Více
    1.3 C
    Czech
    Čtvrtek 2. února 2023

    Večerní aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne Zátiší s černou kytarou Emila Filly od 6,5 milionu korun. Dražit se budou i díla Lady, Trnky a Špály z almanachu pražského vinárníka

    Praha 1. prosince 2022 (PROTEXT) – Zátiší s černou kytarou z roku 1932, jeden z nejhezčích obrazů z období 30. let od Emila Filly, nabídne 8. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek. Dílo se bude vyvolávat za 6,5 milionu korun. Aukce nabídne i vynikající obraz V éteru naivisty Libora Vojkůvky, dílo z rané tvorby Antonína Slavíčka, Kytici Václava Špály i objekt Jablko Jiřího Koláře. Mezi díly nechybí ani kubistické servisy na čaj a kávu Pavla Janáka, starožitný nábytek, sochy a plastiky. K zajímavostem patří prodej kreseb Josefa Lady, Jiřího Trnky a Václava Špály z pozoruhodného almanachu staropražského vinárníka Karla Nováka: v jeho podniku u Týnského chrámu se počátkem 40. let scházeli malíři i básníci. Ti majiteli podniku věnovali svá rozverně pojatá díla s tematikou vína a vinařství.

    Aukce nabídne celkem 230 položek, jejich celková vyvolávací cena dosahuje 15 milionů korun. Předaukční výstava, při níž si lze vedle dražených děl prohlédnout i jednu z nejkrásnějších vil v Praze, trvá od 28. listopadu do 7. prosince.

    Zátiší s černou kytarou (1932) Emila Filly pochází z významných pražských sbírek: vlastnil nejdřív Jaroslav Borovička, a koncem 20. století se dostala do sbírky sochařů Wagnerů. Vyvolávací cena 6,5 milionů korun má podle Tomáše Hejtmánka, majitele aukční síně, potenciál k růstu. „Zátiší s černou kytarou navazuje na Fillovo bílé období a je inspirováno Picassem, Fillovým celoživotním a největším vzorem. Filla tu použil i písky a pasty, takže zátiší je pastózní a působí svěžím a živým dojmem. Jde o jeden z nejhezčích autorových obrazů ze 30. let,“ říká Tomáš Hejtmánek.

    Od Špály až po Vojkůvku

    Doba 19. století je zastoupena obrazy Josefa Navrátila, Augusta Bedřicha Piepenhagena, tři díla z rodiny Mánesů a početně zastoupený soubor Mařákových žáků. Patří sem raná díla Františka Kavána, Antonína Slavíčka (od 600.000 korun), i rozmarná Pařížanka (před rokem 1900) Aloise Kalvody, který se později proslavil jako krajinář (od 180.000 korun).

    Z umělců 20. století zaujme například Kytice (1935) Václava Špály (od 800.000 korun) a Jiří Trnka s obrazem Baletní scéna (1945): poetický výjev z autorovy volné tvorby licitátor nabídne od 350.000 korun. Ukázkou rané tvorby Oty Janečka je Rybník (1952) vyvolávaný od 300.000 korun. Velkoformátové plátno V éteru (2014) naivistického malíře Libora Vojkůvky – fantaskní zátiší s chameleonem, plchem, hadem, hmyzem a dalšími tvory – se bude dražit od 650.000 korun.

    Široký výběr nabízí aukce v oblasti kreseb a grafik. K draženým autorům patří například Alfons Mucha, František Kupka, Josef Váchal, Václav Zykmund, Toyen, Albín Brunovský či Václav Boštík.

    „Bonbónkem bude licitace o rozverné kresby Josefa Lady, Jiřího Trnky a Václava Špály, které autoři věnovali staropražskému vinárníkovi Karlu Novákovi. Jeho podnik u Týnského chrámu navštěvovali ve 40. letech minulého století věhlasní malíři i básnící. Kromě zmíněných pánů sem chodil i Cyril Bouda, Alena Ladová, Jaroslav Seifert a Vítězslav Nezval. Říkali si Troníčci a majiteli vinárny přispěli do almanachu rozmanitými díly inspirovanými vínem. Tři nejpovedenější teď v aukci nabídneme,“ říká Hejtmánek.

    www.arthousehejtmanek.cz

    ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

    Sledujte nás na sítích

    FBI v Bidenově prázdninovém domě nenašla žádné další utajované dokumenty

    Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) při dnešní prohlídce prázdninového domu prezidenta Joea Bidena nenašel žádné další dokumenty označené jako tajné. Federální vyšetřovatelé si však odnesli "nějaké materiály a ručně psané poznámky" k dalšímu přezkoumání, řekl médiím prezidentův advokát Bob Bauer. Prohlídka byla v pořadí už třetí, kterou FBI provedla v některé z nemovitostí spojených s Bidenem, a trvala zhruba čtyři hodiny.

    Van der Bellen navštívil Kyjev, Ukrajině vyjádřil podporu a solidaritu

    Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes přijel na návštěvu Kyjeva, aby Ukrajině vyjádřil podporu a solidaritu. Po jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským konstatoval, že nyní nevidí na obzoru konec ruské války na Ukrajině. Informovala o tom agentura APA.

    Ukrajinská tajná služba podnikla razii u exministra vnitra a oligarchy

    Ukrajinská tajná služba SBU dnes podnikla domovní prohlídky u bývalého ministra vnitra Arsena Avakova a u miliardáře Ihora Kolomojského. Prohlídka u oligarchy se podle agentury Unian a serveru RBK-Ukrajina týkala podezření ohledně machinací s ropnými výrobky a zpronevěr v řádu desítek miliard hřiven, jakož i daňových úniků a neplacení cla. Avakov listu Ukrajinska pravda řekl, že se vyšetřovatelé zajímali o kontrakty se společností Airbus kvůli zřícení vrtulníku v Brovarech, při kterém zahynul i Avakovův nástupce v čele ministerstva.

    NEJNOVĚJŠÍ

    Jak snížit počet předčasných úmrtí kvůli horku? Vysázejte ve městech více stromů, radí vědci

    Evropský tým vědců v nové studii vysvětlil, že více stromů ve městech se rovná snížení počtu úmrtí na extrémní teploty. Kvůli globálnímu oteplování hrozí stále větší tlak na nemocnice. Experti uvedli, že ale není nutné bourat budovy a místo nich sázet stromy. Ve městech je totiž místa pro zeleň dostatek.