2.3 C
Czech
Sobota 28. února 2026
ZprávyVakcína od firmy Novavax má účinnost 89 procent. Poradí si i s...

Vakcína od firmy Novavax má účinnost 89 procent. Poradí si i s britskou variantou koronaviru

Rozsáhlé britské studie prokázaly, že nová vakcína proti covidu-19 je účinná z 89,3 procenta. Očkovací látka od společnosti Novavax je efektivní i proti nové variantě viru, která byla poprvé zachycena ve Velké Británii. Ve čtvrtek o tom informovaly stanice BBC a deník Financial Times.

Premiér Boris Johnson výsledky testování vakcíny NVX-CoV2373 uvítal a uvedl, že britský regulátor léčiv nyní vakcínu posoudí. Spojené království si zajistilo 60 milionů dávek, které budou vyrobeny v Anglii. K dispozici by měly být ve druhé polovině letošního roku, pokud budou britskou lékovou agenturou (MHRA) schváleny, uvedla vláda.

https://twitter.com/BorisJohnson/status/1354901600242905088?s=20

Třetí fáze klinické studie ve Spojeném království prokázala 89,3procentní účinnost vakcíny při prevenci onemocnění covid-19. Do testování bylo zařazeno více než 15 000 lidí ve věku 18 až 84 let, přičemž 27 procentům z nich bylo více než 65 let, informoval Novavax.

NVX-CoV2373 je vakcína na bázi bílkovin (proteinů). Akademie věd ČR uvádí, že se do těla aplikuje „přímo cílový protein, v tomto případě koronavirový spike protein připravený biochemickými metodami. Pro zesílení imunitní odpovědi obsahuje vakcína vedle proteinu i druhou složku, takzvané adjuvans. Jedná se o desetiletími prověřenou technologii, kterou využívá například vakcína proti hepatitidě typu B. Očkovací látka Novavaxu se skladuje při teplotách 2 až 8 stupňů Celsia, což usnadní distribuci.

Generální ředitel firmy Stanley Erck uvedl, že se jedná o „první vakcínu, u níž byla prokázána nejen vysoká klinická účinnost proti covidu-19, ale také významná klinická účinnost proti rychle se rozvíjejícím variantám ve Velké Británii a Jihoafrické republice“.

Podle americké biotechnologické společnosti studie ve spolupráci s britskou vládní pracovní skupinou pro vakcíny prokázala účinnost 95,6 procenta proti původnímu kmeni a 85,6 procenta proti takzvané britské variantě, která je nakažlivější a během studie se v zemi rychle rozšířila.

„Toto je pozitivní zpráva a pokud bude schválena regulačním úřadem pro léčivé přípravky, vakcína společnosti Novavax bude významným posílením našeho očkovacího programu a další zbraní v našem arzenálu, jak porazit tento hrozný virus,“ prohlásil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. „Jsem hrdý na to, že Spojené království je v čele dalšího lékařského průlomu.“ doplnil Hancock.

https://twitter.com/MattHancock/status/1354910066181341184?s=20

Britský ministr odpovědný za zavádění vakcín Nadhim Zahawi prohlásil: „Jelikož jsem se studie vakcíny společnosti Novavax sám zúčastnil, jsem obzvlášť nadšený, že vidím takové pozitivní výsledky. Chtěl bych poděkovat tisícům dobrovolníků, bez nichž by tyto výsledky nebyly možné.“

Vakcína od Novavaxu je teprve druhou, která vstoupila do rozsáhlých studií ve Velké Británii. Tou první byla očkovací látka vyvinutá britskou firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Reklama

Doporučujeme

Logan Paul skočil do Elimination Chamber, v UFC se uvolnil pás pro Procházku

Jey Uso skončil po útoku na začátku SmackDownu v nemocnici a přišel o místo v mužském Elimination Chamberu. WWE tak na poslední chvíli přepsala obsazení zápasu, když si spot vybojoval Logan Paul. V UFC se mezitím uvolnil titul v polotěžké váze, Alex Pereira ho opustil a o pás si to rozdají Jiří Procházka a Carlos Ulberg.

NASA změnila plán návratu astronautů na Měsíc, před přistáním přidal novou misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) změnil plán programu Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc. Přistání na Měsíci, které je nyní plánované na rok 2028, se uskuteční až v misi Artemis IV. Dosud se přitom počítalo, že to bude již v rámci mise Artemis III, oznámil dnes NASA podle agentury Reuters. Třetí mise programu Artemis tak bude zcela novým zkušebním letem. Změna přichází poté, co se připravovaná mise Artemis II potýká s technickými problémy, což vedlo k opakovaným odkladům startu.

Epstein se den před zatčením chystal koupit palác v Maroku za miliony dolarů

Den před svým zatčením v červenci 2019 se americký finančník Jeffrey Epstein pokusil převést téměř 15 milionů dolarů na koupi luxusního paláce v Maroku. Vyplývá to z dokumentů, které minulý měsíc zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí odvolalo šéfa MERO Jaroslava Pantůčka

Ministerstvo financí odvolalo předsedu představenstva a generálního ředitele státního provozovatele ropovodů MERO Jaroslava Pantůčka. Odvolání je účinné ke konci února a ministerstvo mu důvody nesdělilo.

Prezident Zelenskyj pozval slovenského premiéra Fica na návštěvu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli.

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama