11.3 C
Czech
Pátek 27. února 2026
EkonomikaV Thajsku začal ekonomický summit APEC. Světoví lídři se na něm zaměří...

V Thajsku začal ekonomický summit APEC. Světoví lídři se na něm zaměří na dopady války na Ukrajině

Na konferenci Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) lídři 21 členských států tradičně debatují o hlubší ekonomické spolupráci. Tentokrát se však zaměří na dopady války na Ukrajině. Summit v Thajsku budou také doprovázet jednotlivá bilaterální setkání, například mezi čínským prezidentem a zástupci Japonska nebo Nového Zélandu. Informoval o tom server Al Jazeera a Reuters.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča zahájil svým proslovem ve čtvrtek ráno summit Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC). Konference se má v Bangkoku oficiálně konat od pátku do soboty. Ve čtvrtek už se ovšem sešli ministři zahraničních věcí 21 členských států. Tradičně politici vybraných zemí na podobných setkáních diskutují o hlubší ekonomické spolupráci. Tentokrát se ale zaměří na globální dopady války na Ukrajině. Informoval o tom server Al Jazeera.

Summitu se zúčastní například čínský prezident Si Ťin-pching, japonský premiér Fumio Kishida nebo australský premiér Anthony Albanese. Zvláštním hostem summitu je pak francouzský prezident Emmanuel Macron. Součástí konference budou tedy také jednotlivá bilaterální setkání mezi jednotlivými politiky. Očekávané budou například schůzky čínského prezidenta se zástupci Japonska, Nového Zélandu a Filipín.

Na konferenci do Thajska však nepřijede americký prezident Joe Biden. Rozhodl se totiž místo toho zúčastnit svatby své vnučky. Na summitu APEC ho proto zastoupí viceprezidentka Kamala Harris. Stejně tak se do Bangkoku nepodívá ani ruský prezident. Ten se ovšem nezúčastnil ani předchozího setkání nejsilnějších ekonomik světa G20 na Bali. V Thajsku ho bude podle serveru Reuters reprezentovat první místopředseda vlády Andrey Belousov.

Kvůli summitu APEC se před kongresovým centrem sešel malý dav demonstrujících

Premiér Thajska se přitom snažil už od začátku prezentovat summit jako prostor pro spolupráci na sdílených problémech. Vyhnout se tím chtěl prohloubení napětí, které mezi některými členskými státy panuje. „Setkání se bude soustředit na nové tržní a investiční možnosti a potřebu propojit dodavatelské řetězce, dopravu a globální udržitelnou agendu,“ popsal Prajutch Čan-Oča. Podobný cíl měl také summit G20, který se konal začátkem tohoto týdne.

Na něm se lídři nejrozvinutějších ekonomik světa dohodli na společném výstupu, který prohlásil, že „je většina členů uskupení proti válce na Ukrajině“. Zároveň ale uznal, že některé členské státy tento názor nesdílí. Kromě toho se také politici shodli, že je potřeba opatrněji navyšovat úrokové sazby.

Podobná témata se proto očekávají také na konferenci APEC. Po jejím zahájení se pak před kongresovým centrem sešel malý dav protestujících. Upozornit chtějí dle svých slov na selhání thajské vlády v řešení dlouhodobých sociálních a ekonomických problémů.

Reklama

Doporučujeme

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.

Sopečný popel z Etny pomáhá polím místo skládek

Popel z aktivní sopky roky dusil sicilská města. Ucpával ulice, ničil zahrady a plnil skládky. Teď se karta obrací. Vědci i farmáři ukazují, že to, co padá z nebe, může půdu vyživit a ušetřit miliony.

EU podle Moskvy rozhodla omezit ruské zastoupení v Bruselu, Rusko prý odpoví

Evropská unie podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové rozhodla o omezení počtu pracovníků ruského diplomatického zastoupení v Bruselu. Zacharovová řekla, že Rusko takový krok považuje za diskriminační a nenechá ho bez odpovědi. Rozhodnutí podle názoru Moskvy potvrdilo, že evropské pokusy účastnit se jednání o ukončení ruské války proti Ukrajině jsou neopodstatněné, napsala ruská agentura TASS.

Írán a USA v Ženevě pokračují v nepřímých jednáních o jaderném programu

Írán a Spojené státy dnes v Ženevě zahájily další kolo nepřímých jednání o jaderném programu Teheránu. Podle agentury AP jsou dnešní rozhovory zprostředkované Ománem poslední diplomatickou šancí, jak předejít konfliktu mezi těmito dvěma zeměmi. USA již do blízkovýchodního regionu vyslaly řadu válečných letadel a lodí, aby vyvinuly tlak na Teherán k uzavření dohody. Dnešní rozhovory byly podle agentur odpoledne zatím bez jasného důvodu přerušeny. Podle mluvčího íránského ministerstva zahraničí Esmaíla Baghaího se však delegace dnes ještě znovu sejdou, zřejmě okolo 17:30 až 18:00.

Bitcoin zůstává rozkolísaný, trh řeší cla a ETF

Bitcoin zůstává na konci února rozkolísaný a drží se v pásmu zhruba 60 až 70 tisíc dolarů. V posledních dnech byla cena pod tlakem hlavně ve chvílích, kdy se na trzích šíří averze k riziku a investoři omezují expozici vůči rizikovějším aktivům.

Hladina moří stoupá, u Grónska se ale i přes tající ledovce děje opak

Teploty rostou, ledovce tají a hladina moří stoupá. Jedná se o progresivní jev poháněný emisemi skleníkových plynů. Výjimkou je Grónsko, kde sice také led taje, ostrov ale naopak z moře vystupuje. Zdánlivě tak dochází k efektu klesající hladiny, i když by tomu mělo být naopak. Zabývala se tím nová studie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama