Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  V USA obvinili muže z vyhrožování FBI po domovní prohlídce u Trumpa

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americké ministerstvo spravedlnosti v pondělí oznámilo trestní stíhání muže ze státu Pensylvánie, který údajně na internetu opakovaně vyhrožoval násilím pracovníkům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v návaznosti na zásah této složky v sídle exprezidenta USA Donalda Trumpa. Podle médií podezřelý zůstává ve vazbě poté, co byl předveden před soud. FBI je po zásahu z minulého týdne terčem vlny výhrůžek a nepodložených obvinění ze strany Trumpa a jeho příznivců.

  Zadržený 46letý Adam Bies podle obvinění předložených soudu v Pittsburghu psal výhrůžná sdělení na sociální síti Gab, která je populární mezi americkými extremisty. Dva dny po prohlídce u Trumpa například uvedl: „Vyhlásili jste nám válku a teď je lovecká sezona na vás.“

  O den později pokračoval podle vyšetřovatelů sdělením, že lidé, kteří pracují pro FBI si zaslouží smrt, píše deník The New York Times (NYT). Agenty FBI přirovnal k příslušníkům sovětské tajné policie KGB a k nacistům a dodal, že když se jej pokusí zadržet, tak je „zmasakruje“. „Nestrávím jedinou vteřinu svého života v jejich vazbě,“ citoval Biese list Pittsburgh Post-Gazzette.

  Muž byl však záhy zatčen a v pondělí stanul před soudem. Čelí obvinění z ovlivňování federálních strážců zákona nebo maření jejich činnosti a msty proti nim. Podle NYT mu hrozí až deset let vězení.

  Případ přináší další ukázku rétoriky, která se v jistých internetových kruzích rozmohla po domovní prohlídce v sídle Trumpa spojené s přechováváním utajovaných dokumentů. Analytici po ní pozorovali příval výhrůžek mířících proti FBI nebo federálnímu ministerstvu spravedlnosti, zatímco Trump a jeho spojenci šířili nepodložená obvinění jako to, že agenti při prohlídce podstrčili falešné důkazy. FBI minulý týden společně s ministerstvem vnitřní bezpečnosti vydalo společné prohlášení varující před zvýšeným výskytem výhrůžek proti federálním činitelům.

  Ve státě Ohio se ve čtvrtek muž vyzbrojený mimo jiné útočnou puškou pokusil vniknout do budovy FBI v Cincinnati. Zjištění amerických médií nasvědčují tomu, že útočník předtím rovněž na internetu psal o zabíjení agentů kvůli zásahu v Trumpově rezidenci. Policie jej po několikahodinovém zásahu zastřelila.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS