SportVaněček napodobil Vokouna. Český brankář opět mezi hvězdami měsíce NHL

Vaněček napodobil Vokouna. Český brankář opět mezi hvězdami měsíce NHL

Naposledy v roce 2010 se stalo, aby brankář z České republiky v NHL zářil natolik, aby si vysloužil místo mezi nejlepšími hráči měsíce. Tomáše Vokouna teď napodobil Vítek Vaněček, který prožil báječný listopad. Pomohl Devils k rekordu, sám si utvářel vlastní. I díky tomu ho vedení ligy ocenilo.

Na léto letošního roku měl naplánovanou svatbu, vše mu krásně vycházelo na období, kdy má hokej pauzu. Jenomže místo příprav na slavnostní den řešil Vítek Vaněček změnu adresy. Generální manažer Washingtonu Capitals Brian MacLellan telefonoval svému svěřenci s tím, že se ozvalo vedení New Jersey Devils, od kterého dostal český brankář neodolatelnou nabídku.

„Nejdřív jsem se snažil vyřešit všechno okolo svatby a pak už jsem jen telefonoval a telefonoval. Moje žena se mě ptala, s kým furt mluvím. Chápala, že odteď už se svatbou moc nepomůžu a že si to všechno musí zařídit sama,“ prozradil v létě Vaněček. Jak známo, rozhodl se říct Ďáblům „ano“. A soudě podle vstupu do sezony neprohloupil.

Vaněček je jedničkou, chytá jako o život a jeho výkony vzbuzují v NHL pořádný rozruch. V tom dobrém smyslu slova. Rodák z Havlíčkova Brodu a borec, který v posledních letech chytal spíše na farmě Washingtonu, měl prsty zejména v rekordní klubové sérii 13 vítězství v řadě. Během listopadu naprosto dominoval.

I díky tomu se dočkal ocenění pro druhého nejlepšího hráče měsíce NHL.

Vzpomínka na časy Vokouna

Čeští brankáři a NHL? Dlouhá historie. Hnilička, Prusek, Turek, Hašek nebo Pavelec. A pokračovat bychom mohli do historie dál a dál. Českou vlajkou v brankovišti týmu nejslavnější hokejové ligy světa mával také Tomáš Vokoun. Právě na něj dal Vaněček zařazením do ankety vzpomenout. Byl to on, kdo v roce 2010 jako český brankář figuroval mezi top hráči měsíce naposledy.

Vaněček bude doufat, že své výkony z listopadu napodobí také v dalším průběhu sezony. Úspěšnost zákroků měl na 93 procentech, pustil pouhých 2,13 gólů na zápas a zapsal se také do klubových dějin. Nejen rekordní sérií výher. Vyhrát jedenáctkrát ve svých prvních patnácti zápasech se povedlo mezi brankáři Devils už jen Seanovi Burkemu v roce 1998.

Ještě lepší listopad než Vaněček měl první Jason Robertson, který dýchá na záda McDavidovi, lídrovi kanadského bodování, třetí skončil Mitch Marner.

Doporučujeme

Evropa může kvůli nedostatku paliva sáhnout po amerických zásobách

Evropské aerolinky by mohly začít více využívat letecké palivo vyráběné ve Spojených státech. Důvodem jsou obavy z možného nedostatku paliva po narušení dodávek z oblasti Perského zálivu. Situaci komplikuje válka USA a Izraele s Íránem, která už výrazně zvedla cenu paliva pro evropské dopravce.

EK: Aerolinky kvůli drahému palivu nesmějí zpětně zdražovat letenky

Aerolinky kvůli růstu cen paliva způsobenému válkou na Blízkém východě nesmějí dodatečně navyšovat ceny již zakoupených letenek prostřednictvím palivových příplatků. Dopady války v Íránu na trh s leteckým palivem nejsou natolik závažné, aby ospravedlnily plošné omezení práv cestujících. Uvedla to Evropská komise v nových pokynech pro dopravní sektor EU vytvořených s ohledem na současnou krizi na Blízkém východě.

Hasiči u elektrárny v Černobylu bojují s rozsáhlým lesním požárem

V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny bojují podle ukrajinských úřadů hasiči s rozsáhlým lesním požárem. Ten vypukl ve čtvrtek v důsledku pádu dronu na území tamní rezervace. Dnes se požár rozšířil na odhadovanou plochu přibližně 1100 hektarů, práci hasičů ztěžují nárazy větru a obtížný terén. Podle agentury AFP nebyl zaznamenán žádný nárůst radioaktivity.

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení banky v Sinzigu na západě Německa

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení pobočky banky Volksbank ve městě Sinzig ve spolkové zemi Porýní-Falc na západě Německa. Na místě zasahuje velký počet bezpečnostních složek, píše agentura DPA s odvoláním na policii. Ta se domnívá, že mezi rukojmími nejsou klienti banky. Nic podle policie nenaznačuje, že jsou na místě mrtví či zranění. Jedním ze zajatých je řidič vozidla, které převáželo peníze.

V Realu Madrid vypukl konflikt mezi Valverdem a Tchouaménim

Atmosféra v Realu Madrid houstne. Podle informací ze Španělska se během posledních dnů dostali do ostrého konfliktu Federico Valverde a Aurélien Tchouaméni. Napětí mělo vyvrcholit dvěma potyčkami na tréninku, po kterých skončil uruguayský záložník v nemocnici s poraněním hlavy. Klub už zahájil disciplinární řízení a situaci řeší interně.

Rusko podle Kyjeva útočilo na frontě, Moskva ohlásila stovky ukrajinských dronů

Rusko v noci útočilo na ukrajinské pozice na frontě a vyslalo nad Ukrajinu drony, napsal dnes na telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něj zasáhly mimo jiné ropné zařízení v ruské Jaroslavli. Obě země se navzájem obviňují z porušení příměří, které Moskva jednostranně vyhlásila v souvislosti s oslavami konce druhé světové války. Rusko ohlásilo stovky sestřelených ukrajinských dronů, Kyjev podle něj útočil na vojenské i civilní cíle.

Tři turisté zahynuli a po deseti se pátrá po výbuchu sopky ve východní Indonésii

Tři turisté zahynuli a po dalších deseti se dále pátrá po dnešním výbuchu sopky na ostrově Halmanera ve východní Indonésii. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policii. Záchranáři původně uváděli, že hledají 20 pohřešovaných turistů, z nichž devět je singapurské národnosti. Oblak dýmu po ranní erupci vulkánu stoupá kilometry vysoko.

WHO: Letuška hospitalizovaná v Amsterdamu měla negativní test na hantavirus

V Amsterodamu hospitalizovaná letuška, která vykazovala možné příznaky nákazy hantavirem, na něj měla negativní test, oznámila dnes podle tiskových agentur Světová zdravotnická organizace (WHO). Nizozemka zaměstnaná u letecké společnosti KLM přišla do kontaktu s infikovanou 69letou ženou z výletní lodi MV Hondius, na níž nákaza v Atlantickém oceánu vypukla. Nakažená žena, rovněž Nizozemka, později zemřela v johannesburské nemocnici. Na nákazu dosud zemřeli tři cestující výletní lodi.

Soud rozhodl, že Trumpova nejnovější cla jsou nezákonná, částečně je zablokoval

Nejnovější globální desetiprocentní cla uvalená v únoru americkým prezidentem Donaldem Trumpem podle obchodního zákona z roku 1974 jsou nezákonná, rozhodl ve čtvrtek americký soud pro mezinárodní obchod. Zablokoval je však pouze pro dva soukromé dovozce a americký stát Washington. Rozhodnutí soudu ponechává dočasné celní poplatky, které by měly vypršet v červenci, v platnosti pro všechny ostatní dovozce, zatímco soudy projednají případné odvolání vládou. Píše o tom agentura Reuters.

Trump dal EU ultimátum, aby schválila obchodní dohodu s USA

Donald Trump pohrozil Evropské unii výrazným zvýšením cel, pokud do začátku července nesplní podmínky obchodní dohody se Spojenými státy. Nový termín stanovil na 4. července, tedy den amerického státního svátku.

SUV mění evropská města i klima

Evropa řeší, jak dál naložit s rostoucí oblibou velkých aut. SUV zabírají více místa, spotřebují více energie a při nehodách představují větší riziko. Tlak na změnu sílí ve chvíli, kdy města bojují se znečištěným ovzduším, přehříváním ulic i snahou dostat více lidí z aut do veřejné dopravy, na kola nebo na chodníky.

Austrálie obvinila dvě ženy spojené s ISIS ze zločinů proti lidskosti

Australské úřady obvinily tři ženy spojené s Islámským státem po jejich návratu ze Sýrie. Dvě čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti kvůli údajně drženým otrokyním. Třetí žena čelí obvinění z podpory teroristické organizace.

Shakira představila píseň pro mistrovství světa 2026

Shakira připravila novou píseň pro mistrovství světa ve fotbale 2026. První ukázku představila prostřednictvím krátkého videa, které naznačuje podobu celé skladby. Navazuje tak na své předchozí projekty spojené s fotbalovými šampionáty.

Siniaková v Římě nevyužila devět mečbolů a končí

Kateřina Siniaková prožila v Římě jeden z nejbolestivějších zápasů sezony. Česká tenistka měla proti Anně Kalinskaya devět mečbolů, ani jeden ale neproměnila a po více než tříhodinové bitvě vypadla ve druhém kole. Naopak Linda Nosková postupuje dál, když bez větších problémů zvládla duel s Anastasií Zakharova.

Americká armáda zasáhla íránská vojenská zařízení

Hormuzský průliv zažil další vážnou eskalaci. Americká armáda tvrdí, že její lodě čelily íránským raketám, dronům a rychlým člunům. Teherán naopak obviňuje Washington z porušení příměří.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama