Více
  1.4 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Ve Skotsku se narodilo mládě ledního medvěda, první týdny jsou kritické

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velká Británie se může opět pochlubit odchovem jednoho z druhů, jež jsou značně ohroženy klimatickou změnou. V tamním parku se narodilo mládě ledního medvěda. Jméno dostane až na jaře příštího roku. Informuje o tom server BBC a The National.

  Odchov ledních medvědů v podmínkách zoo není nic jednoduchého. Před čtyřmi lety se ve Velké Británii narodilo mládě ledního medvěda poprvé po 25 letech, a to ve skotském parku a zoo Highland Wildlife Park, jež vlastní The Royal Zoological Society of Scotland (RZSS).

  Tehdy, v roce 2017, dala medvíděti veřejnost jméno Hamish. Hlasování se zúčastnilo více než 33 tisíc lidí, kteří volili mezi jmény Hamish, Artor, MacKinnon a Poulsen, uvádí Sky News.

  Na stejném místě v národním parku Cairngorms ve středu Skotska porodila v doupěti Hamishova matka Victoria na začátku tohoto týdne další mládě, informuje BBC. To jméno prozatím nemá.

  RZSS dle zpravodajského serveru uvedla, že zaměstnanci jsou nadšení, ale zároveň nervózní, neboť první týdny života ledního medvěda jsou rozhodující.

  I když jsme z nového přírůstku nadšeni, zatím ještě neslavíme, protože prvních několik týdnů života ledního medvíděte je kritických, s možnými komplikacemi imunitního systému a potřebou mámy mít v tomto období soukromí, což je pro nás nejvyšší prioritou, uvedla zaměstnankyně parku Vickie Larkin dle BBC a skotského serveru The National.

  Na svém Twitteru tak park upozornil na to, že mládě, které nyní váží o něco více než morče, společně s matkou prozatím nebude k vidění, neboť jim nechávají v tomto citlivém období prostor. Mláďata se rodí slepá a kolem 30 cm velká.

  Victoria je velmi pozorná matka a s potěšením můžeme říct, že se jim oběma zatím daří dobře,“ dodala Larkin.

  Samice se spářila se samcem Arktosem, taktéž otcem Hamishe, během období rozmnožování v únoru, dodává The National.

  Jméno dostane mládě až na jaře

  Vickie Larkin uvedla, že park nebude vědět, zdali se jedná o samce nebo samici, dokud nebudou moci na jaře provést zdravotní prohlídky. „Krátce poté bude pojmenováno,“ dodala.

  Hamishe pak již v parku nenajdete. V rámci programu chovu tohoto druhu došlo v listopadu loňského roku k jeho přesunu do Yorkshire Wildlife Park v Doncasteru.

  Victoria také poznala více míst než jen výběh ve skotském hornatém parku. Narodila se totiž v roce 1996 v německé Rostock Zoo. Jedno mládě se jí narodilo také v dánské zoo v Aalborgu a do Skotska se dostala až v roce 2015.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama
  Reklama
  Reklama