Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření marihuany

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno. Informuje o tom CNN.

  Jedná se zřejmě o takzvaný syndrom kanabionidní hypermeze neboli syndrom chronického zvracení z marihuany.Pacienti se svíjejí, drží se za břicho a stěžují si na opravdu silné bolesti a pocity na zvracení,“ cituje CNN Sam Wang, specialista na toxikologii v nemocnici v Coloradu, který pacienty s tímto syndromem léčí.

  Pak zvrací a zvrací, někdy až celé hodiny. Někteří uvedou, že před příchodem na pohotovost si dali horkou sprchu, ale že nepomohla. Tehdy už víme, že se jedná o tento syndrom,“ dodal Wang.

  Syndrom kanabionidní hypermeze byl objeven teprve v roce 2004. Tehdy skupina australských vědců popsala případy devatenácti chronických uživatelů konopí, u nichž se opakovaly stavy zvracení a bolesti břicha. Devět z nich výzkumníci sledovali pravidelně a zjistili, že symptomy zmizely, když přestali konopí užívat, ale zase se vrátily, jakmile s tím zase začali.

  Zvláštní potřeba horké vody

  Zajímavé bylo, že zhruba polovina z nich řekla, že svůj stav léčí opravdu horkou, někdy až vařicí sprchou. A i u dalších případů syndromu chronického zvracení, které se začaly objevovat, byl tento způsob léčby přidružený. Pacienti mi často říkají: víte, když na mě tyhle stavy přijdou, musím si dát horkou sprchu a pak to přejde,“ uvedl Wang. „Je velmi časté, že pacienti mají potřebu opravdu velmi horké sprchy nebo lázně, aby se jejich příznaky zlepšily. Proč? To zatím není zcela jasné,“ dodal lékař.

  THC, hlavní psychoaktivní složka konopí, ovlivňuje receptory bolesti, takže jedna z teorií je, že pocit výrazně horké vody přeruší cyklus bolesti a tím zmírňuje symptomy. Marihuana se paradoxně užívá ke zmírnění symptomů po chemoterapii (což je právě bolest a zvracení) u onkologických pacientů. Ale ačkoliv je konopí populárním lékem proti bolesti, existují diametrálně odlišné studie o jeho efektivitě v této oblasti.

  Podle Wanga je důležité především množství psychoaktivní látky. „Je dobře zdokumentováno, že množství THC v konopí výrazně vzrostlo,“ uvedl expert. „V devadesátých letech to byly čtyři, maximálně pět procent. Dnes obsahuje konopí zhruba 15 až 20 procent THC,“ řekl.

  Další záhadou je ale to, že některým silným kuřákům marihuany se chronické zvracení vyhýbá. „Není zatím úplně jasné, kdo má predispozice k tomu, jej dostat. Jde o frekvenci užívání, nebo specifický produkt? Taková data zatím nemáme.

  Časté zvracení může i zabít

  Wang je autorem studie, která v Coloradu (kde je konopí k lékařskému užití legální od roku 2009) zaznamenala 800 tisíc případů tohoto syndromu v letech 2013-2018. Což je téměř třetinový nárůst od roku, kdy se konopí legalizovalo. Třetině pacientů s touto nemocí je méně než 25 let.

  Rozhodně to není ojedinělá věc. Když přijde do ordinace mladý člověk a stěžuje si na zvracení, moji kolegové už ví, že se ho mají zeptat na užívání marihuany. Pak už ví, jak to léčit,“ uvedl Wang. Léčba tohoto syndromu zahrnuje infuze s tekutinou proti dehydrataci a léky, které zabrání nevolnosti. I tak ale pacienti musí podstoupit řadu testů, například z krve, moči, endoskopii a magnetickou rezonanci, aby se vyloučily další možné diagnózy.

  Wang každopádně radí, aby mladí u těchto příznaků s návštěvou lékaře neotáleli, protože jim může zachránit život. Tohle je stejné, jako u jiné, například virové nemoci, která vás nutí často zvracet. Může dojít i k šoku a selhání orgánů,“ varuje lékař.

  Data navíc ukazují, že syndrom chronického zvracení je celonárodním problémem. Studie z roku 2020 ukazuje, že jeden z pěti pacientů hospitalizovaných kvůli naléhavému zvracení byl zároveň silným kuřákem marihuany.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama

  8 KOMENTÁŘE

  1. Co je tohle za hovna !! Já jsem kouřil trávu 10let dene někdy i několik gramu dene a nikdy jsem neblil!!! Spis naopak sežral jsem na co přišel.
   Přijde mi zajímavý ze zrovna země kde je to legální v USA..

  2. Někteří lidé by opravdu neměli brát drogy. Dobrý příklad je třeba autor tohoto článku.

  3. Kouřím cannabis 18 let s pár přestávkami a tohle teda neznám. To nejspíše bude souviset s úpravou či způsobem pěstování. A možná taky, že to kouří čisté. Já to odjakživa řežu tabákem.

  4. Tento stav se objevuje u lidí, kteří se opijí a pak si zakouří. Často se takové chování objevuje u nezkušených konzumentů, kteří po intoxikaci alkoholem nemají zábrany a rozhodnou se experimentovat s konopím. Pokud chcete míchat, míchejte od začátku, pokud se nejdřív opijete, riskujete stav popsaný v článku.

  5. Hulim již 50 let a tohle jsem nezažil ani jednou.
   Bylo by asi pro ty amiky, co huli tuhle sracku, si pěstovat vlastní trávu doma. Pak budou vědět že kouří vlastní matroš a ne nějaký upravený bullshit.

  6. Hmm, kourim travu uz tak 15 let, a kdyby byla tak spatna jak pisi, uz by to v lekarstvy davno zatrhly. Cim to tam ty odbornici v legalizovane zemi hnoji nebo pridavaji do papirku.
   To musel byt ale holotrop🤣

  7. Jasná syntetika… klasický obchod s chemkou…. fuj… Není nad klasickou venkovku 🙂

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama