhodami léčby relativně mírné bolesti.

A výhody prevence nemoci, o které je známo, že může být život ohrožující, byly posouzeny jako mnohem větší než jakékoli teoretické riziko očkování. V případě pochybností odborníci lidem doporučují poradit se svým lékařem.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama
Reklama