-4.8 C
Czech
Neděle 25. ledna 2026
ZprávyVatikán vyhodil kněze za protrumpovské výroky a vyjadřování proti potratům

Vatikán vyhodil kněze za protrumpovské výroky a vyjadřování proti potratům

Vatikán zbavil kněze žijícího v USA kněžského svěcení za „rouhačské“ příspěvky na sociálních sítích a aktivity na podporu bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.

V dopise americkým biskupům vatikánský velvyslanec v USA obvinil kněze Franka Pavoneho z „vytrvalé neposlušnosti“, uvádí BBC.

Defrokizace – proces převedení do „laického stavu“, při němž je knězi odebrán kněžský status – patří mezi nejtvrdší sankce, které jsou v kanonickém právu katolické církve k dispozici. Proti vyloučení z kněžského stavu se nelze odvolat.

Pavone se již více než deset let otevřeně vyjadřuje proti potratům a pro-trumpovsky. Tím připravuje půdu pro opakované střety s církevními představiteli v různých diecézích. Prostřednictvím svých platforem na sociálních sítích často komentuje politiku USA.

Pavone, který stojí v čele protipotratové skupiny Kněží pro život, byl vyšetřován kvůli tomu, že v roce 2016 položil na oltář potracený plod a vysílal jej na internetu. K tomu napsal, že zatímco Hillary Clinton bude pokračovat v protipotratové politice, Trump bude nenarozené děti chránit, píše The Guardian.

Nebyl to jeho jediný prohřešek. Po volbách v roce 2020 například diecéze odsoudila, že Pavone využívá sociální média ke zpochybňování výsledků voleb v roce 2020.  Donald Trump tyto volby prohrál. Diecéze prohlásila, že Pavoneho politické postoje nejsou v souladu s katolickým učením.

V doprovodném prohlášení k dopisu oznamujícímu jeho vyloučení z kněžského stavu – které jako první získala agentura Catholic News Agency – arcibiskup Cristophe Pierre, vatikánský velvyslanec v USA, napsal, že Pavone měl „mnoho příležitostí podřídit se autoritě svého diecézního biskupa“.

Bylo zjištěno, že otec Pavone neměl pro své jednání žádné rozumné ospravedlnění,“ uvádí se v prohlášení.

Nepoučil se

Na Twitteru zůstal Pavone, který nyní žije na Floridě, vzdorovitý. Slíbil, že bude ve své protipotratové činnosti pokračovat. Kromě toho zůstává horlivým příznivcem Donalda Trumpa. Na svém profilovém obrázku nosí červenou čepici s nápisem „Make America Great Again“ a obrázek, na němž je vedle bývalého prezidenta.

V každé profesi, včetně kněžství, platí, že pokud hájíte nenarozené děti, bude s vámi zacházeno stejně,“ napsal. „Jediný rozdíl je v tom, že když zkusí zničit nás, budeme dál mluvit, hlasitě a jasně.“ Uvedl také, že se bude bránit právní cestou.

V následném videu zveřejněném na sociálních sítích Pavone uvedl, že „válka“ proti potratům bude pokračovat. Obvinil také katolickou církev z „cancel culture“. Tento termín se používá, když jsou určití lidé blokováni z veřejného prostoru kvůli politickým názorům.

Mezi těmi, kdo vystoupili na podporu Pavoneho, byl Joseph Strickland, biskup Texasu. „Vatikánští představitelé podporují nemorálnost a popírají přínos víry. Kněží podporují genderovou zmatenost, která ničí životy. Zlo,“ napsal.

Reklama

Doporučujeme

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama