ZprávyVálka nám doopravdy hrozí a Evropa na ni není připravena, varuje polský...

Válka nám doopravdy hrozí a Evropa na ni není připravena, varuje polský premiér Tusk

Polský premiér Donald Tusk nekompromisně varoval, že Evropa vstoupila do předválečné éry. Pokud Rusko porazí Ukrajinu, nikdo v Evropě se nebude moci cítit bezpečně. O jeho slovech informuje BBC, Politico a další servery.

Nechci nikoho strašit, ale válka už není pojem z minulosti,“ cituje jeho slova BBC. „Je skutečná a začala před více než dvěma lety,“ řekl. Jeho výroky zazněly v době, kdy na Ukrajinu mířila nová palba ruských raket.

Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo ostřelování Ukrajiny. V noci na pátek ukrajinské letectvo uvedlo, že sestřelilo 58 bezpilotních letounů a 26 raket. Premiér Denys Šmyhal řekl, že energetická infrastruktura byla poškozena v šesti regionech, na západě, ve středu a na východě země.

Tusk, bývalý předseda Evropské rady, uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin již obvinil Ukrajinu z džihádistického útoku na Moskvu bez jakýchkoli důkazů. „Zjevně cítí potřebu ospravedlňovat stále násilnější útoky na civilní cíle na Ukrajině,“ řekl polský premiér.

Poukázal na to, že Rusko začátkem tohoto týdne poprvé zaútočilo na Kyjev hypersonickými raketami za denního světla.

Evropa musí zbrojit

Tusk burcuje evropské lídry, aby byli připraveni. Bez ohledu na to, zda v listopadových amerických prezidentských volbách zvítězí Joe Biden nebo Donald Trump, tvrdil, že Evropa se stane pro USA atraktivnějším partnerem, pokud bude vojensky soběstačnější.

Nejde o to, aby Evropa dosáhla vojenské autonomie vůči USA nebo vytvořila paralelní struktury k NATO“, řekl. Polsko nyní vydává na obranu 4 procenta svého hospodářského výkonu. Každá další evropská země by měla vydávat dvě procenta HDP. „EU jako celek by měla být mentálně připravena bojovat za svou bezpečnost,“ prohlásil.

Dnes musíme vynaložit co nejvíce prostředků na nákup vybavení a munice pro Ukrajinu. Žijeme v nejkritičtějším okamžiku od konce druhé světové války,“ cituje jej Politico. „Příští dva roky rozhodnou o všem. Pokud nedokážeme Ukrajinu podpořit dostatečným množstvím vybavení a munice, pokud Ukrajina prohraje, nikdo v Evropě se nebude moci cítit bezpečně.“

Od doby, kdy Rusko zahájilo plnohodnotnou válku na Ukrajině, dosáhly vztahy se Západem nejnižší úrovně od nejhorších dnů studené války. A to i přes to, že prezident Putin tento týden prohlásil, že Moskva nemá „žádné agresivní úmysly“ vůči zemím NATO.

Myšlenka, že by jeho země zaútočila na Polsko, pobaltské státy a Českou republiku, je podle něj „naprostý nesmysl“. A přesto také varoval, že pokud Ukrajina použije západní bojové letouny F-16 z letišť v jiných zemích, stanou se „legitimními cíli, ať už se nacházejí kdekoli“.

Možné je cokoliv, varoval

Tusk však jeho slovům, podobně jako další lídři, nevěří. Novinářům nyní řekl, že nejvíce znepokojující je, že „je možný doslova jakýkoli scénář“.

Vzpomněl si na fotografii na stěně svého rodinného domu v Polsku, na níž jsou zachyceni smějící se lidé na pláži v Sopotech u Gdaňsku, kde se narodil, na jižním pobřeží Baltského moře. Snímek pocházel z 31. srpna 1939, uvedl, že o dvanáct hodin později a o pět kilometrů dál začala druhá světová válka.

Vím, že to zní zničujícím způsobem, zejména pro lidi mladší generace. Musíme si ale mentálně zvyknout na příchod nové éry. Předválečné éry,“ upozornil.

Navzdory těmto chmurným poznámkám Tusk uvedl, že Evropa prošla „revolucí mentality,“ což označil za potěšující.  „Když jsem byl poprvé polským premiérem v letech 2007-2014, jen málo evropských lídrů mimo Polsko a pobaltské státy si uvědomovalo, že Rusko je potenciální hrozbou,“ řekl.

Pochválil několik evropských lídrů a vyzdvihl význam bezpečnostní spolupráce mezi Polskem, Francií a Německem – aliance známé jako Výmarský trojúhelník. Poukázal také na Švédsko a Finsko, které byly kdysi vzorem pacifismu a neutrality, ale nyní jsou členy NATO.

Doporučujeme

Vrtulník s Trumpem se nakrátko dostal příliš blízko k civilnímu letadlu

Vojenský vrtulník s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se v úterý nakrátko dostal příliš blízko k dopravnímu letadlu, které startovalo z washingtonského letiště Ronalda Reagana, uvedl dnes americký Federální úřad pro letectví (FAA). Podle Bílého domu Trump nebyl v nebezpečí. Informuje o tom agentura Reuters, podle které i tak incident vzbuzuje vážné otázky, proč bylo letadlu umožněno odstartovat. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zvažuje, jestli zahájí vyšetřování.

V Londýně byli na ulici pobodáni čtyři muži, podezřelou ženu zadržela policie

Metropolitní policie dnes v londýnské čtvrti Covent Garden zadržela ženu podezřelou z pobodání čtyř mužů, informovala média s odkazem na místní úřady. Mluvčí londýnské záchranné služby uvedl, že čtyři pacienti byli ošetřeni na místě a převezeni do nedalekého traumacentra. Podle stanice Sky News se policie domnívá, že incident souvisí s problémy s duševním zdravím.

Jaafar Jackson si po filmu Michael zahraje po boku Willa Smithe

Jaafar Jackson získal po ztvárnění svého slavného strýce další filmovou roli. V akčním thrilleru Supermax se objeví společně s Willem Smithem a AnnaSophií Robb. Podrobnosti o jeho postavě zatím tvůrci tají.

Mexický influencer byl zastřelen přímo uprostřed živého vysílání na TikToku

Mexický influencer César Gastélum byl zastřelen během živého vysílání na sociální síti TikTok. K útoku došlo v úterý večer ve čtvrti Tres Ríos ve městě Culiacán na severu země.

Do Měsíce nejspíše narazila část rakety firmy SpaceX, Zemi nebezpečí nehrozilo

Do Měsíce dnes ráno nejspíše narazila čtyřtunová část rakety od společnosti SpaceX, která se pohybovala po oběžné dráze rychlostí přibližně 2,43 kilometru za sekundu. Napsal to web stanice BBC, podle nějž je už na Měsíci asi 3000 objektů vyrobených člověkem. Potvrzení kolize se čeká v řádu hodin až dnů. Experti už dříve uvedli, že Zemi ani Měsíci nehrozí žádné nebezpečí, na lunárním povrchu ale patrně zanechá desítky metrů velký kráter.

Pákistán omezil zpravodajství zahraničních médií. Důvodem je kritika zásahů v Kašmíru

Pákistán výrazně zpřísnil podmínky pro práci zahraničních médií. Novináři budou potřebovat povolení téměř ke všem reportážím mimo tři největší města. Nová pravidla přicházejí po kritice postupu úřadů vůči protestům v Pákistánem spravovaném Kašmíru.

KLDR pohrozila Japonsku svými neupřesněnými vojenskými možnostmi

Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong dnes obvinila Japonsko, že se mění ve vojenský stát, kvůli čemuž prý KLDR zváží neupřesněné vojenské možnosti. Odsoudila také Spojené státy za to, že Tokiu umožňují pokračovat ve zbrojení, napsaly agentury AFP a Jonhap.

Japonsko vsadí na bojové drony. Reaguje na válku na Ukrajině i napětí v Asii

Japonsko chce urychlit vývoj bojových dronů, umělé inteligence a střel dlouhého doletu. Modernizací armády reaguje na zkušenosti z válek na Ukrajině a Blízkém východě i na rostoucí aktivitu Číny, Ruska a Severní Koreje.

Netanjahu odmítl americký mírový plán pro Gazu navzdory odzbrojení Hamásu

Izrael odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy podpořený Spojenými státy, potvrdil dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Učinil tak i přesto, že mu bylo zaručeno, že k izraelskému stažení z palestinského území dojde až po úplném odzbrojení teroristického hnutí Hamás.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX udělala po 24 letech něco, na co není zvyklá. A přišel pád akcií

Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska od svého vzniku v roce 2002 nemusela nikdy sdílet podrobné informace o hospodaření – to se teď ale změnilo. Jelikož firma vstoupila na burzu, musela poprvé odkrýt karty. A i když jsou výsledky na poměry SpaceX solidní, na burze přišel výprodej. Proč?

Lodě uvázlé v Hormuzském průlivu mohou šířit invazní druhy do celého světa

Uzavření Hormuzského průlivu po vypuknutí války mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem vytvořilo nečekané ekologické riziko. Více než 1 500 obchodních lodí zůstalo měsíce stát na místě, což umožnilo, aby se jejich trupy pokryly rozsáhlými společenstvy mořských organismů. Jakmile se lodní doprava obnoví, mohou se tito nezvaní cestující dostat do přístavů po celém světě.

Nákladní letadlo se nad Lipskem srazilo s letícím objektem, zřejmě dronem

Nákladní letadlo společnosti DHL se krátce po startu z letiště Lipsko/Halle na východě Německa srazilo s neznámým letícím objektem. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle ní letadlo následně nouzově přistálo na letišti v Hannoveru. Podle německého listu Bild se nad letištěm pohyboval dron s připevněnou výbušninou. Také podle Bildu se dron s letadlem srazily.

Indie ponechala úrokové sazby beze změny. Zlepšila výhled ekonomiky

Indická centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta. Současně zvýšila odhad hospodářského růstu, přestože zemi ohrožují dražší energie, nepříznivé počasí a další vývoj konfliktu na Blízkém východě.

Při ruských úderech v Kyjevské oblasti zahynulo nejméně 15 lidí

Nejméně 15 lidí zahynulo při ruských nočních úderech v Kyjevské oblasti. V brovarském okresu bylo zabito devět lidí, v Buči čtyři lidé a jeden člověk ve fastivském okrese, uvedl na platformě telegram šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. V Kyjevě zahynula jedna žena, uvedly podle agentury AFP už dříve kyjevské úřady. Zraněných je nejméně 27. Moskva masivní noční útok potvrdila s tím, že podle ní mířil na sklady zbraní a vojenského materiálu.

Úhyn slonů v Keni mohl způsobit kyanid

Patnáct slonů uhynulo během jediného měsíce v okolí keňského národního parku Amboseli. Rozbory odhalily v jejich tělech stopy kyanidu. Úřady prověřují, zda se zvířata otrávila pesticidy z místních rajčatových farem. Část odborníků však upozorňuje, že tato teorie zatím nevysvětluje všechny okolnosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama