menu

10.2 C
Czech
Úterý 23. dubna 2024

Německo vyzvalo EU a NATO, aby co nejrychleji posílily ukrajinskou obranu

Německo vyzvalo Evropskou unii a členské státy Severoatlantické aliance, aby co nejrychleji posílily ukrajinskou protivzdušnou obranu. S odvoláním na mluvčího německého ministerstva obrany o tom dnes informuje agentura Reuters. Německou iniciativu, stejně jako nedávné oznámení Berlína o poskytnutí třetího systému Patriot Ukrajině, dnes ocenili na tiskové konferenci v sídle Severoatlantické aliance český premiér Petr Fiala se svými protějšky z Dánska a Nizozemska a generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem.

Biden a Si Ťin-pching: Úsměvy a objetí na Bali. Snaha o odvrácení studené války

Sledujte nás na sítích

Americký prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching zahájili v pondělí jednání o Tchaj-wanu a Severní Koreji na tříhodinovém setkání. Cílem bylo zabránit tomu, aby se napjaté vztahy mezi USA a Čínou přelily do nové studené války. O setkání informovala agentura Reuters, CNN a další servery.

Uprostřed sporů a rozdílů v oblasti lidských práv, ruské invaze na Ukrajinu a podpory domácího průmyslu se oba vůdci zavázali k častější komunikaci. Americký ministr zahraničí Antony Blinken odcestuje do Pekingu na následná jednání.

„Budeme energicky soutěžit. Ale nevyhledávám konflikt, snažím se tuto soutěž vést zodpovědně,“ řekl Biden po jednání se Si Ťin-pchingem na okraj summitu G20 v Indonésii.

Podle CNN setkání Indonésii přineslo dva důležité výsledky: Společný postoj, že Rusko nesmí na Ukrajině použít jadernou zbraň. A očekávané obnovení rozhovorů o klimatu mezi americkými a čínskými vyjednavači. To je impulsem pro globální klimatickou konferenci COP 27 v Egyptě.

Pokud jde o Severní Koreu, Biden řekl, že je těžké zjistit, zda měl Peking nějaký vliv na testování zbraní v Pchjongjangu. „No, zaprvé, je těžké říct, že jsem si jistý, že Čína může ovládat Severní Koreu,“ řekl.

Si Ťin-pchingovi podle svého prohlášení sdělil, že Spojené státy udělají, co bude potřeba, aby se ubránily a spojily Jižní Koreu a Japonsko.

„Museli bychom podniknout určitá opatření, která by byla více obranná naším jménem… abychom vyslali do Severní Koreje jasnou zprávu. Chystáme se bránit naše spojence, stejně jako americkou půdu a americké kapacity,“ řekl.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan před setkáním řekl, že Biden bude Xiho varovat před možností posílení americké vojenské přítomnosti v regionu. To Peking nechce vidět.

Spory kvůli Tchaj-wanu

Peking už dlouho tvrdí, že dostane pod svou kontrolu samosprávný ostrov Tchaj-wan, který považuje za nezcizitelnou součást Číny. Nevyloučil použití síly. V posledních letech často obviňuje Spojené státy z podpory nezávislosti Tchaj-wanu.

V prohlášení po jejich setkání Si Ťin-pching označil Tchaj-wan za „první červenou linii“. Ta nesmí být ve vztazích mezi USA a Čínou překročena, uvedla čínská státní média.

Biden se podle agentury Reuters snažil Si Ťin-pchinga ujistit, že politika USA vůči Tchaj-wanu, která po desetiletí podporovala jak politiku „jedné Číny“ ze strany Pekingu, tak tchajwanskou armádu, se nezměnila. Řekl, že není potřeba nová studená válka a že si nemyslí, že Čína plánuje válčit.

„Nemyslím si, že ze strany Číny existuje nějaký bezprostřední pokus o invazi na Tchaj-wan,“ řekl novinářům.

Peking zastavil řadu formálních komunikačních kanálů s Washingtonem, mimo jiné o klimatických změnách a rozhovory mezi vojenskými představiteli. Stalo se tak poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová navštívila v srpnu Tchaj-wan.

Biden a Si souhlasili, že umožní vysokým úředníkům obnovit komunikaci o klimatu, odpuštění dluhů a dalších otázkách. Uvedl to po rozhovoru Bílý dům. Si Ťin-pchingovo prohlášení po jednání obsahovalo ostrá varování ohledně Tchaj-wanu.

„Tchajwanská otázka je v samém jádru klíčových zájmů Číny. Je politickým základem čínsko-amerických vztahů a první červenou linií, která nesmí být překročena ve vztazích mezi Čínou a USA,“ řekl agentuře Xinhua.

„Vyřešení tchajwanské otázky je záležitostí Číňanů a vnitřních záležitostí Číny,“ řekl Si Ťin-pching podle státních médií.

Demokraticky zvolená vláda Tchaj-wanu odmítá tvrzení Pekingu o suverenitě nad ním. Tchajwanský prezidentský úřad uvedl, že vítá Bidenovo opětovné potvrzení politiky USA. „To také opět plně ukazuje, že mír a stabilita Tchajwanského průlivu je společným očekáváním mezinárodního společenství,“ uvedlo.

Rozpory přetrvávají

Na setkání však bylo jasné, že i když se nyní obě strany chtějí střetu vyhnout, jejich cíle – Čína chce být přední asijskou a potenciálně globální mocností, stejně jako USA – zůstávají zásadně neslučitelné.

Biden podle Bílého domu pokáral Si Ťin-pchinga za „nátlakové a stále agresivnější akce“ Pekingu na Tchaj-wanu. Čínský text rozhovorů vyjádřil podráždění ústřední premisou Bidenovy zahraniční politiky. Tou je globální střet mezi demokracií a autokracií. Nelibost vyvolává skutečnost, že vztahy s Pekingem mají tendenci být nahlíženy tímto prizmatem.

„Žádná ze stran by se neměla snažit přetvořit tu druhou ke svému obrazu nebo se snažit změnit či dokonce rozvrátit systém té druhé,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

„Místo toho, aby Spojené státy mluvily jedním způsobem a jednaly jiným, musí dostát svým závazkům konkrétními činy,“ uvádí se ve zprávě.

Úsměvy a stisknutí rukou

Před jednáním se oba lídři usmáli a vřele si potřásli rukama před svými státními vlajkami. Setkání proběhlo v hotelu na indonéském ostrově Bali, den před summitem skupiny G20.

„Je skvělé vás vidět,“ řekl Biden čínskému prezidentovi, když ho na úvod jejich setkání objal. Biden podle Bílého domu se Si Ťin-pchingem probíral řadu obtížných témat. Patřilo mezi ně vznesení námitek USA proti „nátlakovým a stále agresivnějším akcím Číny vůči Tchaj-wanu“, „netržním ekonomickým praktikám“ Pekingu a praktikám v „Sin-ťiangu, Tibetu, a Hong Kongu a lidská práva v širším měřítku.“

Ani jeden z lídrů neměl během jednání roušku, ačkoli členové jejich delegací ano.

Vztahy mezi USA a Čínou byly v posledních letech zmítány rostoucím napětím. Spory se týkají mnoha témat, od Hongkongu a Tchaj-wanu až po Jihočínské moře, obchodní praktiky a americká omezení čínských technologií.

Američtí představitelé ale uvedli, že Peking i Washington v posledních dvou měsících vyvíjely tiché snahy o nápravu vztahů.

Americká ministryně financí Janet Yellenová dříve novinářům na Bali řekla, že cílem schůzky je stabilizovat vztahy a vytvořit „jistější atmosféru“ pro americké podniky.

Vybrali jsme pro vás

Ukrajinský ministr zemědělství je podezřelý z machinací se státními pozemky

Ukrajinský protikorupční úřad podezírá ministra zemědělství Mykolu Solského v souvislosti s machinacemi se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů Kč). Ministr nabídl úřadům maximální součinnost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský ministr zemědělství je podezřelý z machinací se státními pozemky

Ukrajinský protikorupční úřad podezírá ministra zemědělství Mykolu Solského v souvislosti s machinacemi se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů Kč). Ministr nabídl úřadům maximální součinnost.

Musk obvinil Austrálii z cenzury kvůli nařízení odstranit z X násilné video

Americký miliardář Elon Musk obvinil Austrálii z cenzurování obsahu na internetu v souvislosti s verdiktem australského soudu, který nařídil jeho sociální síti X, aby celosvětově zablokovala přístup k videu, na němž je vidět útok nožem na biskupa v kostele nedaleko Sydney z minulého týdne. Podezřelý šestnáctiletý mladík byl obviněn z terorismu. Podle Muska rozhodnutí soudu znamená, že kterákoli země může kontrolovat celý internet.

Soudní proces ohledně Trumpových peněz za mlčení začal

V pondělí začal dlouho očekávaný soudní proces s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, neformálně známý jako proces hush money. V případu, o němž se mnozí domnívali, že se nikdy nedostane před soud, byl představen první svědek a zazněla úvodní prohlášení obžaloby i obhajoby.

Nejméně pět migrantů zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu

Nejméně pět migrantů dnes zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu do Anglie z oblasti poblíž francouzského města Wimereux. Informoval o tom regionální deník La Voix du Nord.

Řeka se vylila do nejlidnatější čínské provincie, jsou nejméně čtyři mrtví

Velké záplavy v jihočínské provincii Kuang-tung už mají nejméně čtyři oběti a několik osob se stále pohřešuje. V minulém týdnu zasáhly hustě osídlenou oblast delty Perlové řeky srážky, které o víkendu vzedmuly její hladinu. Záchranáři na člunech stále pátrají po přeživších.

Britský parlament schválil deportaci migrantů do Rwandy

Britský parlament schválil v noci na úterý kontroverzní návrh zákona umožňující deportace migrantů do Rwandy. Tento krok, který cílí na osoby vstupující do země nelegálně, vyvolává ostrou kritiku i mezinárodní obavy. První lety s migranty by měly směřovat do Rwandy již během následujících 10 až 12 týdnů, avizuje britský premiér Rishi Sunak.

DOPORUČUJEME

Ukrajinský ministr zemědělství je podezřelý z machinací se státními pozemky

Ukrajinský protikorupční úřad podezírá ministra zemědělství Mykolu Solského v souvislosti s machinacemi se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů Kč). Ministr nabídl úřadům maximální součinnost.

Musk obvinil Austrálii z cenzury kvůli nařízení odstranit z X násilné video

Americký miliardář Elon Musk obvinil Austrálii z cenzurování obsahu na internetu v souvislosti s verdiktem australského soudu, který nařídil jeho sociální síti X, aby celosvětově zablokovala přístup k videu, na němž je vidět útok nožem na biskupa v kostele nedaleko Sydney z minulého týdne. Podezřelý šestnáctiletý mladík byl obviněn z terorismu. Podle Muska rozhodnutí soudu znamená, že kterákoli země může kontrolovat celý internet.

Soudní proces ohledně Trumpových peněz za mlčení začal

V pondělí začal dlouho očekávaný soudní proces s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, neformálně známý jako proces hush money. V případu, o němž se mnozí domnívali, že se nikdy nedostane před soud, byl představen první svědek a zazněla úvodní prohlášení obžaloby i obhajoby.

Nejméně pět migrantů zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu

Nejméně pět migrantů dnes zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu do Anglie z oblasti poblíž francouzského města Wimereux. Informoval o tom regionální deník La Voix du Nord.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský ministr zemědělství je podezřelý z machinací se státními pozemky

Ukrajinský protikorupční úřad podezírá ministra zemědělství Mykolu Solského v souvislosti s machinacemi se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů Kč). Ministr nabídl úřadům maximální součinnost.

Musk obvinil Austrálii z cenzury kvůli nařízení odstranit z X násilné video

Americký miliardář Elon Musk obvinil Austrálii z cenzurování obsahu na internetu v souvislosti s verdiktem australského soudu, který nařídil jeho sociální síti X, aby celosvětově zablokovala přístup k videu, na němž je vidět útok nožem na biskupa v kostele nedaleko Sydney z minulého týdne. Podezřelý šestnáctiletý mladík byl obviněn z terorismu. Podle Muska rozhodnutí soudu znamená, že kterákoli země může kontrolovat celý internet.

Soudní proces ohledně Trumpových peněz za mlčení začal

V pondělí začal dlouho očekávaný soudní proces s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, neformálně známý jako proces hush money. V případu, o němž se mnozí domnívali, že se nikdy nedostane před soud, byl představen první svědek a zazněla úvodní prohlášení obžaloby i obhajoby.

Nejméně pět migrantů zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu

Nejméně pět migrantů dnes zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu do Anglie z oblasti poblíž francouzského města Wimereux. Informoval o tom regionální deník La Voix du Nord.

Řeka se vylila do nejlidnatější čínské provincie, jsou nejméně čtyři mrtví

Velké záplavy v jihočínské provincii Kuang-tung už mají nejméně čtyři oběti a několik osob se stále pohřešuje. V minulém týdnu zasáhly hustě osídlenou oblast delty Perlové řeky srážky, které o víkendu vzedmuly její hladinu. Záchranáři na člunech stále pátrají po přeživších.

CNBC: Energetická transformace svět vyjde na čtyři biliony dolarů ročně

Do roku 2035 nás energetická transformace ročně vyjde na čtyři biliony dolarů, odhaduje investiční společnost BlackRock. Navýšení investic do přechodu na čistou energii bude vyžadovat větší provázanost veřejného a soukromého sektoru – hlavně pak v Asii a Tichomoří.

Britský parlament schválil deportaci migrantů do Rwandy

Britský parlament schválil v noci na úterý kontroverzní návrh zákona umožňující deportace migrantů do Rwandy. Tento krok, který cílí na osoby vstupující do země nelegálně, vyvolává ostrou kritiku i mezinárodní obavy. První lety s migranty by měly směřovat do Rwandy již během následujících 10 až 12 týdnů, avizuje britský premiér Rishi Sunak.

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.