Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Ve Vietnamu nechali utratit nevinné psy ze strachu z covidu-19

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Když vietnamský pár onemocněl covidem, úřady nechaly utratit jejich dvanáct psů ze strachu, že by domácí zvířata mohla virus přenášet. O další tři psy a jednu kočku přišli jejich příbuzní. Zdrcení majitelé o tom vůbec nevěděli. Informuje o tom BBC.

  Když ve Vietnamu udeřila zatím nejtvrdší vlna covidu od začátku pandemie, přibližně milion lidí uprchlo z velkých měst. Kvůli tvrdému lockdownu nemohli pracovat, a tak se vydali hledat štěstí v krajích, kde situace není tak špatná. To byl i případ zedníka Phama Minh Hunga (49) a jeho ženy Nguyen Thi Chi Em (35). Ti se 8. října vydali na 280 kilometrů dlouhou cestu z provincie Long An do Ca Mau, kde je covidová situace zatím klidná. Vzali si s sebou celou smečku svých milovaných psů: bylo jich celkem patnáct, ale dva při vstupu do Ca Mau dali jinému člověku a jeden pes zahynul. Přibrali s sebou rodinu svých příbuzných, kteří měli tři psy a kočku.

  Na internetu zveřejnili videa ze své cesty, na nichž jsou zachyceni na motorce se psy a věcmi na jedné hromadě. Stali se populárními u mnoha uživatelů sociálních sítí, kteří jim fandili a přáli bezpečnou cestu. Někteří uvedli, že jejich srdce trochu roztálo, když pár použil pláštěnky, aby své psy v prudkém dešti přikryl. Několik z nich jim dokonce doručilo vodu a jídlo.

  Sotva ale dorazili do obce Khánh Hung v Ca Mau, museli se povinně otestovat na covid-19. Všichni byli pozitivní. Museli do nemocnice, zatímco domácí zvířata úřady odeslaly do karantény.

  A tam s nebohými mazlíčky provedly krátký proces. Podle státních médií byla všechna zvířata, tedy celkem patnáct psů a jedna kočka, ihned utracena a spálena.

  Kruté a barbarské jednání, shodují se lidé

  Kontrola šíření nemoci musí být na prvním místě. Rozhodnutí o okamžitém usmrcení zvířat bylo nezbytným preventivním opatřením,“ uvedl v neděli na tiskové konferenci místní úředník Tran Tan Cong. Majitelé se o krutém činu úřadů dozvěděli v nemocnici.

  Kvůli pláči jsme já a má žena vůbec nespali,“ řekl Pham Minh Hung. „Nemůžu ani uvěřit tomu, že se to stalo…že jsem nemohl udělat nic, abych své kluky ochránil,“ řekl s odkazem na své psy.

  Jejich příběh, zdokumentovaný na sociální síti TikTok, vyvolal ve Vietnamu obrovský odpor a petice vyzývající k ukončení této praxe nasbírala více než 150 000 podpisů. Na internetu se objevily rychlé reakce a mnozí označili toto rozhodnutí za „kruté“ a „srdcervoucí“. Herečka Hong Anh, členka celosvětové organizace na ochranu zvířat Four Paw (Čtyři packy)s, jednání úřadů označila za „barbarské“.

  Důkazy o přenosu ze psů na lidi nejsou

  Podle Nguyena Hong Vu, vědeckého pracovníka Národního lékařského centra City of Hope v USA, bylo usmrcování „neetické a směšné“, protože neexistují žádné pokyny, které by nařizovaly usmrcování domácích zvířat, pokud jsou jejich majitelé nakaženi. „Neexistují žádné vědecké důkazy, že by psi a kočky mohli být prostředníkem přenosu covidu na člověka. Lidé s covidem je však někdy mohou nakazit,“ uvedl doktor Nguyen.

  Studie v Texasu provedla průzkum u 76 psů a koček z 39 domácností s pacienty s Covidem a zjistila, že se nakazily jen tři kočky a jeden pes. Zvířata byla asymptomatická nebo vykazovala pouze mírné příznaky. Všechna se rychle uzdravila.

  V této situaci existuje více způsobů, jak to napravit, například umístit je do karantény v kleci; kontaktovat příbuzné majitelů nebo angažovat sociální organizaci, která se o ně postará, dokud se majitelé neuzdraví,“ uvedl doktor Nguyen.

  Ve Vietnamu se nakazilo covidem už 840 tisíc lidí a dvacet tisíc zemřelo. Situace zde byla dlouhodobě klidná, ale příchod delta varianty srazil jihoasijskou zemi na kolena.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama