-0.9 C
Czech
Pátek 19. dubna 2024

Podle izraelské armády Francie pomohla při obraně proti íránskému útoku

Francie je mezi zeměmi, které se podílely na obraně proti nočnímu íránskému útoku na Izrael. Podle agentury Reuters to dnes uvedl izraelský armádní mluvčí Daniel Hagari. Média v noci upozorňovala také na zapojení amerických, britských a jordánských letadel do likvidace íránských dronů a raket.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

Ve starém království Hatra křížili velbloudy, aby získali supernosiče

Sledujte nás na sítích

Ve starobylé Hatře, která kdysi existovala mezi Perskou a Římskou říší, v dnešním severním Iráku, se pokoušeli vytvořit křížence asijských a arabských velbloudů. Chtěli získat silnější zvíře schopné přenášet větší náklad. Dokládají to reliéfy, jež se stále nacházejí na fasádě chrámu zasvěceném předislámské bohyni Allat.

Archeologové, kteří publikovali na toto téma článek v odborném časopise Antiquity, se domnívají, že vládci Hatry dováželi velbloudy dvouhrbé ze vzdálené Střední Asie, aby je zkřížili s velbloudy jednohrbými, neboli dromedáry, kteří žili tehdy v Arábii. Kříženci měli být statnější a schopní větší zátěže. Toto křížení bylo součástí širší politiky Hatry, která si chtěla získat větší podíl na obchodování v pouštní Arábii, soudí archeolog z univerzity v Padově Massimo Vidale. Hatra by tím nabyla větší nezávislost na Persii a Římské říši.

Příběh kříženců odhalily záchranné práce chrámu bohyně Allat (arabsky Al-Lát) uctívané v minulosti Araby na Blízkém východě. Chrám byl postaven kolem roku 168 nad bývalou svatyní, ale má za sebou desetiletí nezájmu a později drancování z let 2014 až 2017, kdy v této oblasti dnešního Iráku působil Islámský stát (IS).

Sochy lidí byly zničeny a část objektu stržena buldozery, avšak IS stavbu na rozdíl od dalších cenných historických památek v Iráku a Sýrii zcela nezdevastoval. Vidale soudí, že jedním z důvodů může být fakt, že chrám poprvé nechal restaurovat někdejší irácký prezident Saddám Husajn, jehož jméno je vyryto na mnoha kamenech stavby. V řadách IS sloužilo mnoho lidí z bývalé Saddámovy armády a měli zájem zabránit zničení objektu upomínajícího i na Saddáma.

Současné restaurátorské práce provádějí italští odborníci a nad jedním z vchodů našli překlad se dvěma řadami velbloudů vyrytých do kamene. Zvířata jsou obrácena k lidské figuře, zřejmě k prvnímu panovníkovi Hatry Sanatrukovi I.

Většina z těchto zpodobených velbloudů jsou jednohrbí, v Arábii tehdy běžně k vidění a snadno rozeznatelní od dvouhrbých asijských velbloudů. Avšak ti vpředu se liší – mají velké chomáče srsti na hlavě, krku a předních nohách. A také malou prohlubeň v hrbu, což vypadá skoro, jako by měli dva, avšak ne tak docela. To právě je podle Vidaleho typické pro křížence, kteří se stále chovají někde ve Střední Asii.

Proč ale někdejší umělci věnovali tolik úsilí tomu, aby zachytili zvířata s takovou přesností? Archeologové se domnívají, že blízkost kříženců a postavy panovníka znamená, že byla královská rodina do získání nového druhu zapojena a jejím cílem bylo získat podíl na obchodování v Arábii.

Tito kříženci dávali více mléka, lépe snášeli těžké klimatické podmínky a unesli 400 až 500 kilogramů nákladu, tedy dvojnásobek ve srovnání s prvotními druhy. Kříženci byli tedy cenná zvířata.

Ale chovat je bylo nákladné. Nejenom proto, že bylo třeba přivézt dvouhrbé velbloudy z velmi vzdálených krajů, ale také proto, že stejně jako v případě mul jsou tito kříženci neplodní, takže bylo nutné křížení opakovat v každé generaci.

To, že jsou na chrámu podoby velbloudů, nepřekvapuje. Velbloud byl spojován s Allat, bohyní války, lásky a spravedlnosti. Její předchůdkyní je mezopotamská Ištar. Staří izraelité, kteří v době prvního chrámu (950 až 586 před naším letopočtem) zdaleka nebyli monoteističtí, ji nazývali Ašéra. Allat se objevuje i v apokryfní muslimské tradici. Podle ní prorok Mohamed původně povoloval těm, kteří přijali islám, aby se dále modlili k ní i jiným pohanským bohům.

Protože Allatiným zvířetem byl velbloud, uctívali ji pouštní kmeny, pro něž byl velbloud nezbytným prostředkem k přežití a prosperitě. To mohlo být důvodem, proč nechal Sanatruk chrám zasvětit Allat – chtěl upevnit své vztahy s arabskými obchodníky. Není náhodou, že prostranství před chrámem sloužilo i jako tržiště a místo odpočinku karavan.

Vládnoucí dynastie Hatry chtěla zasvěcením chrámu a kontrolou nad křížením velbloudů využít „pouštní sílu“ arabských kmenů, domnívá se Vidale. Jako jiné malé státy regionu byla nárazníkem mezi mocnými říšemi a vazalem jedné z nich, Persie. Vládce Hatry ale toto postavení netěšilo a snažili se získat větší nezávislost. „Tak jako ostatní na okraji říší se snažili zbavit se povinnosti platby daní centrální mocnosti a být nezávislí. Proto Sanatruk ‚importoval‘ uctívání arabské bohyně a udělal ze sebe ochránce obchodu tím, že zajistil ‚supervelbloudy‘. Zřejmě za to požadoval podíl na zisku,“ soudí Vidale.

Zpočátku tato hra s ohněm Hatře procházela a království prosperovalo. Peršané ale svým někdejším spojencům jejich odpadlictví nikdy neprominuli. Kolem roku 241 jejich král Šápúr I. v rámci války s Římem Hatru obsadil a město vyplenil. Zůstalo opuštěné až do našich časů.

Vybrali jsme pro vás

V Dubaji došlo k nevídaným srážkám, které vyvolávají otázky o možném výsevu mraků

Dubaj, město ve Spojených arabských emirátech známé svým suchým klimatem, nedávno zažilo neobvykle silné deště, které během jediného dne dosáhly množství odpovídajícího zhruba ročnímu úhrnu srážek. Nečekaný příval vody způsobil rozsáhlé záplavy a chaos, což vyvolalo spekulace, že mohlo dojít k nasazení techniky vysévání mraků.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hollywood podporuje herečku Sydney Sweeney proti nespravedlivé kritice producentky

Hollywood se sjednotil na podporu herečky Sydney Sweeney po hanlivých poznámkách jedné z producentek. Diskuse kolem Sweeney nabrala nečekaný směr poté, co hollywoodská producentka Carol Baum veřejně kritizovala její herecké schopnosti i fyzický vzhled.

Kyjev chybuje tím, že ignoruje protiválečné Rusy, řekla Navalná časopisu Time

V Rusku žijí protiváleční Rusové, někteří dávají odpor najevo, ale lze těžko čekat, že všichni vyjdou protestovat. Ne všichni jsou hrdinové. V rozhovoru s magazínem Time to řekla Julija Navalná, vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném. V prvním interview od smrti svého manžela uvedla, že řada Rusů je podle ní připravena dát různými způsoby najevo nesouhlas s ruskou válkou proti Ukrajině a takto smýšlející Rusy je třeba podporovat. Ukrajinská vláda dělá podle ní chybu tím, že tuto skupinu ignoruje. Kyjev zatím na její slova nereagoval.

Komisařka Johanssonová zopakovala, že ČR může mít z migračního paktu výjimku

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová dnes zopakovala, že součástí migračního a azylového paktu Evropské unie je i výjimka pro země jako Česká republika, které hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny. Před dnešním jednáním české sněmovny na toto téma Johanssonová na síti X uvedla, že unijní pakt nezahrnuje povinné přerozdělování migrantů, ale jen povinnou solidaritu. Česko už svou solidaritu prokázalo péčí o ukrajinské uprchlíky, dodala eurokomisařka.

Chorvatské volby vyhrála vládní strana HDZ, Plenković chce hledat partnery

Chorvatské parlamentní volby vyhrála středopravá vládní strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Andreje Plenkoviče, která získala 61 křesel ve 151členném parlamentu. Opoziční koalice neformálně vedená prezidentem Zoranem Milanovičem a jeho Sociálnědemokratickou stranou (SDP) bude mít 42 křesel. Podle dnešních informací chorvatských médií to vyplývá z téměř kompletních výsledků po sečtení 99,7 procenta volebních okrsků. K volbám přišlo ve středu 62,3 procenta voličů. Plenković prohlásil, že již dnes chce začít hledat v novém parlamentu podporu pro svou další vládu.

Indonésie vydala varování před tsunami kvůli erupci sopky Ruang

Indonéské úřady vydaly varování před možnou vlnou tsunami a evakuovaly kvůli tomu tisíce lidí po několika mohutných erupcích sopky Ruang, jež vychrlila proudy lávy a vysoko do ovzduší sopečný popel. Panují obavy, že se část hory zřítí do vody. Úřady upozornily na nutnost držet se ve vzdálenosti nejméně šesti kilometrů od vulkánu.

DOPORUČUJEME

V Dubaji došlo k nevídaným srážkám, které vyvolávají otázky o možném výsevu mraků

Dubaj, město ve Spojených arabských emirátech známé svým suchým klimatem, nedávno zažilo neobvykle silné deště, které během jediného dne dosáhly množství odpovídajícího zhruba ročnímu úhrnu srážek. Nečekaný příval vody způsobil rozsáhlé záplavy a chaos, což vyvolalo spekulace, že mohlo dojít k nasazení techniky vysévání mraků.

Pouze pivo: Bavorsko zakáže kouření marihuany na Oktoberfestu

Na nejpopulárnějším pivním festivalu na světě Oktoberfestu se lidé budou moct nadále opíjet, kouřit marihuanu ale nikoliv. Bavorská vláda krátce po částečné legalizaci marihuany v Německu uvedla, že zakáže konzumaci této lehké drogy na veřejných festivalech a v pivních zahrádkách, informovala agentura AP.

Soud: V EU není možné registrovat si jméno Pabla Escobara jako ochrannou známku

Tribunál Soudního dvora Evropské unie rozhodl o tom, že v sedmadvacítce není možné registrovat si jméno někdejšího kolumbijského narkobarona Pabla Escobara jako ochrannou známku, protože by si ji veřejnost spojovala s obchodem s drogami. Soud o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hollywood podporuje herečku Sydney Sweeney proti nespravedlivé kritice producentky

Hollywood se sjednotil na podporu herečky Sydney Sweeney po hanlivých poznámkách jedné z producentek. Diskuse kolem Sweeney nabrala nečekaný směr poté, co hollywoodská producentka Carol Baum veřejně kritizovala její herecké schopnosti i fyzický vzhled.

Kyjev chybuje tím, že ignoruje protiválečné Rusy, řekla Navalná časopisu Time

V Rusku žijí protiváleční Rusové, někteří dávají odpor najevo, ale lze těžko čekat, že všichni vyjdou protestovat. Ne všichni jsou hrdinové. V rozhovoru s magazínem Time to řekla Julija Navalná, vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném. V prvním interview od smrti svého manžela uvedla, že řada Rusů je podle ní připravena dát různými způsoby najevo nesouhlas s ruskou válkou proti Ukrajině a takto smýšlející Rusy je třeba podporovat. Ukrajinská vláda dělá podle ní chybu tím, že tuto skupinu ignoruje. Kyjev zatím na její slova nereagoval.

Komisařka Johanssonová zopakovala, že ČR může mít z migračního paktu výjimku

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová dnes zopakovala, že součástí migračního a azylového paktu Evropské unie je i výjimka pro země jako Česká republika, které hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny. Před dnešním jednáním české sněmovny na toto téma Johanssonová na síti X uvedla, že unijní pakt nezahrnuje povinné přerozdělování migrantů, ale jen povinnou solidaritu. Česko už svou solidaritu prokázalo péčí o ukrajinské uprchlíky, dodala eurokomisařka.

Chorvatské volby vyhrála vládní strana HDZ, Plenković chce hledat partnery

Chorvatské parlamentní volby vyhrála středopravá vládní strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Andreje Plenkoviče, která získala 61 křesel ve 151členném parlamentu. Opoziční koalice neformálně vedená prezidentem Zoranem Milanovičem a jeho Sociálnědemokratickou stranou (SDP) bude mít 42 křesel. Podle dnešních informací chorvatských médií to vyplývá z téměř kompletních výsledků po sečtení 99,7 procenta volebních okrsků. K volbám přišlo ve středu 62,3 procenta voličů. Plenković prohlásil, že již dnes chce začít hledat v novém parlamentu podporu pro svou další vládu.

Indonésie vydala varování před tsunami kvůli erupci sopky Ruang

Indonéské úřady vydaly varování před možnou vlnou tsunami a evakuovaly kvůli tomu tisíce lidí po několika mohutných erupcích sopky Ruang, jež vychrlila proudy lávy a vysoko do ovzduší sopečný popel. Panují obavy, že se část hory zřítí do vody. Úřady upozornily na nutnost držet se ve vzdálenosti nejméně šesti kilometrů od vulkánu.

Po Orbánovi či Cameronovi se s Trumpem sešel také polský prezident Duda

Polský prezident Andrzej Duda se ve středu setkal s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který usiluje o návrat do Bílého domu po listopadových volbách. Předpokládaný kandidát Republikánské strany čím dál častěji jedná se zahraničními představiteli, zatímco mnohé země se snaží posilovat kontakty a připravit se na jeho možné znovuzvolení.

EU zpřísní sankce proti íránské produkci raket a dronů, USA mají v hledáčku i ropu

Evropská unie (EU) souhlasila se zpřísněním sankcí vůči íránské výrobě raket a dronů, uvedl na summitu v Bruselu předseda Evropské rady Charles Michel. Jako první informovaly o tomto kroku Spojené státy. Cílem sankcí je potrestat Teherán a zabránit možné eskalaci blízkovýchodního napětí.

Německo zatklo dva Rusy, kteří chystali sabotážní akce proti Ukrajině

Německá policie ve středu v Bavorsku zatkla dva německé Rusy, kteří podle vyšetřovatelů chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. Jsou podezřelí i ze špionáže a jeden z nich také ze členství v teroristické organizaci. O případu dnes informovalo německé nejvyšší státní zastupitelství a server veřejnoprávní televize ARD, podle něhož oběma mužům hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let.