Válka na UkrajiněVaršava oficiálně požádala Berlín o povolení předat tanky Leopard 2 Ukrajině

Varšava oficiálně požádala Berlín o povolení předat tanky Leopard 2 Ukrajině

Německo nyní obdrželo oficiální žádost Polska o reexport tanků Leopard 2 na Ukrajinu, uvedl v úterý polský ministr obrany. Varšava tak zvyšuje tlak na Berlín, aby s předáním tanků německé výroby Kyjevu vyslovil souhlas. Informovaly o tom agentura Reuters, server France 24 nebo stanice CNN.

„Němci již obdrželi naši žádost o souhlas s přesunem tanků Leopard 2 na Ukrajinu,“ napsal Mariusz Blaszczak na Twitteru. „Apeluji také na německou stranu, aby se připojila ke koalici zemí podporujících Ukrajinu tanky Leopard 2. Je to naše společná věc, protože jde o bezpečnost celé Evropy!“ dodal dle Reuters a dalších zpravodajských serverů polský ministr obrany.

Německá vláda na žádost CNN o komentář bezprostředně nereagovala. Vyjádření německého ministerstva se okamžitě nepodařilo získat ani agentuře Reuters.

Ukrajina tvrdí, že západní tanky by poskytly jejím pozemním jednotkám větší mobilitu a ochranu před novou ruskou ofenzivou, kterou Kyjev očekává v blízké budoucnosti. Zemi by také pomohly získat zpět část ukrajinského území, které kontroluje Rusko.

Německo čelí silnému tlaku, aby poskytnutí tanků Ukrajině schválilo. Scholzova Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) se nicméně obává náhlých kroků, které by mohly vyvolat další eskalaci válečného konfliktu, který téměř před rokem rozpoutala Moskva.

„Připravujeme naše rozhodnutí a přijde velmi brzy,“ řekl dle CNN německý ministr obrany Boris Pistorius během úterní společné tiskové konference s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Zároveň upozornil, že pokud padne rozhodnutí o přesunu tanků, Německo bude moci „jednat velmi rychle“.

Rozhodnutí o dodávce tanků Leopard na Ukrajinu bude přijato výhradně na politické úrovni, prohlásil v úterý generální inspektor německé armády a generál Eberhard Zorn. „Jedná se o čistě politické rozhodnutí,“ podotkl na obranné konferenci v Berlíně.

Kreml Německo před dodáním tanků Ukrajině varoval

Moskva mezitím vzkázala, že z přesunu tanků Leopard na Ukrajinu nevzejde „nic dobrého“, informoval server France 24. „Tyto dodávky by nepřinesly nic dobrého budoucímu vztahu“ mezi Berlínem a Moskvou, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na svém briefingu. „Zanechají trvalou stopu,“ poznamenal.

Už v neděli německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock uvedla, že Berlín nebude Polsku stát v cestě, pokud by se rozhodlo obrněná vozidla německé výroby předat Ukrajině. V pondělí šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell upozornil, že Německo vývoz tanků neblokuje.

Doporučujeme

Ruth Ellis, poslední ženě popravené v Británii, udělil král posmrtné omilostnění

Poslední žena popravená ve Velké Británii Ruth Ellis dostala od krále Karla III. posmrtnou podmíněnou milost. Žena byla odsouzena a oběšena za vraždu milence, který ji týral.

Apple chce v USA vyrábět přes 15 miliard čipů

Apple rozšiřuje spolupráci s Broadcomem a chystá dosud největší výrobní závazek na americkém trhu. Víceletá dohoda má přesáhnout 30 miliard dolarů a zajistit výrobu více než 15 miliard čipů v USA. Součástí plánu je i rozšíření závodu Broadcomu v Coloradu.

KOMENTÁŘ: Máte pocit, že ropa už nikdy nebude levná jako dřív? Možná bude mnohem levnější

Jeden z největších ropných šoků v historii se může proměnit v obří nadbytek černého zlata po celé planetě. Zní to paradoxně, ale přesně tento scénář se teď otevírá kvůli rozhádané skupině OPEC, jejíž členové koordinují objem těžby ropy. Cena může padnout údajně až ke 40 dolarům za barel.

Rozpadá se mírová dohoda? Ceny ropy po amerických úderech na Írán opět rostou

Pokles cen ropy zvrátila nejnovější výměna úderů mezi USA a Íránem. Odborníci upozorňují, že důvěra dopravců, kteří posílají lodě s nákladem přes Hormuzský průliv, je křehká stejně jako dočasná mírová dohoda z minulého měsíce mezi Washingtonem a Teheránem. Pokud bude napětí přetrvávat, ceny černého zlata zůstanou zvýšené, varovali komoditní stratégové.

USA a Írán si vyměnily údery. Napětí rozdmýchal Hormuzský průliv

Americká armáda oznámila, že provedla sérii úderů na Írán v reakci na útoky na tři lodě v Hormuzském průlivu. Islámské revoluční gardy (IRGC) uvedly, že v jižním Íránu sestřelily americký dron MQ-9. Teherán varoval, že USA porušily memorandum o porozumění.

Akcie SpaceX po vstupu do Nasdaq-100 klesly

Akcie SpaceX mají za sebou nepovedený první den v indexu Nasdaq-100. Titul oslabil téměř o sedm procent, i když zůstává nad cenou z primární nabídky. Po úvodní euforii z burzovního debutu teď investoři zvažují, zda firma Elona Muska dokáže naplnit velmi ambiciózní plány.

Trump: Zelenskyj a Putin chtějí uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump přišel s jedním ze svých optimistických prohlášení, tentokrát směrem k válce na Ukrajině. V úterý na setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin chtějí dosáhnout dohody, která by vleklý konflikt ukončila.

Macronovu návštěvu Sýrie narušily exploze poblíž jeho hotelu v Damašku

Dva výbuchy v centru Damašku narušily návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Sýrii. Nálože explodovaly poblíž hotelu Four Seasons, kde přenocoval. Při útoku utrpělo zranění 18 lidí.

Trump na summitu NATO otevřel staré spory

Summit NATO v Ankaře měl původně ukázat hlavně jednotu aliance a vyšší výdaje evropských spojenců na obranu. Místo toho ho hned v úvodu poznamenaly ostré výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, nové napětí kolem Grónska a také americké údery na Írán. Spojenci tak do středečních jednání vstupovali s nejistotou, zda summit skončí uklidněním, nebo dalším rozkolem.

Le Pen po verdiktu odvolacího soudu řekla, že hodlá kandidovat na prezidentku

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Řekla to dnes večer v pořadu stanice TF1 po verdiktu odvolacího soudu, který ji sice uznal vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, ale zkrátil původní délku zákazu kandidovat na veřejné funkce. Informovaly o tom agentury. Podle serveru The Guardian uvedla, že se kvůli části rozsudku obrátí na kasační soud.

Nolanova Odyssea sbírá první nadšené reakce

Nová Odyssea Christophera Nolana má za sebou první projekce a reakce jsou zatím výrazně nadšené. Velkolepá adaptace slavného Homérova eposu dorazí do kin 17. července a už teď se o ní mluví jako o jedné z filmových událostí léta. V hlavních rolích se představí Matt Damon, Anne Hathaway, Tom Holland, Zendaya, Robert Pattinson, Lupita Nyong’o nebo Charlize Theron.

Ženu podezřelou z bombového útoku v Monaku našli mrtvou na Ukrajině

Žena podezřelá z bombového útoku v Monaku, při němž byli zraněni ukrajinský podnikatel Vadym Jermolajev a členové jeho rodiny, byla nalezena mrtvá na Ukrajině. Podle ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) zemřela střelnými ranami do hlavy. V souvislosti s její smrtí byli zadrženi dva muži, z nichž jeden je důstojníkem ukrajinského ministerstva obrany.

Vzácné houby pomáhají obnovovat deštný prales na odlehlém atolu Palmyra

Obnova původního pralesa na tichomořském atolu Palmyra, korálovém ostrovním prstenci, který obklopuje mělkou lagunu, nezávisí jen na výsadbě stromů. Klíčovou roli hrají také vzácné půdní houby, bez kterých se zdejší dřeviny nedokážou uchytit. Nový výzkum ukazuje, že právě tento skrytý vztah může rozhodnout o úspěchu rozsáhlé obnovy tamní přírody.

Ukrajina vyslala na moskevský region přes 430 dronů, uvedl primátor Moskvy

Ukrajina během noci na dnešek vyslala na moskevský region přes 430 dronů. Na síti Telegram to oznámil primátor ruské metropole Sergej Sobjanin. O případných škodách se nezmínil. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci zaútočila na dva závody spojené s ruským vojensko-průmyslovým komplexem v Brjanské oblasti. Terčem ukrajinských dronových útoků se stalo také osm tankerů ruské "stínové flotily" v Azovském moři, informovala agentura Reuters.

Spekulace jsou u konce. Microsoft zahájil historickou restrukturalizaci herní divize

Microsoft ukončil spekulace a zahájil největší restrukturalizaci herní divize v historii. Opatření zahrnuje propuštění tisíců zaměstnanců, výrazné zmenšení herní divize a odchod čtyř známých studií z portfolia společnosti. Celkem přijde o místo skoro 5 000 zaměstnanců, z toho část byla propuštěna okamžitě. Informují o tom CNET a Forbes.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama