menu

5.2 C
Czech
Čtvrtek 25. dubna 2024

Tesla opět snižuje ceny svých vozů na klíčových trzích

Americká společnost multimiliardáře Elona Muska Tesla snižuje ceny svých vozů na klíčových trzích kvůli klesajícím prodejům. Toto oznámení přišlo po zveřejnění reportu, podle něhož v prvním letošním čtvrtletí zaznamenala Tesla celkový pokles dodávek elektromobilů.

Zelenskyj: Od USA potřebujeme hlavně dalekonosné zbraně a protivzdušnou obranu

Ukrajina nyní podle prezidenta Volodymyra Zelenského k obraně proti ruské invazi od Spojených států potřebuje především zbraně dalekého dosahu a protivzdušnou obranu. Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu po několika měsících odkladů de facto schválila další vojenskou pomoc pro Kyjev; Senát i prezident Joe Biden již avizovali, že příslušný zákon podpoří. Senátem by podle agentury Reuters měl projít v příštím týdnu. Zelenskyj dnes v rozhovoru pro pořad Meet the Press stanice NBC kongresmanům opět poděkoval a zdůraznil, že USA podle něj nefinancují válku, ale pomáhají bránit svobodu a demokracii.

Biden a Si Ťin-pching: Úsměvy a objetí na Bali. Snaha o odvrácení studené války

Sledujte nás na sítích

Americký prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching zahájili v pondělí jednání o Tchaj-wanu a Severní Koreji na tříhodinovém setkání. Cílem bylo zabránit tomu, aby se napjaté vztahy mezi USA a Čínou přelily do nové studené války. O setkání informovala agentura Reuters, CNN a další servery.

Uprostřed sporů a rozdílů v oblasti lidských práv, ruské invaze na Ukrajinu a podpory domácího průmyslu se oba vůdci zavázali k častější komunikaci. Americký ministr zahraničí Antony Blinken odcestuje do Pekingu na následná jednání.

„Budeme energicky soutěžit. Ale nevyhledávám konflikt, snažím se tuto soutěž vést zodpovědně,“ řekl Biden po jednání se Si Ťin-pchingem na okraj summitu G20 v Indonésii.

Podle CNN setkání Indonésii přineslo dva důležité výsledky: Společný postoj, že Rusko nesmí na Ukrajině použít jadernou zbraň. A očekávané obnovení rozhovorů o klimatu mezi americkými a čínskými vyjednavači. To je impulsem pro globální klimatickou konferenci COP 27 v Egyptě.

Pokud jde o Severní Koreu, Biden řekl, že je těžké zjistit, zda měl Peking nějaký vliv na testování zbraní v Pchjongjangu. „No, zaprvé, je těžké říct, že jsem si jistý, že Čína může ovládat Severní Koreu,“ řekl.

Si Ťin-pchingovi podle svého prohlášení sdělil, že Spojené státy udělají, co bude potřeba, aby se ubránily a spojily Jižní Koreu a Japonsko.

„Museli bychom podniknout určitá opatření, která by byla více obranná naším jménem… abychom vyslali do Severní Koreje jasnou zprávu. Chystáme se bránit naše spojence, stejně jako americkou půdu a americké kapacity,“ řekl.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan před setkáním řekl, že Biden bude Xiho varovat před možností posílení americké vojenské přítomnosti v regionu. To Peking nechce vidět.

Spory kvůli Tchaj-wanu

Peking už dlouho tvrdí, že dostane pod svou kontrolu samosprávný ostrov Tchaj-wan, který považuje za nezcizitelnou součást Číny. Nevyloučil použití síly. V posledních letech často obviňuje Spojené státy z podpory nezávislosti Tchaj-wanu.

V prohlášení po jejich setkání Si Ťin-pching označil Tchaj-wan za „první červenou linii“. Ta nesmí být ve vztazích mezi USA a Čínou překročena, uvedla čínská státní média.

Biden se podle agentury Reuters snažil Si Ťin-pchinga ujistit, že politika USA vůči Tchaj-wanu, která po desetiletí podporovala jak politiku „jedné Číny“ ze strany Pekingu, tak tchajwanskou armádu, se nezměnila. Řekl, že není potřeba nová studená válka a že si nemyslí, že Čína plánuje válčit.

„Nemyslím si, že ze strany Číny existuje nějaký bezprostřední pokus o invazi na Tchaj-wan,“ řekl novinářům.

Peking zastavil řadu formálních komunikačních kanálů s Washingtonem, mimo jiné o klimatických změnách a rozhovory mezi vojenskými představiteli. Stalo se tak poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová navštívila v srpnu Tchaj-wan.

Biden a Si souhlasili, že umožní vysokým úředníkům obnovit komunikaci o klimatu, odpuštění dluhů a dalších otázkách. Uvedl to po rozhovoru Bílý dům. Si Ťin-pchingovo prohlášení po jednání obsahovalo ostrá varování ohledně Tchaj-wanu.

„Tchajwanská otázka je v samém jádru klíčových zájmů Číny. Je politickým základem čínsko-amerických vztahů a první červenou linií, která nesmí být překročena ve vztazích mezi Čínou a USA,“ řekl agentuře Xinhua.

„Vyřešení tchajwanské otázky je záležitostí Číňanů a vnitřních záležitostí Číny,“ řekl Si Ťin-pching podle státních médií.

Demokraticky zvolená vláda Tchaj-wanu odmítá tvrzení Pekingu o suverenitě nad ním. Tchajwanský prezidentský úřad uvedl, že vítá Bidenovo opětovné potvrzení politiky USA. „To také opět plně ukazuje, že mír a stabilita Tchajwanského průlivu je společným očekáváním mezinárodního společenství,“ uvedlo.

Rozpory přetrvávají

Na setkání však bylo jasné, že i když se nyní obě strany chtějí střetu vyhnout, jejich cíle – Čína chce být přední asijskou a potenciálně globální mocností, stejně jako USA – zůstávají zásadně neslučitelné.

Biden podle Bílého domu pokáral Si Ťin-pchinga za „nátlakové a stále agresivnější akce“ Pekingu na Tchaj-wanu. Čínský text rozhovorů vyjádřil podráždění ústřední premisou Bidenovy zahraniční politiky. Tou je globální střet mezi demokracií a autokracií. Nelibost vyvolává skutečnost, že vztahy s Pekingem mají tendenci být nahlíženy tímto prizmatem.

„Žádná ze stran by se neměla snažit přetvořit tu druhou ke svému obrazu nebo se snažit změnit či dokonce rozvrátit systém té druhé,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

„Místo toho, aby Spojené státy mluvily jedním způsobem a jednaly jiným, musí dostát svým závazkům konkrétními činy,“ uvádí se ve zprávě.

Úsměvy a stisknutí rukou

Před jednáním se oba lídři usmáli a vřele si potřásli rukama před svými státními vlajkami. Setkání proběhlo v hotelu na indonéském ostrově Bali, den před summitem skupiny G20.

„Je skvělé vás vidět,“ řekl Biden čínskému prezidentovi, když ho na úvod jejich setkání objal. Biden podle Bílého domu se Si Ťin-pchingem probíral řadu obtížných témat. Patřilo mezi ně vznesení námitek USA proti „nátlakovým a stále agresivnějším akcím Číny vůči Tchaj-wanu“, „netržním ekonomickým praktikám“ Pekingu a praktikám v „Sin-ťiangu, Tibetu, a Hong Kongu a lidská práva v širším měřítku.“

Ani jeden z lídrů neměl během jednání roušku, ačkoli členové jejich delegací ano.

Vztahy mezi USA a Čínou byly v posledních letech zmítány rostoucím napětím. Spory se týkají mnoha témat, od Hongkongu a Tchaj-wanu až po Jihočínské moře, obchodní praktiky a americká omezení čínských technologií.

Američtí představitelé ale uvedli, že Peking i Washington v posledních dvou měsících vyvíjely tiché snahy o nápravu vztahů.

Americká ministryně financí Janet Yellenová dříve novinářům na Bali řekla, že cílem schůzky je stabilizovat vztahy a vytvořit „jistější atmosféru“ pro americké podniky.

Vybrali jsme pro vás

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.

DOPORUČUJEME

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.

Hamás složí zbraně, pokud vznikne palestinský stát, řekl představitel hnutí

Palestinské hnutí Hamás složí zbraně a změní se v běžnou politickou stranu, pokud vznikne palestinský stát v hranicích před rokem 1967. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura AP, to řekl představitel tohoto hnutí Chalíl Hajja. Hnutí Hamás však ve svém politickém programu takzvané dvoustátní řešení i samotnou existenci Izraele odmítá.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.

Meta letos více než zdvojnásobila zisk a navyšuje výdaje na umělou inteligenci

Americká internetová společnost Meta Platforms v prvním letošním čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 12,4 miliardy dolarů a její tržby vzrostly o 27 procent na 36,5 miliardy dolarů. Přispěly k tomu vyšší příjmy z reklamy. Letos společnost očekává vyšší výdaje na umělou inteligenci (AI).

Hamás složí zbraně, pokud vznikne palestinský stát, řekl představitel hnutí

Palestinské hnutí Hamás složí zbraně a změní se v běžnou politickou stranu, pokud vznikne palestinský stát v hranicích před rokem 1967. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura AP, to řekl představitel tohoto hnutí Chalíl Hajja. Hnutí Hamás však ve svém politickém programu takzvané dvoustátní řešení i samotnou existenci Izraele odmítá.